Česká příroda – pohoří České republiky

Hory a pohoří jsou oblíbenými místy nejen v zimním období, kdy tu najdou vyžití milovníci zimních sportů. I v létě nabízí spoustu zážitků a krásných míst, které stojí za to poznat. Česká republika má zajímavý geomorfologický reliéf. Na našem území se sice nenachází žádné několika-tisícimetrové vrcholy, přesto jsou naše pohoří významná a také kouzelná.

Krkonoše
Krkonoše v zimním kabátku

Krkonoše

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky. Rozkládají se na severovýchodě Čech na hranici s Polskem, kde pak pokračují dále. Z dvaceti nejvyšších českých vrcholů leží patnáct právě v Krkonoších. Nejvyšší horou Krkonoš je Sněžka (1602 m.n.m.). Sníh na vrcholcích hor se tu drží nejméně polovinu měsíců v roce a Krkonoše proto nabízí množství skiareálů a upravených lyžařských tras s ideálními podmínkami. Možná zde na procházce potkáte i bájného Krakonoše, který podle pověsti zdejší pohoří střeží. Pramení tu několik významných řek, mezi nimi i Labe. Na území Krkonoš se nachází národní park, který chrání zdejší netypické . Významnými lyžařskými a turistickými centry jsou Pec pod SněžkouŠpindlerův mlýnHorní MaršovJanské LázněHarrachovRokytnice nad Jizerou a Benecko. Ať už se ubytujete v kterémkoli z těchto měst, vždy budete mít spoustu možností výletů na zajímavá a krásná místa.

České středohoří

Spadá do Podkrušnohorské oblasti. Nejvyšším vrcholem je hora Milešovka (837 m.n.m.). Většina území je chráněná krajinná oblast. Českým středohořím protéká v hlubokém údolí řeka Labe a vytváří zvláštní ráz krajiny. Řeka sem vstupuje údolímPorta Bohemica – Česká brána, které je velmi oblíbenou turistickou oblastí. Přírodními zajímavostmi jsou například Loupežnická jeskyně u Velkého Března nebo ledové jámy na Borečském vrchu a Plešivci. Ve velkém množství tu najdete památky lidové architektury, která je dána hustotou osídlení v malých vesnicích a osadách. A samozřejmě také řadu středověkých hradů, zámků a dalších památek.

Šumava

Na jihozápadě republiky tvoří přirozenou hranici s Německem a Rakouskem pohoří Šumava. I zde se na části území nachází chráněný národní park. Nejvyšší horou Šumavy je Velký Javor (1456  m.n.m.) nacházející se na německé straně, z české strany je to potom Plechý (1378 m.n.m.). Pramení zde VltavaOtava a další řeky. Zvláštností jsou tu přirozená ledovcová jezera, která se nachází zhruba ve výšce kolem tisíce metrů. Celkem jich je tu osm, z toho pět spadá pod národní park – ČernéČertovoPlešnéPrášilské a jezero Laka. Další tři jsou pak Roklanské,Velké Javorské a Malé Javorské jezero. Kromě jezer najdete na Šumavě také naši největší vodní nádrž Lipno, hojně využívanou rekreanty i turisty. V jejím okolí se nabízí spousta sportovního vyžití i zajímavých kulturních zážitků. Jmenujme napříkladStezku korunami stromů, hrad Rožmberk, zříceninu Vítkův kámen neboSchwarzenberský plavební kanál. Velmi oblíbeným cílem je také vrcholekBoubín porostlý pralesem a rozhledna na jeho vršku. Lyžaři jistě už slyšeli názvyKvildaChuráňov nebo Železná Ruda, což jsou města, v jejichž okolí se nachází zdejší nejznámější skiareály. Pokud máte dost turistických center a chcete zažít život na Šumavě podobný tomu dávnému, najděte si ubytování v některém malebném penzionu v menších vesničkách uprostřed lesů. Jistě tam zažijete místní neopakovatelnou atmosféru.

Jeseníky

Pod názvem Jeseníky se skrývají dvoje pohoří – Hrubý Jeseník a Nízký Jeseník. Nízký Jeseník se rozprostírá na severu Moravy a jižní části Slezska. Jeho nadmořská výška nepřesahuje 800 m a turisty je celkem opomíjený. Přitom je to škoda, protože má jistě co nabídnout. Zajímavou památkou je například hrad Sovinec nebo zámek a další památky v městě Bruntál.
Na severozápadě na Nízký Jeseník navazuje Hrubý Jeseník. Ten je podstatně vyšší a členitější. Nejvyšší horou je Praděd (1491 m.n.m.). Zdejší unikátní příroda je chráněnou krajinnou oblastí. Hrubý Jeseník je známý svou každoroční nejbohatší sněhovou nadílkou v Česku a zdejší lyžařské lokality jsou navštěvovány nejdéle v roce. Z těch nejznámějších jmenujme Červenohorské sedlo nebo právě Praděd. Najdete tu řadu turistických i cyklotras. Ti, kteří hledají spíše odpočinek, se mohou ubytovat v některých lázních, například lázně Jeseník nebo Karlova Studánka, a třeba vyzkoušet i nějakou proceduru. Z přírodních zajímavostí Jeseníků určitě stojí za zmínku například Rejvíz – rašelinové jezírko s naučnou stezkou.

Králický Sněžník

Kousek západně od Hrubého Jeseníku se nachází malé pohoří Králický Sněžník se stejnojmennou nejvyšší horou (1424 m.n.m.). Je to místo s téměř nezměněným rázem krajiny a divokou přírodou, chráněnou národní přírodní rezervací. Několik kilometrů pod vrcholem Králického Sněžníku pramení řeka Morava a až k tomuto pramenu vás zavede naučná stezka Králický Sněžník, která má celkem 15 zastavení a jejím symbolem je silueta slůněte. Socha tohoto slůněte je umístěna těsně pod vrcholem hory už více než osmdesát let.

Radhošť
Hora Radhošť z pohledu od Rožnova pod Radhoštěm

Beskydy

Nachází se na východě Moravy při hranici se Slovenskem a Polskem. Z větší části je území Beskyd chráněno sítí rezervací a chráněných krajinných oblastí, příroda je zde i díky tomu velmi krásná. Mezi známá a vyhledávaná zimní střediska patří Pustevnynebo Bumbálka. Významným centrem je Rožnov pod Radhoštěm, slavný hlavně díky historickému skanzenuFrenštát pod Radhoštěm se zase dostal do povědomí lidí díky závodům na skokanských můstcích. V Beskydech žijí velmi vzácní živočichové, kteří se na jiném našem území už prakticky nevyskytují, například vlk obecný, rys ostrovid nebo medvěd hnědý. Nejvyšším vrcholem a asi nejznámějším cílem zde je Lysá hora (1323 m.n.m.), potom vrch Radhošť, kde podle pověsti sídlí bůh Radegast, a vrch Soláň.

Orlické hory

Východním Čechám dominují Orlické hory. Nejvyšší vrcholy mají těsně kolem 1100 m.n.m. a jsou to Velká DeštnáKoruna a Malá Deštná. Na své si v Orlických horách přijdou pěší turisté, cyklisté a v zimním období i běžkaři a lyžaři. Mezi nejznámější lyžařská střediska se řadí Deštné v Orlických horáchŘíčky v Orlických horáchSedloňov nebo Čenkovice. Kromě krásné přírody tu najdete také památky a zajímavosti. Celých pohořím se táhne pás opevnění, které mělo před druhou světovou válkou ochránit naši zemi před útokem Němců. Za návštěvu stojí určitě i město Rychnov nad Kněžnou.

Jizerské hory

Na severu Čech se rozkládá pohoří pojmenované podle řeky Jizery pramenící na svazích jeho nejvyššího vrcholu Smrku (1276 m.n.m.). Převážná většina pohoří i podhůří je chráněnou krajinnou oblastí, a to nejstarší u nás – už od roku 1967. Mezi nejvzácnější oblasti patří rašeliniště Jizerky a Na Čihadle, které jsou i částečně zpřístupněny. Turistickými středisky jsou SmědavaJizerka a Nová Louka. Zimními středisky potom BedřichovSeverák a Tanvaldský Špičák. Spokojeni budou v Jizerských horách především běžkaři. V zimě je tu vedena síť běžkařských stop nazývaná Jizerská magistrála. Odehrává se tu také velmi známý závod v běhu na lyžích Jizerská padesátka. Kromě turistů a lyžařů vyhledávají oblasti Jizerských hor také horolezci. Zdejší skály jsou jimi často vyhledávány.

Krušné hory

Najdete je na severozápadě Čech a jistě vás okouzlí romantickou přírodou s hustými a voňavými lesy. Nejvyšším vrcholem je Klínovec (1244 m.n.m.), kde je i známé zimní středisko. Mezi další pak patří Boží darCínovec nebo Jáchymov. V Jáchymově najdete také lázně s léčivými prameny, které se v Krušných horách vyskytují v hojné míře. Ani lázně Teplice a Klášterec nad Ohří bychom neměli opomenout. Turisty ubytované v Jáchymově potěší kromě zimního střediska a lázní i možnost podívat se do okolí dolu Svornost a představit si, jak to tu vypadalo v době, kdy se těžilo  nerostné bohatství. To můžete také v Krupce či v Mikulově, kde jsou hornické štoly. Největší turistickou trasou je Krušnohorská magistrála – 242 km dlouhá, spojující Cheb se vzdáleným Sněžníkem. Za přírodou se vydejte naBožídorské rašeliniště nebo do přírodního parku Přebuz.

Bílé Karpaty

Na česko-slovenské hranici se rozkládá pohoří Bílé Karpaty. Není nijak vysoké, nejvyšší vrchol Velká Javořina má jen 970 m. Zato patří k nejcennějším lučním biotopům v Evropě díky tisícům hektarů luk s jedinečnou květenou. Mezi nejnavštěvovanější pozoruhodnosti patří Vršatecká BradlaČervený Kameň čiLednický hrad. Koho zajímají spíše památky, může navštívit zámek Nový Světlovv Bojkovicích, hrad v Brumově nebo lázně Luhačovice, kde stojí několik staveb proslulého architekta Dušana Jurkoviče. I tady v Karpatech si samozřejmě můžete vybrat z několika naučných stezek.

Brdy (Brdská vrchovina)

Zajímavé pohoří nacházející se ve středních Čechách zhruba mezi Prahou a Plzní. Jeho největší střední část, včetně nejvyššího vrcholu Toku (865 m.n.m.), je součástí vojenského újezdu a tedy nedostupná, ale přesto se dá v Brdských oblastech najít spousta hlavně přírodních krás. Oblast je vhodná především pro pěší turistiku a někdy je také považována za kolébku trampingu.

České hory
Share

Napsat komentář