
Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím a zabírají rozlohu přes 400 km2. Nachází se v Libereckém kraji při hranicích s Polskem, kde se také rozkládá převážná část pohoří včetně nejvyšší hory, kterou je Wysoka Kopa (1126 m). Tou českou nejvyšší horou je ale jen o dva metry nižší vrchol Smrk (1124 m). Jizerské hory byly dlouho přiřazovány ke Krkonoším, ke kterým na západě přiléhají, jsou však opravdu samostatným pohořím. Pokud toužíte po horských túrách v náročných, ale zajímavých terénech, vydejte se právě sem. A nebojte se, pověst nevlídných a krutých hor není pravdivá. Líbit se tu bude i běžným turistům všech věkových kategorií. Turistika v tomto výběžku sice kvete až někdy od 19. století a i dnes tu najdete rozhodně více klidu než ve zmíněným Krkonoších, přesto se již Jizerky dávno staly oblíbeným místem k trávení dovolené v létě i zimě. Tomu samozřejmě odpovídá také úroveň ubytovacích, stravovacích i zábavních služeb.
Celé pohoří nese své jméno po řece Jizeře, která pramení právě na svazích hory Smrk. Na její vrchol se můžete vydat a ze zdejší rozhledny si pak vychutnat fascinující výhled na všechny světové strany. Kromě Smrku jsou významnými tisícimetrovými horami také například Jizera či Smědavská hora. Většina území pohoří je vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí Jizerské hory. O důvodech ochrany netřeba diskutovat, jsou jimi samozřejmě vzácné přírodní scenérie a rostliny a živočichové, kteří se zde vyskytují. Přísně chráněny jsou především rašeliniště, které zabírají celkem plochu přes 250 ha. Většina je zcela nepřístupná, výjimku tvoří jen dvě z nich a to rašeliniště Na čihadle a Jizerky. Pokud stále nemáte přírody dost, zavítejte do národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Tady na vás čeká krásná krajina s mnohými skalními útvary a vyhlídkami do širokého okolí. Zajímavostí, která stojí za vidění, je i třicet metrů vysoký vodopád Velký Štolpich, který je nejvyšším vodopádem v těchto horách. Vydat se na procházku nebo túru můžete po mnoha turistických trasách i naučných stezkách, například naučné stezce Oldřichovské háje a skály.
Jizerské hory lákají v zimě mnoho milovníků zimních sportů. Největší středisko sjezdového lyžování těchto hor leží na svazích Tanvaldského Špičáku, který má přitom sotva 800 metrů nadmořské výšky. Jizerky mají v oblibě také běžkaři, už od roku 1968 se tu pravidelně každý rok jezdí závod v běhu na lyžích Jizerská padesátka. Tento tradiční a oblíbený závod dal základy ke vzniku Jizerské magistrály, síti upravovaných běžkařských stop v délce úctyhodných 170 km. V létě tato magistrála slouží pro změnu cyklistům i pěším turistům, kteří také využívají její upravené cesty. Dalším sportem, který se tu často provozuje, je horolezectví. Skalní terény nabízejí skvělé podmínky pro všechny vyznavače lezení v přírodě.
Za památkami vytvořenými lidskou rukou se vydejte do měst a míst v okolí Jizerských hor. Tím největším městem je tu Liberec, kde se zároveň nabízí nepřeberné množství ubytovacích možností. Vedle něj se tyčí symbol celého Libereckého kraje, hora Ještěd. Lanovka vás vyveze z města až na vrchol, kde stojí typický televizní vysílač. Ve městě samotném historie dýchá z mnoha staveb, tou nejnápadnější a snad i nejkrásnější je novorenesanční radnice z roku 1893. V Liberci najdete také například zoologickou zahradu, dokonce nejstarší v Česku založenou již v roce 1919. K vidění je tu více než tisícovka zvířat ve zhruba 170 druzích.
Jizerské hory mají své kouzlo v létě i v zimě. Sytě zelená barva, kam jen dohlédnete, vás bude provázet při vašich letních toulkách a jiskřivá bílá naopak zahalí zimní dny v tomto kraji. Barevný podzim a jaro pak jsou už jen třešničkou na dortu Jizerek.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.