
Spojení hustých lesů s neobvyklými skalními útvary tyčícími se vysoko k nebi vytváří úžasné scenérie, které můžete i vy navštívit v Libereckém kraji, v oblasti Českého ráje. Hruboskalsko se nachází asi 5 kilometrů od města Turnov, leží mezi obcemi Sedmihorky, Hrubá skála a Kacanovy. Jak v těchto obcích, tak v Turnově najdete mnoho možností ubytování. Toto skalní město patří mezi největší a také nejcennější v České republice. Tvoří ho stovky skalních masivů i samostatných skalních věží, které se tyčí i 60 metrů vysoko k nebi. Skály mají různé tvary a podoby, které vytvořila sama příroda. Pískovec je totiž poměrně málo odolná hornina a tak neustálým působením vnějších vlivů vznikají působivé úkazy jako skalní brány, oka nebo voštiny. Skalních věží můžete v této oblasti napočítat až čtyři sta. Celou tuto krásu chrání roku vyhlášená 1998 rezervace, do které je pro návštěvníky celoročně volný vstup. Prochází tudy několik značených turistických cest, hlavní jsou červená a žlutá, jež jsou vhodné i pro cyklisty a rodiny s dětmi v kočárku. Skalním městem vede také 7,5 km dlouhá naučná stezka, která začíná a končí v Lázních Sedmihorky. Asi nejoblíbenější je červená trasa zvaná Zlatá stezka Českého ráje. Vede od zámku Hrubá skála po rozhlednu Hlavatici a to vrcholovými partiemi, které nabízí ty nejkrásnější výhledy na okolí. K takovým rozhledům slouží i upravené vyhlídky, některé z nich jsou velmi známé, jmenujme například Mariánskou vyhlídku, ze které je pěkný pohled na Dračí skály a hrad Trosky v pozadí, Janovu vyhlídku, vyhlídku Na Kapelu nebo U Lvíčka. Nejznámější a také nejhezčí skalní brána tady je Bránička, která má dokonale klenutý strop. Mnoho věží nese své vlastní jméno, nejvyšší skalní věž se jmenuje Kapelník, další jsou například Taktovka, Maják, Dračí věž nebo Skautská věž. Tato místa jsou oblíbená nejen turisty, ale také horolezci. Možná si teď někdo vybaví scénu z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, kdy tatínek učí syna lézt na skálu. Právě tato a několik dalších scén se tu natáčelo. Filmaři tu pracovali vícekrát, dalším známým filmem zde natáčeným je například pohádka Princ Bajaja.
Lázně Sedmihorky vznikly díky pramenům bohatým na ionty, které se v Hruboskalsku nachází. Léčivý pramen Sedmihorky byl známý už od roku 1702. Vodoléčebné lázně tu byly založeny v letech 1839-41 a brzy sem jezdili významní hosté jako například Jan Neruda nebo Eliška Krásnohorská. Lázně časem zanikly a byly přeměněny na rekreační místo. Dnes slouží zrestaurované budovy jako hotel nabízející příjemné ubytování a kongresové centrum. Pro turisty je tu v letní sezóně otevřena stylová staročeská restaurace Podzámecká krčma.
Při návštěvě Hruboskalska nemůžete minout ani zámek Hrubá skála. Ten byl na skalním masivu postaven už ve 14. století a mnohokrát změnil svou tvář. Dnes zámek slouží jako hotel, ale návštěvníkům je přístupné jeho nádvoří, vyhlídková věž a zámecký park. V letní sezóně se tu pak konají historické slavnosti. Pod zámkem se nachází hluboká rokle, do které vede 65 metrů dlouhá úzká průrva zvaná Myší díra. V okolí samoty a hájovny v blízkosti Hrubé skály se rozkládá přírodní památka Arboretum Bukovina, kde se nachází celkem 400 chráněných památných stromů.
Dalšími významnými památkami v blízkém okolí je pak například zřícenina hradu Valdštejn nedaleko Turnova. Jde o jeden z nejstarších hradů v tomto kraji, byl postaven v druhé polovině 13. století. Nedaleko obce Kacanovy pak stojí kulturní památka lidové architektury Kopicův statek pocházející z 18. století. Stojí o samotě asi 1 kilometr od obce a je jednou z nejhezčích ukázek lidové architektury ve zdejším kraji. U statku stojí socha svatého Jiřího a také se tu nachází rokle, kde si můžete prohlédnout řadu pískovcových reliéfů vytvořených majitelem Vojtěchem Kopicem.
O kousek dále jistě stojí za chvíli času zřícenina hradu Trosky, jeden z hlavních symbolů Českého ráje. Hrad vznikl na konci 14. století, ale už za třicetileté války byl opuštěný a zpustlý. V první polovině 20. století se stal hrad majetkem Klubu českých turistů, ale teprve v roce 2000 se podařilo postavit vyhlídku pod věží Panna a nové přístupové schodiště a vyhlídku na věži Baba. Kolem hradu prochází několik turistických cest a autem se dá dojet až na parkoviště sotva 100 metrů od něj. Zajímavá je prohlídka zříceniny i krásné rozhledy po krajině.
Jedno z nejkrásnějších skalních měst, které můžete v Česku navštívit, a zajímavé památky kolem slibují skvělý program nejen na výlet, ale rovnou na celou dovolenou. Navštivte tento kouzelný a tajemný kout České republiky.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.