Hrad Rožmberk, nejstarší sídlo Rožmberků

Tento nádherný a velmi zajímavá hrad se nachází v obci Rožmberk nad Vltavou v okrese Český Krumlov. Již podle názvu můžeme poznat, že se jedná o sídlo Rožmberků. Zajímavostí je, že se jedná o jejich nejstarší sídlo. Nesmíme zapomínat na historii, a proto se nejdříve společně podíváme na to, jak hrad vznikl a jak se postupně měnil a vyvíjel. Hrad nechal založit Vok I. z Rožmberka a poprvé byl písemně zaznamenán v roce 1250. Teprve po roce 1302 byl Rožmberk hlavním sídlem českého šlechtického rodu Rožmberků, tento hrad stavěli a postupně rozvíjeli.

Hrad mel nejdříve podobu rozsáhlého hradního komplexu v gotickém stylu, avšak posléze byl přestavěn na renesanční reprezentativní sídlo. Původní gotická část, která se nazývala jako Horní hrad, vznikla ve 13. století. V roce 1522 došlo k velkému požáru, a proto hrad nebyl již nadále udržován. Byla z něj zachována pouze kruhová věž Jakobínka. Dnes můžeme znát i tzv. Dolní hrad, což je dnešní jádro hradu, které vzniklo ve 30. letech 14. století. Na místě horního hradu dnes můžeme najít tzv. Nový zámek, což je obytná budova z 19. století, která je bohužel pro veřejnost nepřístupná. Funguje jako rekreační středisko České pošty.

hrad rožmerk

Hrad Rožmberk je 4. nejnavštěvovanějším objektem v Jihočeském kraji. Předním je zámek Český Krumlov, Hluboká a Červená Lhota. Určitě doporučuji udělat si výlet na všechny hrady a zámky v okolí. Každý je svým způsobem krásný a zajímavý. V dnešní době je majitelem hradu Národní památkový ústav, který ho také spravuje. Návštěvníci v dnešní době mohou hrad navštívit. Na výběr mají 3 různé okruhy, kterými je provede vyškolený průvodce. Trasa číslo 1 je hlavní okruh, kde návštěvníci mohou vidět Buqyoyské sbírky. Na této prohlídce budou návštěvníci vzaty do doby, kde se seznámí s posledními Rožmberky, Vilémem a Petrem Vokou, ale také se  především seznámí se slavným rodem Buqyo.

hrad rožmberk

Na trase číslo 2 se skrývají soukromé pokoje. Věděli jste například, že pokoje ve 2. patře hradu nechal upravit Jiří Jan Jindřich Buquoy pro svojí rodinu v době, kdy budoval rodové muzeum? Pokud ne či vás zajímá více informací, jistě je tato trasa vhodná právě pro vás. Třetí a zároveň poslední trasou je Muzeum hrdelního soudnictvíkatovna, která má nejvíce omezenou pracovní dobu (pouze v letním období). Návštěvníci jsou odvedeny do sklepního hradu, kde se katovna nachází. Jsou zde usazeni, aby měli možnost si vyslechnout výklad o historii hrdelního soudnictví a útrpného práva v českých, ale i v okolních zemích. Podle tras se liší nejenom otevírací doba hradu, ale také vstupné, které se pohybuje od    50,- Kč do 460,- Kč. Určitě je pro rodiny vhodnější využít tzv. rodinné vstupné. V hradu také není problém si připlatit za cizojazyčný výklad. Návštěva hradu je vhodná jak pro jednotlivce, tak i pro velké rodiny s dětmi. Pokud plánujete vlastní kulturní či firemní akci, tak můžete využít i pronájem exkluzivních prostorů hradu. Nebo snad plánujete svatbu? Pokud ano, tak je možné ji zde uskutečnit a mít velmi zajímavé a originální svatební fotografie.

Tipy na ubytování v Jihočeském kraji

Rožmberk
Share

Napsat komentář