
Lázeňství má v České republice velmi dlouhou tradici. Již celá staletí se zde využívají léčebné účinky přírodních zdrojů k léčbě všemožných zdravotních potíží. Těmito přírodními zdroji jsou termální a minerální prameny, peloidy (bahno, rašelina a slatina) a zřídelní plyny. Kromě toho také blahodárně působí klimatické podmínky lázní a jejich okolí– čistý vzduch, krásná příroda či nadmořská výška. Na konci 19. století se české lázně těšily takového věhlasu, že se staly kulturními a společenskými centry dění a mluvilo se o nich jako o salonech Evropy. Dnes se Česká republika může hrdě hlásit jako jedna ze světových lázeňských velmocí, kde se vám vždy dostane velmi kvalitní péče. Vybrat si můžete z více než třiceti lázeňských míst. A samozřejmě sem nemusíte zamířit jen za účelem léčby. Jistě seženete ubytování na jednu noc stejně jako na celou dovolenou. Záleží jen na vás, jestli vám bude stačit jediný den na prohlídku místa nebo si raději pořádně vychutnáte lázeňskou atmosféru. Její kouzlo se skrývá hlavně v pohodě a relaxaci, ke které přímo vybízí procházky po kolonádách a parcích. Obdiv jistě sklidí také zajímavá lázeňská architektura. Ať už se do lázní vydáte s partnerem na romantický víkend, s rodinou na pohodovou dovolenou nebo s přáteli za sportovním vyžitím, vždy najdete to pravé pro vás.
Nejznámější a také největší lázně v České republice jsou Karlovy Vary ve stejnojmenném kraji. Rušné uličky plné života leží v malebném údolí, které je obklopeno kopci, kde ruch pro změnu vystřídá klid a ticho místních lesů. Ty jsou protkány množstvím pěších i cyklistických stezek. Celé údolí budete mít jako na dlani z vyhlídky Diana, na kterou se dostanete pěšky nebo ozubenou lanovkou. Obzvlášť rušno je v Karlových Varech každý rok na začátku letních prázdnin, kdy se v hotelu Thermal koná Mezinárodní filmový festival. Lázně nabízí 12 teplých minerálních pramenů. Jako 13. pramen bývá s nadsázkou nazýván proslulý bylinný likér Becherovka, můžete si prohlédnout i muzeum věnované tomuto alkoholu. Každý také jistě slyšel o minerální vodě Mattoni nebo Moserovu křišťálu, kterému je také věnováno muzeum. Mariánské a Františkovy lázně patřily společně s těmi karlovarskými mezi takzvaný západočeský trojúhelník, kde se v 19. a na počátku 20. století scházela smetánka, a kde se často vedla důležitá politická i obchodní jednání. Františkovy lázně jsou poměrně vzdálené od každodenního shonu velkých měst a nabízí proto vyjímečně čisté ovzduší a množství romantických parků v okolí kolonád. Na území lázeňské zóny Mariánských lázní bylo nalezeno více než 100 studených minerálních pramenů. Zdejší kolonáda byla zapsána na seznam národních kulturních památek. A její dominantou je určitě Zpívající fontána, která láká úžasnou hrou světel a zvuků. Dalšími lázněmi v Karlovarském kraji jsou Jáchymov, unikátní hlavně díky termální vodě s vysokou koncentrací radonu, která se velmi úspěšně využívá k léčbě pohybového aparátu. A potom také lázně Kynžvart, které se jako jediné u nás specializují pouze na dětské pacienty.
V Plzeňském kraji najdete Konstantinovy lázně s více než dvousetletou tradicí, ideální klidné místo pro strávení rodinné dovolené ve znamení sportu v přírodě a následného odpočinku.
V Jihočeském kraji jsou známé lázně Třeboň, kde jsou bohaté zdroje léčivé slatiny. Město Třeboň i s okolím je chráněno pod záštitou UNESCO jako biosférická rezervace. Má toho hodně co nabídnout – renesanční zámek v historickém centru města, známý rybník Svět, mnoho parků a romantických zákoutí. Rozhodně by byla škoda neochutnat nějakou specialitu z výborného třeboňského kapra, kterou nabízí téměř všechny místní restaurace. Nejenom v Třeboni, ale i v jejím okolí si přijdou na své milovníci historie, protože ve zdejších kraji se nachází jedny z nejkrásnějších českých hradů a zámků, například Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou či Jindřichův Hradec.
Chtěli byste návštěvu lázní spojit spíše s odpočinkovou aktivitou? To by se vám mohlo líbit v lázních Toušeň ve Středočeském kraji,ležících na soutoku řek Labe a Jizery. Ideální místo pro rybaření nebo houbaření v okolních lesích.
Nebo se raději vydáte po stopách slavného českého krále Jiřího z Poděbrad a navštívíte toto starobylé město? Velmi populární lázně Poděbrady přitahují pacienty i turisty a to i díky své poloze pouhých 50 km od Prahy. Leží v rovinaté krajině, což je ideální pro pěší i cyklistické výlety.
Pouhých 40 km od hlavního města jsou vzdálené Mšené-lázně v Ústeckém kraji. Sedm lázeňských budov se nachází v krásném rozsáhlém parku s rybníky v údolí Mšenského potoka. Chráněnou kulturní památkou je secesní pavilon Dvorana od českého architekta Jana Letzela, který se svou prací více než u nás proslavil v Japonsku.
Kde naleznete seznam těch nejslavnějších návštěvníků jako byli car Petr I., pruský král Bedřich Vilém III., skladatelé Beethoven či Chopin, spisovatel J. W. Goethe a mnoho dalších? V nejstarších lázních střední Evropy, ležících v podhůří Krkonoš –Teplicích. Už před dvěma tisíci lety lidé objevili léčivé účinky zdejších teplých až horkých pramenů. Dnes jsou Teplice lázněmi nabízejícími nejen špičkovou kvalitu zdravotních služeb, ale také stravování a ubytování. Obdivovat můžete také památky jako například zdejší zámek nebo zříceninu hradu Doubravka nad městem.
V Libereckém kraji najdete dvoje lázně, které vám nabídnou především klidnou relaxaci a v okolí sportovní vyžití. Jsou jimi lázně Libverda – v zimě blízkost běžeckých stop a skiareálu, v létě ideální výchozí bod pro cyklisty, a lázněKundratice – obklopené borovými lesy, háji, loukami a rybníky.
Pokud zamíříte do Královéhradeckého kraje, navštívit můžete Janské lázně. Přezdívá se jim brána do Krkonoš a tudíž nabízí spoustu turistických cílů a sportovního vyžití ve všech ročních obdobích. Zajímavostí v okolí jsou doly Obří důl – Kovárna a Důl Jana Švermy – Žacléř, ve kterých si můžete prohlédnout, jak se dříve těžila ruda včetně nástrojů a zařízení k tomu potřebných.
Ve Velichovkách se založily lázně před více než sto lety a od té doby se těší velké popularitě. Při procházce krásným parkem jistě upoutají pozornost lázeňské vily, které si uchovaly svou původní podobu. Kromě lázeňského komplexu navštivte také nedaleké Babiččino údolí a Ratibořický zámek, místa známá díky spisovatelce Boženě Němcové. Obzvlášť rodiny s dětmi by potom mohla zajímat návštěva ZOO Dvůr Králové nad Labem.
Do ZOO je to kousek i z lázní Bělohrad. Zdejší lázně vznikly díky rašelinovým jezírkům v parku Bažantnice, který leží v blízkosti areálu a nabízí možnosti klidné procházky i sportu. Okolí lázní je protkáno sítí cyklostezek všech stupňů obtížnosti. Pro pěší i cyklistické výlety je skvělým místem také Český ráj, známá turistická oblast. Z blízkých měst stojí za prohlídku například Jičín.
Lázeňskou perlou Olomouckého kraje jsou lázně Jeseník. Za svou existenci vděčí Vincenzi Priessnitzovi, místnímu léčiteli, který zde založil první vodoléčebný institut na světě. V okolí lázní vyvěrá ze země kolem 80 pramenů horské vody, každý je jedinečný a má i své jméno. Dostat se k nim můžete po mnoha stezkách krásnou přírodou. Pokud byste chtěli prozkoumat i zajímavosti v okolí Jeseníku, vybrat si můžete například z rašelinového jezírka s naučnou stezkou Rejvíz, zámku Jánský Vrch či třeba jeskyní Na Pomezí nebo Na Špičáku.
Nedaleko města Šumperk najdete lázně Bludov, známé díky svým úspěchům při léčbě pohybového aparátu u dospělých a obezity u dětí.
Lipová-Lázně léčí už tím, že tam jste. Zdejší vzduch s malou prašností a velkou ionizací působí blahodárně hlavně na civilizační choroby. Ideální je trávit tu čas procházkami po lázeňských okruzích a zhluboka dýchat.
Poblíž Olomouce se nachází lázně Teplice nad Bečvou. Můžete zde kromě jiného vyzkoušet chladovou terapii v poláriu, kde strávíte několik minut při teplotě okolo -120°C. Koho zajímají přírodní zajímavosti, neměl by vynechat pohled do Hranické propasti, nejhlubší propasti v naší republice. Celková potvrzená hloubka suché i podvodní části je necelých 290 m, ale dna zatím nebylo dosaženo. Dále jsou zajímavé Zbrašovské aragonitové jeskyně, systém jeskyní vzniklých díky vyvěrání teplých minerálních vod ve vápenci a zároveň působením atmosférických vod. Stavební památky najdete ve městě Hranice nebo Lipník nad Bečvou.
Mezi nejstarší moravské lázně patří Velké Losiny. Ubytujete-li se přímo v lázních, můžete si užít koupání ve vnitřním bazénu i venkovním koupališti, obojí je napájeno léčivým termálním sirným pramenem teplým 36,8°C. Přímo v obci se nachází velmi navštěvovaný renesanční zámek a historická ruční papírna. Historií čarodějnických procesů ze 17. století vás provedou tématické cyklotrasy.
Těmi úplně nejstaršími moravskými lázněmi jsou Slatinice. Léčebné účinky místní minerální vody s jedinečným složením byly vyhledávány už v 16. století. Dnes si lázně zakládají na příjemné rodinné atmosféře a bohaté nabídce kulturního a společenského programu pro své hosty.
Karlova Studánka, to jsou nejvýše položené lázně v České republice. Najdete je v Moravskoslezském kraji asi deset kilometrů od nejvyšší moravské hory Praděd. Okouzlí vás svou zajímavou architekturou a také se mohou pyšnit nejčistším vzduchem ve střední Evropě. To díky své nadmořské výšce a také hlubokým lesům, které je obklopují. Okolní horské stráně nabízí spoustu možností pro pěší turistiku a pro zdatnější i cykloturistiku.
Unikátní jodobromovou vodu, zvanou solance, využívají k léčbě v Klimkovicích. Kromě léčby a relaxace si můžete prohlédnout historické náměstí a kostely v Klimkovicích, železniční muzeum ve Studénce či blízké město Ostravu, kde najdete jedno z největších havířských muzeí v Evropě.
Zlínský kraj nabízí dvoje lázně. V chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat leží jedny z nejkrásnějších lázní u nás – Luhačovice. O jejich vyjímečnosti jistě svědčí to, že Česká republika podala návrh na zařazení Luhačovic do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Jejich neopakovatelný ráz jim vtisknul především slovenský architekt Dušan Jurkovič, na jehož originální práci tu narazíte na mnoha místech. Vyvěrá zde 16 léčivých pramenů, nejznámější z nich je určitě Vincentka. Kromě procházek malebným parkem a po kolonádě se můžete vydat k nedaleké přehradě, ať už pěšky nebo na kole. Výlety po okolí podnikněte například do města Kroměříž, zapsaného na seznamu UNESCO, na zámek Buchlovice a hrad Buchlov nebo do ZOO Zlín-Lešná.
Uprostřed lesoparku asi 8 km od Uherského Hradiště se nachází malá vesničkaOstrožská Nová Ves s více než stoletou lázeňskou tradicí. Kromě léčby je ze zdejší sirnaté vody přímo tady vyráběna přírodní kosmetika značky SINOVA.
Hledáte-li spíše moderní architekturu, navštivte lázně Hodonín, které byly založeny v roce 1979. Město Hodonín pořádá v průběhu celého roku krojované hody a folklorní festivaly, naplánujte si tedy návštěvu na dobu konání některého z nich, jistě to bude skvělý zážitek. Milovníci kol a krásné přírody mohou využít některou z vinařských cyklostezek a třeba se zastavit v jednom z mnoha sklípků. Zajímavým zážitkem je také plavba lodí po Baťově kanálu, malou loď si můžete i půjčit a sami řídit.
Nejmladší lázně Lednice založené teprve v roce 2007 najdete kousek jihovýchodně od Brna, v Lednicko-Valtickém areálu. Celý areál je zapsán do seznamu UNESCO a každý návštěvník brzy pochopí proč. Rod Lichtenštejnů zde nechal vybudovat majestátní zámky Lednice, Valtice a další památky, umělé rameno řeky Dyje protékající lužními lesy a také krásný rozlehlý park. Nedaleko odsud stojí za návštěvu další vinařské město Mikulov a jeho pamětihodnosti.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.