
Pokud se řekne Praha, tak se jistě všem vybaví, že se jedná o hlavní město. Dále většinu lidí napadne Vltava, Karlův most, Zoo a spousta podobných zajímavých míst. Přesto mnoho lidí opomíjí zajímavou botanickou zahradu, která se zde nachází. Dnes si tedy povíme nějaké základní informace o jednom z nekrásnějších míst v Praze, a že tam těch zajímavých míst je opravdu velké množství, ale o jiných zase až příště.
Původně se jednalo o Pražskou botanickou zahradu, nyní je však oficiální název Botanická zahrada hl.m. Prahy, ale co si budeme povídat, název není zas tak důležitý. Jedná se o botanickou zahradu, která se nachází v Troje. Zahrada stále prochází fází rozvoje a výstavba je naplánovaná přibližně do roku 2017. Její celková plocha je přibližně 52 hektarů. Ředitelkou Botanické zahrady je od dubna 2012 Věra Bidlová.
Nejznámější část zahrady je skleník Fata Morgana, což je skleník tropický. Nachází se mimo areál venkovních expozic na jižním svahu trojské stráně. Stavba s atypickým esovitým půdorysem je velmi moderní a také zapuštěna do skalnatého terénu. Tím pádem skály tvoří zadní stěnu skleníku a je proto využívána pro terasovitou výsadbu rostlin. Vznikla tak expoziční plocha s rozlohou přibližně 1 750 metrů čtvereční. Díky tomuto řešení se jedná o evropský unikát. Interiér skleníku se dělí na tři samostatné části. V každé části je samozřejmě jiná teplota a také rozdílná vlhkost vzduchu. Návštěvníci tak mají možnost se postupně seznámit jak s tropickými rostliny, tak i částečně subtropickými. Ke stavbě skleníku došlo v letech 1996 až 2003. Původně se mělo jednat o projekt s cenovými náklady do 20 milionů korun. Netrvalo dlouho a náklady přesáhly 200 milionu korun.
Již v letech 1922 se jednalo o zřízení zoologické a botanické zahrady v Troje. Došlo k tomu poté, co velkostatkář Alois Svoboda věnoval dne 7. října 1922 československému státu rozsáhlé pozemky včetně Trojského zámku ke vzdělávacím účelům. Začátky snahy vybudování městské botanické zahrady spadají až do období 30. let 20. století. Brzy se přišlo na to, že stísněné prostory univerzitní zahrady Na Slupi nebudou vyhovovat. V roce 1966 došlo ke vzniku Pražské botanické zahrady. Což bylo osvětově naučné zařízení pro krátkodobou rekreaci obyvatel Prahy. Původně měla botanická zahrada ležet na 130 hektarech v Troje, avšak k tomu nikdy nedošlo. Původně záměr se začal realizovat až v 70. a 80. letech 20. století. V roce 1992 byla otevřena tzv. Úvodní expozice. Jednalo se o plochu, která zaujímala 3 hektary půdy. Na začátku roku 2011 vedení zahrady nechalo oplotit dalších 17 hektarů, takže dosud volně přístupné části areálu, včetně borového lesoparku a vyhlídkové stráně bylo oploceno a vstup do nich byl zpoplatněn. Došlo také k přerušení historické cesty mezi Havránkou a Salabkou. Což je spojnice mezi horní a dolní Trójou. Tímto jednáním došlo k velké kritice, která ještě nějaký čas pokračovala. V květnu 1997 do botanické zahrady přibila taky tzv. japonská zahrada, která byla založena v roce 1995. Dominantní částí je umělý horský potůček, který se nachází v hlavní části této zahrady. Jistě je také zajímavé to, že v japonské zahradě probíhají pravidelné výstavy bonsají.
Od dubna 2004 došlo k zpřístupnění památkové chráněné vinice sv. Kláry pro veřejnost. Tato vinice pochází minimálně ze 13. století, ale v minulosti byla několikrát rušená a zase znovu obnovená. Od 17. století patřila k Trojskému zámku. Do správy botanické zahrady patří také Havránka. Jedná se o přírodní památku. Turisté zde mohou navštívit tři kilometry dlouhou naučnou stezku. Na trase se nachází devět informačních tabulí. Pokud někdy budete mít v Praze čas a rádi byste se podívali na klidné, přesto velmi krásné místo. Tak jistě mohu doporučit Botanickou zahradu hl.m. Prahy, ze které to máte už jen kousek do Zoologické zahrady v Praze.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.