Jihočeský kraj

Jihočeský kraj je ve znamení rybníků, malebných vesnic mezi nimi a krásných hradů a zámků. Jih kraje tvoří pohoří Šumava, které je jedno z nejatraktivnějších turistických míst v České republice, jistě i díky kouzelné přírodě národního parku. Nachází se tu největší přehrada v Česku i největší rybník, mnoho městských i vesnických památkových rezervací. Kraj je dobře připraven na turisty a najdete tu tedy prakticky všude velmi širokou nabídku ubytování i gastronomických zařízení, kde si vybere každý podle svých kritérií.

Centrem kraje a jeho největším městem jsou České Budějovice. Je to velké a živelné moderní město, avšak s dlouhou tradicí a cenným historickým jádrem. Městská památková rezervace v centru města toho nabízí spoustu k vidění. Jmenujme určitě hlavní náměstí Přemysla Otakara II., na němž se nachází budova radnice a známá Samsonova kašna. Tato barokní kašna je jednou z největších svého druhu u nás a představuje symbol města. Kousek od náměstí stojí katedrála svatého Mikuláše, což je hlavní kostel českobudějovické diecéze, a vedle Černá věž, která plní úlohu zvonice katedrály. V sezóně je zpřístupněna veřejnosti, které se z ní nabízí pěkný pohled na město z ptačí perspektivy. Nejcennější historicko-uměleckou památkou města je kostel Obětování Panny Marie, který je součástí bývalého kláštera. Najdete ho na Piaristickém náměstí a jedná se o nejstarší budovu ve městě, která byla založena ve stejné době jako město samo. V této stavbě v gotickém a novogotickém stylu si můžete prohlédnout velice vzácné fresky ze 14. století. Kdo se rád toulá časem v teple muzejní budovy, bude v Budějovicích také určitě spokojen. Své expozice návštěvníkům otevírají Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky, Jihočeské motocyklové muzeum nebo třeba Budvar muzeum České Budějovice, kde na vlastní oči uvidíte, jak se rodí tento lahodný zlatavý mok zvaný pivo. Město si je dobře vědomo své turistické atraktivnosti, je tu tudíž připravena široká nabídka zázemí ubytovacího i stravovacího.

České Budějovice jsou častou zastávkou turistů mířících do Českého Krumlova. Historické centrum města obklopující meandry řeky Vltavy pochází ze středověku a dnes je městskou památkovou rezervací. O jejím významu a kráse svědčí to, že je už od roku 1992 zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Dominantou tohoto jádra je hrad a zámek Český Krumlov, stojící na skalním ostrohu nad řekou. Svou rozlohou je po Pražském hradu druhým největším hradním a zámeckým komplexem v Česku. Původně gotický hrad byl několikrát přestavován, převážně v renesančním slohu. Skládá se z Dolního hradu (původního Hrádku, kde stojí jako dominanta věž, ze které je úžasný výhled) a Horního hradu, což jsou samotné reprezentativní sály a pokoje. Vzácnou součástí je barokní divadlo, které je jedno z nejzachovalejších na světě. Zámek s divadlem a zámeckou zahradou spojuje unikátní pětiposchoďový plášťový most. Jeho horní dvě zastřešená patra sloužila šlechtě k průchodu do divadla a zahrady, dnes se tudy také můžete při prohlídce projít. Zahrada vás jistě okouzlí, v její přední části kvetou v geometrických uskupeních pestrobarevné květiny doplněné živými ploty. Dominantou zahrady je kaskádovitá barokní kašna s mnohými plastikami. V další části zahrada přechází v krajinářský park a na jejím konci najdete malý romantický rybníček. V parku stojí také otáčivé hlediště, kde se konají letní filmové festivaly. Uličky plné převážně gotických a renesančních domů mají neobyčejné kouzlo, které stále překvapuje. I když se v Českém Krumlově ubytujete na několik dní, jistě každou chvíli objevíte něco nového a kouzelného.

Zámek Červená Lhota
Zámek Červená Lhota

Jeden z nejromantičtějších zámků, jaký se dá v Česku najít, stojí docela nedaleko. Je jím zámek Hluboká nad Vltavou. Tento skvost není třeba dlouze představovat, ten se prostě musí vidět. Jeho zdobená fasáda s věžičkami působí kouzelně a interiéry zajisté taky.

Třeboňsko je krajem rybníků a kaprů v nich chovaných, je považováno za centrum českého rybářství. Samo město Třeboň leží mezi dvěma rybníky, Svět a Rožmberk. Rybník Rožmberk je největším v celé České republice, rozloha vodní plochy činí celých 489 ha. Jádro města je nádherným výletem do historie. Malebné uličky a centrální Masarykovo náměstí zvou k procházce, při které budete mít často hlavu nakloněnou vzhůru při pohledu na krásné malované štíty domů. Západní část náměstí tvoří průčelí zámku, jež s počtem více než 100 obytných místností patří k největším zámeckým komplexům u nás. Zámek má pro své návštěvníky připraveny tři prohlídkové okruhy a také přírodovědnou expozici Dům přírody Třeboňska. Třeboň je totiž centrem chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, která byla zařazena mezi biosférické rezervace UNESCO. V parku kousek od rybníka Svět stojí zajímavá Schwarzenberská hrobka, kde je pohřbeno 26 příslušníků tohoto rodu.

Dalším městem s městskou památkovou rezervací a také krásným zámkem je Jindřichův Hradec. Jeho jádrem je krásné náměstí Míru s mnohými historickými budovami, například budovou staré radnice nebo Langrovým domem, a sousoším Nejsvětější Trojice uprostřed. Ve městě najdete také velké množství sakrálních památek a zachovalé městské hradby. K panoramatu Jindřichova Hradce neodmyslitelně patří rybník Vajgar. Své sbírky vám ukáže Muzeum Jindřichohradecka, kde můžete obdivovat například Krýzovy jesličky – největší lidový mechanický betlém na světě. Opravdovým klenotem je pak zámek Jindřichův Hradec, který je třetím nejrozsáhlejším památkovým objektem v České republice. Vybrat si tu můžete hned z několika prohlídkových tras, od klasických zámeckých interiérů, přes Gotický hrad po samotnou Černou věž, hladomornu a nejstarší hradní kuchyni. Hudební pavilon Rondel patří k těm nejkrásnějším hudebním sálům na celém světě a je součástí dvou prohlídkových tras.

Úzkokolejná dráha z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice nebo do Obrataň je také turisticky velmi vyhledávaná. Tato lokálka pořád slouží svému účelu osobní i nákladní přepravy, kromě toho nabízí své služby i turistům. Svést se stoletou úzkokolejkou s parní lokomotivou je skvělým zážitkem a ještě lepší zážitek to bude, když využijete nabídku ubytování v některé vesnické vlakové staničce.

V okolí se nachází ještě spousta dalších zajímavých hradů a zámků, jmenujme například kouzelný renesanční vodní zámek Červená Lhota, vybudovaný na skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka. Zajímavá je také jedna z nejzachovalejších románských památek ve střední Evropě, hrad Landštejn, nebo zámek Stráž nad Nežárkou s rozsáhlým parkem v údolí řeky Nežárky. Na zámku pobývala slavná Ema Destinová a v parku si užívala své největší záliby, jíž bylo rybaření.

Oblast jihovýchodně od Jindřichova Hradce, zvaná Česká Kanada, se může pochlubit velmi krásnou přírodou, pro niž jsou typické rozsáhlé lesní komplexy s četnými vodními plochami a malé osídlení. Pokud hledáte klid na procházky a relaxování, je to to pravé prostředí pro vás. Úplně odříznuti od světa ale samozřejmě nebudete, není problém najít tu vhodné ubytování.

Na jihu kraje se zvedá pohoří Šumava, jehož nejcennější část je chráněna národním parkem. Nejvyšší horou Šumavy je vrchol Plechý (1378 m). Nachází se na něm ve výši 1090 m.n.m. pěkné Plešné jezero. Na Šumavě najdete spoustu značených pěších tras, cyklotras i lyžařských a vodáckých možností. Asi nejoblíbenějším místem k rekreaci je ovšem přehradní nádrž Lipno, kterou tu také najdete. Je to největší česká přehrada a také největší vodní plocha na českém území, plocha vodní hladiny Lipna zabírá 48,7 km2. Díky tomu se přehradě přezdívá České moře. Možnosti sportů, ať už vodních či provozovaných v okolí přehrady, je tu nepřeberné množství. Jedním z turistických lákadel poblíž je například Stezka korunami stromů, velmi oblíbená atrakce, při níž získáte zajímavý pohled na krajinu z ptačí perspektivy. Kolem Lipna vede jedna z nejlépe hodnocených in-line stezek a v zimě si můžete vyzkoušet bruslení na téměř 11 km dlouhé bruslařské dráze na zamrzlé lipenské přehradě.

Orlík nad Vltavou
Orlík nad Vltavou

Na pomezí Jihočeského a Středočeského kraje se rozkládá další známá vodní nádrž Orlík. Jedná se o přehradu s největším objemem vody v Česku. Bohužel proslula nepěkným způsobem a to mrtvolami ukrytými v sudech, které měly navždy zmizet na jejím dně. Nádrž je pojmenovaná po zámku Orlík, který se před jejím vznikem tyčil na vysoké skále nad údolím řeky Vltavy, nyní však stojí sotva pár metrů nad hladinou.

Jihočeský kraj je možná tím nejnavštěvovanějším krajem v České republice. A jistě se najde nejméně tisíc důvodů, proč tomu tak je. Všechny jeho krásy můžete obdivovat, rozhodnete-li se sem zavítat.

Share

Napsat komentář