
V dnešním Českém ráji byl v 15. století vybudován skalní hrad. Zdejší území bylo osídleno již během 13. století, avšak hrad vznikl až o dvě století později. V nedalekém okolí Příhrazské vrchoviny vzniklo více hradů. Například nejlépe dochovaný a velmi známý Valečov. Z většiny hradů se bohužel dochovali jen pozůstatky. Tak tomu je i u Drabských světniček, které se nacházejí v okrese Mladá Boleslav přibližně 5 km od Mnichova Hradiště.
Drábské světničky jsou již od roku 1958 chráněné jako kulturní památka České republiky (např. společně s nedalekým skalním hradem Klamorna).
Podle historických nálezů dokázali historici potvrdit, že již v 13. století byly Drábské světničky osídleny. V polovině 15. století došlo k rozšíření a následně také k úpravám. Husitské vojska se velmi podíleli na rozšíření a úpravě hradu, neboť ho osídlily a potřebovali kontrolovat cestu údolí Jizery. Údajně byl hrad po bitvě u Lipan opuštěn. Ovšem například ještě v 17. století při tažení císařského vojska sloužil jako útočiště. Stejně tomu bylo i během II. světové války.
Světničky jsou vybudovány do pískovcových bloků s výškou kolem 15 metrů. Od sebe jsou oddělovány různými úzkými štěrbinami, ale také došlo k propojení pomocí dřevěných mostů. Nachází se zde přibližně 30 světniček a také můžeme vidět tři roubené stavby. Drábské světničky nejsou pouze zajímavou kulturní památkou, kterou rádi navštěvují turisté. Jedná se také o místo, které je velmi zajímavé také pro horolezce.
Turisty zde velmi láká nejen zajímavá historie, ale také krásný výhled. Přístupová cesta pro turisty vznikla v roce 1830 kvůli lepšímu a jednoduššímu přístupu. Pro návštěvníky je jistě nejjednodušší cesta jet po dálnici R10 a sjet na Mnichovo Hradiště. Poté jet směrem na Kněžmost a v obci Boseň odbočit na Dneboch, kde se dá zaparkovat na přírodním parkovišti.
Dále je nutno pokračovat pěšky po cestě, která je samozřejmě do kopce. Trasa jistě není vhodná pro kočárky, neboť cesta vede lesem a návštěvníci musí pokračovat po schodech. Kvůli pískovcovému skalnímu městu si návštěvníci musí dávat pozor, aby neuklouzli po písku. Zábradlí je zde uděláno pouze částečně, proto je nejen vhodné dávat pozor na sebe, ale i na děti. Následně už jen stačí projít úzkou chodbičkou mezi skalami a návštěvníci jsou téměř nahoře na Drábských světničkách, odkud je nádherný výhled.
Místo je také velmi zajímavé pro horolezce, neboť si mohou vybrat mezi cca 500 lezeckých cest na 74 skalách.
Drábské světničky jsou dnes jedním z nejnavštěvovanějších míst kraje především pro nádherný výhled na okolí. Bohužel objektu tyto návštěvy škodí. Jedná se o měkký pískovec, který je narušován přírodními vlivy a pomalu se rozpadá. Proto není pochyb, že v budoucnu zmizí i poslední pozůstatky skalního hradu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.