CHKO Žďárské vrchy, oáza čisté přírody

Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy jsou zelenou oázou čisté přírody, spojené se zajímavými městy a vesnicemi. Oblast Žďárských vrchů patří k těm klimaticky nejdrsnějším v Česku, za což mohou severozápadní větry, které tyto nevysoké vrcholy ochlazují. Přesto je tu krásně a najdete tu nepřeberné množství míst k trávení aktivní i pasivní dovolené. Na své si tu přijdou milovníci turistiky, cyklistiky, památek, zimních sportů i letních radovánek. Možnosti ubytování nabízí několik větších měst i mnoho těch menších.

Žďárské vrchy se rozkládají přímo na pomezí Čech a Moravy. Jsou součástí masivu Českomoravské vrchoviny, což je důvodem zdejšího kopcovitého terénu. Hory tu ale nejsou nijak vysoké, nejvyšším vrcholem je Devět skal s výškou 836 m.n.m. Polovinu území pokrývají lesy, pramení tu hned několik řek – Sázava, Svratka, Oslava, Doubrava, Chrudimka, a najdete tady také soustavy rybníků. Největším rybníkem je Velké Dářko, vedle něj leží i Malé Dářko, dalšími známými pak jsou například Medlov, Sykovec, Veselský nebo Matějovský rybník. Všechny rybníky slouží jak rybářům, tak i v létě k rekreaci. Největšími městy oblasti jsou Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě a také Hlinsko, které leží už v Pardubickém kraji.

Žďár nad Sázavou je známý především díky Poutnímu kostelu Svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jde o jedno z nejlepších děl slavného barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla a kostel i deseticípí ambit kolem něj bezpochyby stojí za prohlídku. Kostel byl postaven v letech 1719-1722 na popud a náklady tehdejšího opata cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou. Tento klášter sloužil svým účelům od roku 1252 do roku 1784, kdy byl zrušen. Budova prelatury poté sloužila jako zámek a dnes je možné si její interiéry prohlédnout. Kousek před zámkem stojí kamenný barokní most se sochami světců, který nemůžete minout při cestě na zámek nebo z něj na Zelenou Horu. I tento most je významnou historickou památkou a přestože na to nebyl stavěn, dokáže i dnes odolávat poměrně hustému silničnímu provozu.

Klasické lyžování
Studnický okruh je lyžařský a biatlonový areál, který se v roce 2013 stal dějištěm Mistrovství světva v biatlonu v a také mnoha závodů Zlaté lyže

Druhým významným městem Žďárských vrchů je Nové Město na Moravě. Od Žďáru je vzdáleno pouhých deset kilometrů, pokud jste se tedy rozhodli třeba ubytovat rovnou tam, můžete si sem zajet na výlet. Mezi navštěvované památky města patří zámek, kde je umístěna Horácká galerie, budova staré radnice a kostel svaté Kunhuty. Ten stojí uprostřed centrálního náměstí a jistě ho nepřehlédnete. Celou venkovní fasádu totiž zdobí krásná sgrafita zdejšího rodáka, akademického malíře Karla Němce, který je zhotovil v letech 1928-1929. Znázorňují biblické postavy, jejich životy a také osudy sv. Václava. Nové Město na Moravě je ale především známo jako nejvýznamnější lyžařské středisko celé Vysočiny. Proslavené je díky závodům Světového poháru Zlatá lyže. Každý rok se sem na ně sjíždí světová běžecká špička a také desetitisíce diváků. V létě se pak na této trati pořádají závody horských kol, které jsou taktéž slavné i za hranicemi. Nachází se tu i biatlonová střelnice, v letošním roce se zde konalo Mistrovství světa v biatlonu. Asi 15 kilometrů je pak dlouhá cesta odtud do známého westernového městečka Šiklův mlýn, který je vyhledávanou turistickou atrakcí pro děti i dospělé.

westernové městečko
Westernové městečko Šiklův mlýn

Nejvyšší vrchol Devět skal je také vyhledávaným cílem turistů. Najdete ho asi 3 kilometry od obce Křižánky. Je tvořen opravdu devíti věžemi, na té nejvyšší z nich je upravená vyhlídka. Z té budete mít rozhled například na řeku Svratku, která tady činila historické rozhraní mezi Moravou a Čechami. Oblast Devíti skal je oblíbená mezi turisty i horolezci, ti využívají hlavně Bílou skálu u cesty na Křižánky.

Pohled do života našich předků nabízí památková rezervace Betlém Hlinsko a skanzen Veselý kopec. Jde o soubory roubených a zděných staveb pocházejících z počátku 18. století. Seznámíte se zde s lidovou architekturou i obyčejným životem drobných řemeslníků.

V každém koutě této malebné oblasti najdete místa, která stojí za pozornost. Vydejte se sem na procházku, cyklovýlet, za poznáním, sportem nebo relaxací, ve všech případech budete určitě spokojeni.

Share

Napsat komentář