Brno, město uprostřed Evropy

Brno je po Praze druhým největším městem České republiky a největším na Moravě, to ví asi každý český občan. Jak dobře ale toto město znáte? Víte, které památky byste při návštěvě určitě neměli minout a jaké zajímavosti pro vás má toto město připravené. Chystáte-li se ubytovat v srdci Moravy a třeba tu i strávit celou dovolenou, přečtěte si pár tipů, kam se vydat za toulkami historií, kulturou i přírodou.

Nejdříve si řekněme něco o historii, protože je bezpochyby zajímavá. Na území nynějšího města a okolí žili lidé již od pravěku. Základem Brna však byla až osada u brodu přes řeku Svratku, která vznikla kolem roku 1000 n.l. a dala městu jméno. Dnes je tato část města nazývána jako Staré Brno. Další dějiny se pak odvíjely od dějin celé Moravy, protože se místo hned stalo významným správním centrem země. První největší rozvoj nastal ve 13. století, kdy získalo Brno městská práva a také byl postaven hrad Špilberk, který byl v následujících dvou stoletích společně s městem sídlem moravských markrabat. Během času muselo město odolávat nejednomu útoku nepřátelských vojsk, ale dařilo se mu to, ať už jde o hustitské války nebo neúspěšné švédské obléhání během třicetileté války, kdy Brno jako jediné město na Moravě v roce 1645 odolalo náporu švédských vojsk a pomohlo tak rakouské říši zmobilizovat síly a Švédy porazit. S tímto obléháním souvisí i legenda, na základě které se od těch dob v kostele sv. Petra a Pavla zvoní poledne už v jedenáct hodin. Tato pověst praví, že velitel švédských vojsk generál Torstenson se jednoho večera v srpnu 1645 zařekl, že buď druhý den konečně dobude město dříve, něž odbijí poledne, nebo s vojsky odtáhne pryč. Když poté onen druhý den starý zvoník kostela viděl, že město téměř padlo, rozhodl se povzbudit obránce zvoněním, přestože bylo teprve jedenáct hodin dopoledne. Generál však považoval toto zvonění za odbíjení poledne a opravdu obléhání vzdal. Ať už se to stalo takto nebo trošku jinak, důležité bylo ono slavné vítězství Brna. Po této třicetileté válce se město stalo nedobytnou barokní pevností, což se začalo měnit až v 18. století, kdy s rozvojem průmyslu a obchodu rostly předměstí, které se brzy připojovaly k samotnému městu. Ve 20. století bylo Brno stejně jako celá naše země poznamenáno oběma válkami i komunistickým režimem, v novodobé historii jde však opět o důležité centrum správní moci, soudnictví, průmyslu, kultury i školství a především vzkvétající město na vrcholu sil. Brno má dnes téměř 400 000 obyvatel a je zdravým pulzujícím srdcem Moravy.

Hrad
Hrad Špilberk

Centrum města je městskou památkovou rezervací a na jejím území se nachází mnoho kulturních památek, které stojí za vidění. Dominantou města je jistě hrad Špilberk stojící na stejnojmenném kopci. Hrad nabízí svým návštěvníkům zajímavé expozice, krásné výhledy z hradeb a také kasematy, které byly proslulým vězením obávaným v celých rakouských zemích. Druhou dominantou středu města je katedrála sv. Petra a Pavla na návrší Petrov, které se zvedá vzhůru přímo od hlavního vlakového nádraží. Určitě nevynechejte ani Starou radnici, ke které se také váží pověsti a z jejíž věže se můžete pokochat pohledem na město z ptačí perspektivy. Kousek od radnice, na Zelném trhu, se nachází vchod do historického městského podzemí. Na Kapucínském náměstí, v suterénu kláštera kapucínů, se nachází Kapucínská hrobka s mumiemi řeholníků a dalších osobností, také často navštěvovaná památka. Významnou památkou zapsanou i na seznamu světového dědictví UNESCO je vila Tugendhat, světově proslulá ukázka architektonického stylu funkcionalismu. Při procházce centrem narazíte na mnohé další zajímavé budovy ze všech možných architektonických stylů. Mezi významné sakrální památky se řadí například kostel sv. Tomáše, bazilika Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Jakuba Většího nebo Starobrněnský klášter. Z muzeí jmenujme alespoň Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna nebo Technické muzeum. Nabídka zajímavostí je v Brně opravdu téměř nepřeberná a je tak na jen vás, co vás nejvíce zláká.

Jakmile se nasytíte atmosféry města, vydejte se na procházku přírodou a pokochejte se pro změnu jejími díly. K tomu se nabízí Zoologická zahrada v městské části Bystrc nebo Brněnská přehrada jen kousek od zoo. Po hladině přehrady se pak můžete nechat svézt parníkem třeba k hradu Veveří, který se tyčí nad jejími břehy. Příjemným místem k procházkám a relaxaci je také například obora Holedná nebo Mariánské údolí s rybníky.

Nejznámějším kulturním festivalem je každoroční akce Brno – město uprostřed Evropy, která se koná na přelomu května a června. Její součástí je mimo mnoho dalších akcí i velmi populární mezinárodní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis.Od června pak do září probíhá Brněnské kulturní léto, které nabízí také obrovské množství různých představení a akcí pro děti i dospělé. Milovníci vážné hudby si přijdou na své například na Mezinárodním hudebním festivalu Brno.

Vyjmenovat všechny památky, zajímavosti a kulturní události města Brna je téměř nemožné. V tomto městě je prostě pořád co objevovat. Přijeďte, ubytujte se tu a poznávejte jeho neopakovatelnou atmosféru.

Tipy na ubytování v Jihomoravském kraji

Share

Napsat komentář