Česká republika, perla v srdci Evropy

Česká republika je pro svou polohu ve střední Evropě mnohdy označována za srdce Evropy. Pohraničními sousedy jsou Německo, Polsko, Slovensko a Rakousko. Hlavním a zároveň nejnavštěvovanějším městem České republiky je Praha. Praha se již řadu let řadí k nejkrásnějším turistickým destinacím nejenom v Evropě.

Tak velkou koncentraci památek UNESCO na tak malém území, jakým je Česká republika, jinde ve světě nenajdete. Kulturní dědictví, památky a bohatá národní historie jsou hlavním lákadlem pro turisty z celého světa. V území České republiky se nachází množství dochovaných historických objektů, které jsou povětšinou zpřístupněny veřejnosti. Zachovalá a pečlivě opravená jsou mnohá městská historická centra z nichž celé historické jádro Prahy, Českého Krumlova, Telče a Kutné Hory jsou zařazena do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Podél hranice s Německem se rozkládá Šumava, Český les a na severozápadě Krušné hory. Hranici s Polskem tvoří Krkonoše, nejvyšší české pohoří s nejvyšší horou ČR Sněžkou (1602 metrů). Překrásnou krajinou je Třeboňsko, region stovek větších i menších rybníků a rybníčků. Půvabná místa najdeme také podél řek Labe či Vltavy, nejdelší české řeky (430 km), a rovněž v okolí největší české přehrady – Lipna (4870 hektarů). Přírodním rájem je krajina skalních měst , Českého ráje, Českého Švýcarska a Adršpašsko-teplických skal. Jižní Morava je zase úrodná a rovinatá . Směrem na sever se však Morava zvedá do vyšších kopců, až přejde v pahorkatiny Bílých Karpat, Javorníků a dále na sever už jsou opět hory – Beskydy a Jeseníky, které tvoří hranici se Slovenskem a Polskem.

Zámek
Zámek Lednice

Šest oblastí České republiky bylo dokonce označeno za zajímavé biosférické ekosystémy. Tato území byla začleněna do celosvětové biosférické rezervace UNESCO . Jedná se o území Pálavy, Křivoklátska, Šumavy,Třeboňska, Krkonoš a Bílých Karpat. V České republice se nachází přes 1 200 chráněných oblastí a přírodních míst. Mezi nejvzácnější patří Národní park Šumava (největší národní park v ČR), Krkonošský národní park, České Švýcarsko a Národní park Podyjí. Přírodní dispozice ČR – 20 000 rybníků a jezer a více než 40 vodních nádrží – skýtají mnoho příležitostí pro sportovní turistiku a lov ryb. Třetinu země tvoří hornatý kraj plný krásných lesů a luk, jenž zve hosty k pobytu na rodinné farmy v rámci agroturistiky, která se postupně stává nedílnou součástí českého cestovního ruchu.

Na území České republiky vyskytuje velké množství minerálních pramenů, které jsou již přes dvě stě let využívány k léčebným účelům. Lázeňství má v Čechách dlouholetou tradici. 36 lázeňských míst je rozeseto po celé republice. Největší a nejstarší lázně leží v západních Čechách v takzvaném západočeském trojúhelníku spojujícím Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Většina lázeňských měst se rozprostírá v nádherných přírodních lokalitách. Samozřejmostí je vysoká úroveň ubytovacích služeb.

Skanzen
Valašské muzeum

Za návštěvu stojí mnohá historická města České republiky. Mezi nejkrásnější patří Český Krumlov, jenž je zachován jako typické středověké město, Telč s renesančním zámkem a unikátní architekturou trojúhelníkového náměstí. Vedle Kutné Hory, Prachatic, Olomouce či Kroměříže bývá předmětem obdivu i jedno z nejstarších měst ležící na území západních Čech, starobylý Cheb. Stejnou pozornost si zaslouží i České Budějovice, Jindřichův Hradec, Třeboň nebo Tábor v jižních Čechách, Domažlice a Loket na západě či Litoměřice na severu Čech. Vyhledávaným turistickým cílem v Českém ráji je Jičín.

Neméně atraktivní jsou pro návštěvníky muzea lidové architektury (skanzeny), kterých je po České republice bezpočet. Rožnov pod Radhoštěm, malé městečko na severní Moravě, se pyšní největším a nejstarším muzeem v přírodě ve střední Evropě, které se zaměřuje na regionální lidovou architekturu 17. – 19. století. Skanzeny Vysočina, ve Strážnici, v Holašovicích (UNESCO), nebo lidové baroko v jižních Čechách představují jen několik příkladů z velkého množství zachovalé a udržované lidové architektury, která návštěvníkům přibližuje životní styl našich předků. Typickými, již po staletí světově uznávanými českými výrobky jsou dekorativní sklo, porcelán a skleněná bižuterie.Prohlídka firem, které tyto výrobky produkují, s ukázkami jejich výroby je pro návštěvníky vždy zajímavým zpestřením.

Česká republika
Share

5 thoughts on “Česká republika, perla v srdci Evropy”

Jonathan

22.3.2014 at 13.40

Thanks a lot for the blog post.Really thank you! Fantastic.

Tony

12.12.2013 at 1.49

I cannot thank you enough for the article post.Much thanks again. Cool.

Joe

11.12.2013 at 3.26

Thanks for the blog.Really looking forward to read more. Really Great.

Johan Bautu

30.10.2013 at 17.58

Very informative article post.Really thank you! Will read on…

Anny Brubery

31.8.2013 at 10.45

Amazing! You know I love your blog!!!

Napsat komentář