Černé a Čertovo jezero, krásná přírodní památka na dobu ledovou

Kdysi dávno v době ledové i naše území pokrývaly ledovce. O jejich působení se můžete přesvědčit na Šumavě, kde po sobě zanechaly hned osm ledovcových jezer, pět na českém území a tři u našich rakouských sousedů, kde pohoří Šumavy pokračuje. Těmi největšími jsou Černé a Čertovo jezero, které jsou společně vyhlášeny národní přírodní rezervací s rozlohou 175 ha. Nachází se v Plzeňském kraji, v katastrálních územích obcí Špičák, Hojsova Stráž a Alžbětín.

Nejbližším větším městem, kde se můžete ubytovat v široké nabídce zařízení, je Železná Ruda. Toto město na hranici národního parku Šumava je významným turistickým i sportovním střediskem. Je to také největší lyžařské středisko Šumavy, na svahy hory Špičák, u které leží, přijíždí v zimě mnoho milovníků zimních sportů díky skvělým sněhovým podmínkám. Pod Špičákem vede také jedna zajímavá technická památka Špičácký tunel. Byl to až do roku 2007 nejdelší železniční tunel v Česku měřící 1747 metrů. A v neposlední řadě je Železná Ruda výchozím bodem pro mnoho turistických výletů, třeba právě k Černému a Čertovu jezeru. Informace o okolí vám rádi poskytnou v informačním středisku v Železné Rudě.

Šumava
Šumava – Prášilské jezero

Černé jezero je největším karovým ledovcovým jezerem na Šumavě a také největším jezerem v Česku, pokud pomineme ty uměle vytvořené člověkem. Leží pod severním svahem Jezerní hory, která se nad ním vypíná 320 metrů vysokou Jezerní stěnou. Vzniklo stejně jako ostatní šumavská jezera v době ledové, kdy se tu vytvořilo několik menších ledovců. Jakmile ustoupily, zůstaly tu po nich takzvané kary, hluboké pánve, které se později naplnily vodou. Jezera jsou napájena bohatými spodními prameny a vnějšími přítoky. Černé jezero má hned několik nej. Je největší – jeho rozloha činí 18,4 ha, nejhlubší – dosahuje 40,6 metrů hloubky, a nejníže položené – nadmořská výška činí 1008 metrů. Jezero je obklopeno hustými lesy a jejich odraz na hladině mu pomáhá dotvářet zvláštní tajemnou atmosféru. Ta je způsobena tmavou barvou hladiny, za kterou kromě odrazu okolních lesů mohou i usazeniny pylu z jehličnanů, které na dno postupně sedají už několik tisíc let. Tato vrstva kalu dosahuje až devíti metrů. Pod hrází jezera byla v letech 1929-1930 postavena a zprovozněna první přečerpávací elektrárna v Československu, která je dnes technickou památkou. Elektrárna je dosud v provozu a to se zachovalým původním zařízením.

Čertovo jezero leží na druhé straně Jezerní stěny, na jihovýchodním svahu Jezerní hory. Jeho rozloha činí 10,3 ha a je tak hned druhým největším ledovcovým jezerem v Česku. Jeho hloubka je také jen o něco menší než u Černého jezera, místy dosahuje až 37 metrů. Jezero má tvar půlměsíce a je také obklopeno hustým lesem. Na západní straně se vypíná 313 metrů vysoká stěna Jezerní hory.

Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero je celoročně volně přístupná, ale platí tu jistá omezení. Pohybovat se smí pouze po vyznačených turistických cestách a je tu zákaz jízdy na kole. V jezerech platí také přísný zákaz koupání, ale vzhledem k jejich nízké teplotě to snad ani lákat nebude. Nejbližší autobusové a vlakové spoje jsou ve Špičáku, vzdáleny jen 2,2 km po značených cestách. Nedaleko rezervace je možné i zaparkovat na parkovišti Špičácké sedlo. Odtud vede nejpohodlnější žlutá turistická trasa až k Černému jezeru.

Jen čtyři kilometry daleko od Černého jezera najdete další krásné romantické místo a oblíbený turistický cíl – nejvyšší vodopád na Šumavě, jehož výška dosahuje 7 metrů. Nazývá se Bílá strž a nachází se v údolí Bílého potoka.

Přestože je toto místo velmi turisty oblíbené a vyhledávané, určitě si tu užijete klidu a vychutnáte krásu a čistotu přírody. Na každém kroku bude jistě co obdivovat a návštěva tohoto koutu Šumavy se stane neopakovatelným zážitkem.

Share

Napsat komentář