
Víte, co je hned po korunovačních klenotech druhou nejcennější movitou památkou Česka? Jde o relikviář svatého Maura, který se dlouhá léta ukrýval zakopaný pod podlahou zámku v Bečově nad Teplou, než byl znovu objeven a po rozsáhlé opravě ho mohli opět spatřit oči tisíců obdivovatelů. Chcete-li strávit dovolenou v Karlovarském kraji, ubytujte se třeba právě v Bečově nad Teplou, ať si můžete dosyta prohlédnout tuto vzácnou památku, celý zdejší zámek a také gotický hrad.
Město Bečov nad Teplou najdete necelých třicet kilometrů od Karlových Varů směrem k Mariánským Lázním, v údolí říčky Teplé. Leží přímo v srdci chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, okolí je tak úplnou oázou pro klidnou relaxaci procházkami v přírodě. Vzhledem k hojně zalesněnému a kopcovitému terénu si tu ale přijdou na své i vyznavači náročnějších turistických pochodů nebo cyklistiky. Kromě překrásné přírody kolem, která se směle může řadit k těm nejmalebnějším u nás, tu budou spokojeni právě milovníci historických památek.
Nad hlubokým údolím s městem se tyčí hrad Bečov nad Teplou. Vznikl na počátku 14. století nad osadou Bečva, aby chránil důležitou křižovatku zemských cest. Jeho nejstarší gotickou část postavili v první polovině 14. století Rýzmburkové. Ukázkou této gotické architektury je hradní kaple Navštívení Panny Marie z roku 1400, v níž se nachází i původní malby znázorňující 17 biblických výjevů. Stav kaple a maleb bohužel není moc dobrý, jelikož byla od 19. století využívána jako sýpka. Samotný hrad tvořily dvě čtyřhranné věže, které byly v polovině 16. století spojeny hradním palácem s patnácti sály, postaveném ve stylu pozdní gotiky a renesance. Tou dobou byl hrad v držení pánů Pluhů z Rabštejna, kteří panství koupili v roce 1495. Ke gotickému hradu nechali v rámci úprav také přistavět renesanční zámek, kterému se říká Pluhovský palác. V polovině 16. století jim však byl hrad zkonfiskován a poté měnil každou chvíli majitele. Po chátrání během třicetileté války měly přijít na řadu rozsáhlé opravy, nebyly však na ně peníze. Hrad velmi ztratil na významu a postupně sloužil spíše jako hospodářské skladiště.
Zámek Bečov nad Teplou byl vybudován v období baroka v letech 1750-1753 a převzal rezidenční funkci hradu. Byl postaven v těsné blízkosti hradu v místě bývalého předhradí. Dominantou zámku je osmiboká nárožní věž, ve které se nacházely reprezentační sály a kaple, zbytek zámku sloužil jako ubytovací prostor. Zámek je s předzámčím spojen kamenným mostem, který zdobí sochy Jana Nepomuckého a pátera Jana de Gotto. Zámecká kaple byla do dnešní podoby upravena v roce 1861, poté se v dalších letech upravovaly také interiéry zámku. Terasovitá zahrada kolem zámku vznikla až v druhé polovině 19. století. Pod těmito terasami se nachází rozsáhlé sklepení bývalého pivovaru z 18. století.
Relikviář svatého Maura, který je chloubou zámecké expozice, je památkou s velmi dlouhou historií. Pochází z první třetiny 13. století, kdy byl zhotoven pro uložení ostatků tohoto a několika dalších světců. Byl několik staletí majetkem benediktinského kláštera v belgickém městě Florennes, který byl však po Francouzské revoluci zrušen. Relikviář, který byl poškozen, prodala církevní rada šlechtici Alfredu de Beaufort. Ten ho po opravě převezl v roce 1889 na zámek Bečov nad Teplou, jehož byl majitelem. Protože však tento rod kolaboroval s nacisty, v roce 1945 byly všichni členové nuceni uprchnout ze země jen s nejnutnějšími věcmi. Relikviář proto ukryli pod zemí v kapli Nanebevzetí Panny Marie, kde byl znovu objeven v roce 1985, ovšem v žalostném stavu. Jeho kompletní rekonstrukce byla dokončena roku 2002 a od té doby ho může obdivovat každý návštěvník bečovského zámku.
Vydejte se po stopách historie v Bečvě nad Teplou a poté si dopřejte ticho a klid okolních hlubokých lesů, které budou balzámem na duši oproti shonu a stresu všedních dnů.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.