Jihomoravský kraj

Jižní Morava, to je kraj vína a zpěvu, ale také nádherné přírody a zajímavých míst. Centrem kraje je město Brno, se svými 400 000 obyvateli druhé největší město České republiky. Jeho historie sahá do raného středověku, první písemné zmínky o něm pochází z roku 1091. Dominantou středu města je jistě hrad Špilberk. Prohlédnout si zde můžete několik expozic přibližujících historii hradu a jeho ochrannou funkci ve válečných dobách. O tom, že to byl také obávaný a proslulý žalář habsburské monarchie, se přesvědčíte při prohlídce kasemat. Jen kousek pod hradem, na kamenném ostrohu Petrov, se nachází národní kulturní památka Katedrála sv. Petra a Pavla, jejíž silueta je vyobrazena i na české desetikorunové minci. Za prohlídku stojí nejen samotná katedrála, ale také areál Denisových sadů pod ní, ze kterých budete mít krásný výhled na Brno i okolí, stejně jako z hradeb Špilberku. Památkou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO je vila Tugendhat v městské části Brno-Černá pole. Jedná se o první památku moderní architektury v České republice, která byla na tento seznam zapsána. Město Brno nabízí kromě těchto tří zajímavostí spoustu dalších cílů. Navštívit můžete například brněnské podzemí pod Zelným trhem, sklepy pod Novou radnicí nebo kostnici pod kostelem sv. Jakuba. Zajímavá je také Kapucínská hrobka, kde si prohlédnete mumifikovaná těla mnichů i slavného Barona Trencka. Navštívit můžete i některé z mnoha muzeí různého zaměření či galerií. O trochu zábavy se postarají četná divadla, hudební kluby nebo bary. Své ubytovací služby vám rádi poskytnou provozovatelé hotelů, penzionů, motelů i hostelů, záleží jen na vašich potřebách a finančních možnostech. Jako všude ve větších městech, i tady samozřejmě funguje úměra čím blíže centru města, tím dráže. Co se týče gastronomie, můžete si vybrat ze široké nabídky podniků snad všech světových kuchyní.

Přehrada
Brněnská přehrada

Koupání, relaxaci i sportovní vyžití nabízí Brněnská přehrada. Parník po ní plující vás sveze až do Veverské Bítýšky a po cestě se můžete zastavit na hradě Veveří, který konečně po dlouhých letech nezájmu prochází postupnou rekonstrukcí. Pro méně náročné turisty je možné ubytování v kempech podél břehů přehrady.

Sever Jihomoravského kraje tvoří Drahanská vrchovina s turisticky velmi vyhledávaným Moravským krasem, což je největší krasová oblast v České republice. Táhne se od severního konce Brna až k obcím Sloup a Holštejn. Nejznámějším a nejnavštěvovanějším cílem turistů v Moravském krasu jsou Punkevní jeskyně s propastí Macocha. Do ní nahlédnete buď shora z vyhlídkových můstků nebo zdola při prohlídce jeskyní. Její součástí je i plavba lodí po podzemní říčce Punkvě, což je zážitek, který stojí za to. Kromě Punkevních jeskyní jsou pro veřejnost přístupné ještě Sloupsko-Šošuvské jeskyně, Balcarka a Kateřinská jeskyně. Volně přístupná je potom jeskyně Hladomorna, kterou najdete pod hradem Holštejn. Oblast Moravského krasu ale není jen o jeskyních, najdete tu kromě krásné přírody i zajímavé historické památky. Jmenujme hlavně Mariánský chrám v Křtinách, jedno z nejstarších poutních míst u nás. Křtinský chrám je dominantou jinak nenápadné vesnice v údolí. Jeho podobu má na svědomí známý italský stavitel Giovanni Santini, který ho projektoval v polovině 18. století. Z dalších památek je třeba zmínit zámek Lysice, zámek Rájec nad Svitavou, Josefov – Františčina huť – nejstarší dochovaná huť ve střední Evropě nebo Větrný mlýn Rudice. Na východním okraji Českomoravské vrchoviny stojí jeden z nejvýznamnějších hradů Moravy – Pernštejn.

Hrad
Hrad Pernštejn

Jižně od Brna se rozprostírá oblast Pálava. Právě tato místa jsou pověstná pěstováním vinné révy a výrobou kvalitního vína. Přes 96% vinic v České republice leží zde na jižní Moravě. Města Znojmo, Velké Pavlovice nebo Valtice zná každý milovník vína u nás. Ve Znojmě se každý rok pořádá velmi oblíbené a navštěvované vinobraní, ve sklepních prostorách Valtického zámku probíhá Salón vín, nejvyšší soutěž vína v Česku. Romantické procházky nebo projížďky vinicemi je nejlepší zakončit v nějakém příjemném sklípku, kterých tu najdete dost a dost i v každé malé vesnici. Ochotní vinaři se rádi pochlubí svým uměním a není problém u nich sehnat i ubytování, kdyby se vám degustace trochu protáhla.

Nejen víno ale láká turisty do těchto končin. Unikátem, který okouzlí každého návštěvníka, je Lednicko – Valtický areál. Jedná se o nejrozsáhlejší krajinářský celek, který na ploše přes 283 km2 zahrnuje dva zámky a několik dalším menších staveb, jako lovecké zámečky nebo vyhlídky. To vše v parcích, oborách, na březích rybníků a umělém rameni řeky Dyje. Tento komplex si nechali vybudovat Lichtenštejnové, jejichž hlavní sídlo bylo na zámku ve Valticích. Zámek v Lednici využívali jako letní sídlo, právě zde nechali vybudovat umělý úsek koryta řeky Dyje, po kterém se dnes můžete projet na lodi a prohlédnout si tak krajinu chráněných lužních lesů. V parku Lednického zámku najdete také Minaret, ze kterého je krásný výhled, a Janův hrad, lovecký zámeček postavený jako umělá zřícenina. V okolí měst Lednice, Valtice a Břeclav najdete další zajímavé stavby – Hraniční zámeček, Apollonův chrám, Rendez-Vous, Kolonádu na Reistně, Lovecký zámeček, Rybniční zámeček, Kapli svatého Huberta, Belveder nebo lovecký zámeček Pohansko.

Znojmo je druhým největším městem Jihomoravského kraje a také historickým centrem jihozápadní Moravy. Nabízí svým návštěvníkům množství památek, samotné historické centrum je městskou památkovou rezervací. Navštívit můžete Rotundu sv. Kateřiny z 12. století, Znojemský hrad, radniční věž, mnohé kostely, například sv. Mikuláše, nebo Loucký klášter. Zajímavá je prohlídka několikapatrového rozsáhlého podzemí, do kterého sestoupíte přímo v centru Znojma.

Od Znojma dále na jih až k rakouským hranicím se rozprostírá překrásná krajina Národního parku Podyjí. Náš nejmenší národní park je ukázkou zachovalého říčního údolí s pestrým zastoupením flory i fauny, milovníci klidu a pohody si zde užijí procházky lesy i prosluněnými loukami. Kromě přírody láká turisty do těchto míst také v letních měsících rekreačně velmi oblíbená Vranovská přehrada a také mnoho historických památek. Právě ve Vranově se tyčí na vysoké skále dominanta tohoto městečka, barokní zámek. Nejkrásnější je v něm jistě Sál předků rodu Althannů se sochami a nádhernými freskami. Kromě toho je zajímavostí také zámecká kaple Nejsvětější Trojice ze 17. století. Kousek nad zámkem si můžete prohlédnout připomínku předválečného opevnění, takzvané řopíky, kterých je v této oblasti mnoho. Tyto tři jsou ale opraveny do původní podoby včetně vybavení a slouží jako muzeum. Kousek od Vranova nad břehem přehrady se tyčí další dominanta zdejší krajiny, hrad Bítov. Raritou, kterou při prohlídce uvidíte, je 51 vycpaných psů různých ras – bývalých miláčků hradního pána, který se s nimi nemohl ani po jejich smrti rozloučit. Kromě toho si prohlédnete velikou sbírku dalších vycpaných domácích i exotických zvířat. Po cestě z hradu si ještě vystoupejte na rozhlednu Rumburak, ze které budete mít krásný výhled na okolí. Nemůžete ji minout, stojí u cesty mezi obcí Bítov a hradem a je součástí penzionu nabízejícímu občerstvení i pěkné ubytování. Na protějším břehu pak stojí za prohlídku zřícenina hradu Cornštejn. Menších hradů, zámků a zřícenin najdete v tomto kraji více a to i za hranicemi na rakouské straně, kde národní park pokračuje jako National park Thayatal.

Share

Napsat komentář