
Hory a pohoří jsou oblíbenými místy nejen v zimním období, kdy tu najdou vyžití milovníci zimních sportů. I v létě nabízí spoustu zážitků a krásných míst, které stojí za to poznat. Česká republika má zajímavý geomorfologický reliéf. Na našem území se sice nenachází žádné několika-tisícimetrové vrcholy, přesto jsou naše pohoří významná a také kouzelná.
Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky. Rozkládají se na severovýchodě Čech na hranici s Polskem, kde pak pokračují dále. Z dvaceti nejvyšších českých vrcholů leží patnáct právě v Krkonoších. Nejvyšší horou Krkonoš je Sněžka (1602 m.n.m.). Sníh na vrcholcích hor se tu drží nejméně polovinu měsíců v roce a Krkonoše proto nabízí množství skiareálů a upravených lyžařských tras s ideálními podmínkami. Možná zde na procházce potkáte i bájného Krakonoše, který podle pověsti zdejší pohoří střeží. Pramení tu několik významných řek, mezi nimi i Labe. Na území Krkonoš se nachází národní park, který chrání zdejší netypické . Významnými lyžařskými a turistickými centry jsou Pec pod Sněžkou, Špindlerův mlýn, Horní Maršov, Janské Lázně, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou a Benecko. Ať už se ubytujete v kterémkoli z těchto měst, vždy budete mít spoustu možností výletů na zajímavá a krásná místa.
Spadá do Podkrušnohorské oblasti. Nejvyšším vrcholem je hora Milešovka (837 m.n.m.). Většina území je chráněná krajinná oblast. Českým středohořím protéká v hlubokém údolí řeka Labe a vytváří zvláštní ráz krajiny. Řeka sem vstupuje údolímPorta Bohemica – Česká brána, které je velmi oblíbenou turistickou oblastí. Přírodními zajímavostmi jsou například Loupežnická jeskyně u Velkého Března nebo ledové jámy na Borečském vrchu a Plešivci. Ve velkém množství tu najdete památky lidové architektury, která je dána hustotou osídlení v malých vesnicích a osadách. A samozřejmě také řadu středověkých hradů, zámků a dalších památek.
Na jihozápadě republiky tvoří přirozenou hranici s Německem a Rakouskem pohoří Šumava. I zde se na části území nachází chráněný národní park. Nejvyšší horou Šumavy je Velký Javor (1456 m.n.m.) nacházející se na německé straně, z české strany je to potom Plechý (1378 m.n.m.). Pramení zde Vltava, Otava a další řeky. Zvláštností jsou tu přirozená ledovcová jezera, která se nachází zhruba ve výšce kolem tisíce metrů. Celkem jich je tu osm, z toho pět spadá pod národní park – Černé, Čertovo, Plešné, Prášilské a jezero Laka. Další tři jsou pak Roklanské,Velké Javorské a Malé Javorské jezero. Kromě jezer najdete na Šumavě také naši největší vodní nádrž Lipno, hojně využívanou rekreanty i turisty. V jejím okolí se nabízí spousta sportovního vyžití i zajímavých kulturních zážitků. Jmenujme napříkladStezku korunami stromů, hrad Rožmberk, zříceninu Vítkův kámen neboSchwarzenberský plavební kanál. Velmi oblíbeným cílem je také vrcholekBoubín porostlý pralesem a rozhledna na jeho vršku. Lyžaři jistě už slyšeli názvyKvilda, Churáňov nebo Železná Ruda, což jsou města, v jejichž okolí se nachází zdejší nejznámější skiareály. Pokud máte dost turistických center a chcete zažít život na Šumavě podobný tomu dávnému, najděte si ubytování v některém malebném penzionu v menších vesničkách uprostřed lesů. Jistě tam zažijete místní neopakovatelnou atmosféru.
Pod názvem Jeseníky se skrývají dvoje pohoří – Hrubý Jeseník a Nízký Jeseník. Nízký Jeseník se rozprostírá na severu Moravy a jižní části Slezska. Jeho nadmořská výška nepřesahuje 800 m a turisty je celkem opomíjený. Přitom je to škoda, protože má jistě co nabídnout. Zajímavou památkou je například hrad Sovinec nebo zámek a další památky v městě Bruntál.
Na severozápadě na Nízký Jeseník navazuje Hrubý Jeseník. Ten je podstatně vyšší a členitější. Nejvyšší horou je Praděd (1491 m.n.m.). Zdejší unikátní příroda je chráněnou krajinnou oblastí. Hrubý Jeseník je známý svou každoroční nejbohatší sněhovou nadílkou v Česku a zdejší lyžařské lokality jsou navštěvovány nejdéle v roce. Z těch nejznámějších jmenujme Červenohorské sedlo nebo právě Praděd. Najdete tu řadu turistických i cyklotras. Ti, kteří hledají spíše odpočinek, se mohou ubytovat v některých lázních, například lázně Jeseník nebo Karlova Studánka, a třeba vyzkoušet i nějakou proceduru. Z přírodních zajímavostí Jeseníků určitě stojí za zmínku například Rejvíz – rašelinové jezírko s naučnou stezkou.
Kousek západně od Hrubého Jeseníku se nachází malé pohoří Králický Sněžník se stejnojmennou nejvyšší horou (1424 m.n.m.). Je to místo s téměř nezměněným rázem krajiny a divokou přírodou, chráněnou národní přírodní rezervací. Několik kilometrů pod vrcholem Králického Sněžníku pramení řeka Morava a až k tomuto pramenu vás zavede naučná stezka Králický Sněžník, která má celkem 15 zastavení a jejím symbolem je silueta slůněte. Socha tohoto slůněte je umístěna těsně pod vrcholem hory už více než osmdesát let.
Nachází se na východě Moravy při hranici se Slovenskem a Polskem. Z větší části je území Beskyd chráněno sítí rezervací a chráněných krajinných oblastí, příroda je zde i díky tomu velmi krásná. Mezi známá a vyhledávaná zimní střediska patří Pustevnynebo Bumbálka. Významným centrem je Rožnov pod Radhoštěm, slavný hlavně díky historickému skanzenu. Frenštát pod Radhoštěm se zase dostal do povědomí lidí díky závodům na skokanských můstcích. V Beskydech žijí velmi vzácní živočichové, kteří se na jiném našem území už prakticky nevyskytují, například vlk obecný, rys ostrovid nebo medvěd hnědý. Nejvyšším vrcholem a asi nejznámějším cílem zde je Lysá hora (1323 m.n.m.), potom vrch Radhošť, kde podle pověsti sídlí bůh Radegast, a vrch Soláň.
Východním Čechám dominují Orlické hory. Nejvyšší vrcholy mají těsně kolem 1100 m.n.m. a jsou to Velká Deštná, Koruna a Malá Deštná. Na své si v Orlických horách přijdou pěší turisté, cyklisté a v zimním období i běžkaři a lyžaři. Mezi nejznámější lyžařská střediska se řadí Deštné v Orlických horách, Říčky v Orlických horách, Sedloňov nebo Čenkovice. Kromě krásné přírody tu najdete také památky a zajímavosti. Celých pohořím se táhne pás opevnění, které mělo před druhou světovou válkou ochránit naši zemi před útokem Němců. Za návštěvu stojí určitě i město Rychnov nad Kněžnou.
Na severu Čech se rozkládá pohoří pojmenované podle řeky Jizery pramenící na svazích jeho nejvyššího vrcholu Smrku (1276 m.n.m.). Převážná většina pohoří i podhůří je chráněnou krajinnou oblastí, a to nejstarší u nás – už od roku 1967. Mezi nejvzácnější oblasti patří rašeliniště Jizerky a Na Čihadle, které jsou i částečně zpřístupněny. Turistickými středisky jsou Smědava, Jizerka a Nová Louka. Zimními středisky potom Bedřichov, Severák a Tanvaldský Špičák. Spokojeni budou v Jizerských horách především běžkaři. V zimě je tu vedena síť běžkařských stop nazývaná Jizerská magistrála. Odehrává se tu také velmi známý závod v běhu na lyžích Jizerská padesátka. Kromě turistů a lyžařů vyhledávají oblasti Jizerských hor také horolezci. Zdejší skály jsou jimi často vyhledávány.
Najdete je na severozápadě Čech a jistě vás okouzlí romantickou přírodou s hustými a voňavými lesy. Nejvyšším vrcholem je Klínovec (1244 m.n.m.), kde je i známé zimní středisko. Mezi další pak patří Boží dar, Cínovec nebo Jáchymov. V Jáchymově najdete také lázně s léčivými prameny, které se v Krušných horách vyskytují v hojné míře. Ani lázně Teplice a Klášterec nad Ohří bychom neměli opomenout. Turisty ubytované v Jáchymově potěší kromě zimního střediska a lázní i možnost podívat se do okolí dolu Svornost a představit si, jak to tu vypadalo v době, kdy se těžilo nerostné bohatství. To můžete také v Krupce či v Mikulově, kde jsou hornické štoly. Největší turistickou trasou je Krušnohorská magistrála – 242 km dlouhá, spojující Cheb se vzdáleným Sněžníkem. Za přírodou se vydejte naBožídorské rašeliniště nebo do přírodního parku Přebuz.
Na česko-slovenské hranici se rozkládá pohoří Bílé Karpaty. Není nijak vysoké, nejvyšší vrchol Velká Javořina má jen 970 m. Zato patří k nejcennějším lučním biotopům v Evropě díky tisícům hektarů luk s jedinečnou květenou. Mezi nejnavštěvovanější pozoruhodnosti patří Vršatecká Bradla, Červený Kameň čiLednický hrad. Koho zajímají spíše památky, může navštívit zámek Nový Světlovv Bojkovicích, hrad v Brumově nebo lázně Luhačovice, kde stojí několik staveb proslulého architekta Dušana Jurkoviče. I tady v Karpatech si samozřejmě můžete vybrat z několika naučných stezek.
Zajímavé pohoří nacházející se ve středních Čechách zhruba mezi Prahou a Plzní. Jeho největší střední část, včetně nejvyššího vrcholu Toku (865 m.n.m.), je součástí vojenského újezdu a tedy nedostupná, ale přesto se dá v Brdských oblastech najít spousta hlavně přírodních krás. Oblast je vhodná především pro pěší turistiku a někdy je také považována za kolébku trampingu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.