Babiččino údolí, malebný kout přírody východních Čech

Kdo by neznal slavnou českou spisovatelku Boženu Němcovou a její legendární román Babička? Vydejte se do Královéhradeckého kraje po stopách tohoto díla a objevte kouzlo Babiččina údolí.

Babiččino údolí je chráněným územím a také národní kulturní památkou. Najdete ho v okrese Náchod, asi 12 kilometrů od města Náchod, kde se můžete ubytovat. Údolí tvoří řeka Úpa severně od České Skalice poblíž zámku v Ratibořicích.

Děj románu se odehrává na Starém bělidle, v domě čp. 7 u Viktorčina splavu. Staré bělidlo je nejnavštěvovanějším místem údolí. Tady Božena Němcová strávila se svými dětmi léto roku 1944 a právě sem zasadila své vzpomínky na dětství u své babičky Marie Magdalény Novotné. Ta bydlela na starém panském bělidle přímo pod zámkem v Ratibořicích, to ale nechala kněžna Zaháňská v roce 1830 zbořit. Domek čp. 7 byl po druhé světové válce vybaven lidovým nábytkem z muzea Boženy Němcové v České Skalici a pak ještě v roce 1970 prošel on i jeho okolí úpravami kvůli natáčení filmu Babička režisérem Antonínem Moskalykem. Prvního filmového zpracování se román dočkal ale už v roce 1921, tehdy byl natočen ještě němý film s názvem Babička.

Božena Němcová
Božena Němcová

Ubytovat se můžete také v České Skalici a navštívit zmiňované Muzeum Boženy Němcové. Jde o nejstarší literární muzeum u nás a je věnováno životu a dílu Boženy Němcové. Zpřístupňuje tři expozice, první a hlavní část mapující život a chronologii tvorby spisovatelky je umístěna v muzejním areálu, druhá je Barunčina škola poblíž náměstí a třetí expozice je 7 km dlouhá stezka vedoucí kolem muzejních expozic do Ratibořic, kolem všech památek známých z románu.

Neméně slavný jako Staré Bělidlo je i Viktorčin splav, ze kterého tato nešťastnice skočila do vody a utopila se. I ten nezůstal stejný jako kdysi. Svou podobu měnil ve čtyřech etapách, dvakrát v 19. století a pak ve 20. a 50. letech 20. století v rámci regulace toku řeky Úpy. Změnila se jeho poloha, původně ležel na místě dnešní cesty. Dřevěný splav byl také nahrazen betonovým a kamenným, jen kvůli natáčení filmu byl poté ještě jednou pokryt kmeny stromů.

V údolí také nesmíte minout Babiččin pomník, sousoší babičky s dětmi a psi, které stojí asi v půlce cesty ze Starého bělidla na zámek v Ratibořicích. Sochy v životní velikosti byly vytesány v roce 1920 a roku 1921 byl pomník slavnostně odhalen. Právě při této příležitosti byl natočen už zmiňovaný němý film Babička.

Zámek Ratibořice je krásnou empírovou stavbou, která je dominantou této malebné krajiny. Původně jednopatrový barokní zámek byl postaven v roce 1708, v 18. století pak bylo přistavěno ještě jedno křídlo. Rozsáhlými stavebními úpravami však zámek prošel za vlastnictví kněžny Kateřiny Zaháňské, již později proslavil tento román. Zámek i celé panství Náchod zdědila po svém otci vévodovi Petru Kurónském a během krátké doby z něj udělala místo setkání světových osobností a elity celé Evropy. Nechala zámek přestavět do moderní empírové podoby a zřídila také rozsáhlý anglický park a exotický skleník. Park pokračuje volnou přírodou s loukami, lesy, alejemi, cestičkami a mosty přes řeku Úpu. Celý tento komplex tvoří Babiččino údolí. Přímo na zámku si můžete prohlédnout dva okruhy, které vás provedou touto typickou ukázkou elegantního venkovského obydlí vysoké šlechty z 19. století.

V Babiččině údolí a na zámku Ratibořice se koná mnoho kulturních akcí, při kterých ožívají historické postavy z minulosti a vy se tak můžete osobně vžít do slavného románu. Krásná krajina podkrkonošského reliéfu nabízí příjemné procházky i projížďky na kole malebnou krajinou údolí řeky Úpy. V zimě je pak terén ideální na běžkařské výlety. Navštivte Babiččino údolí a vraťte se v čase alespoň v myšlenkách, bude se vám tu jistě líbit.

Share

Napsat komentář