
Labe je jednou z největších evropských řek. Pramení v Krkonoších a po severní části naší země urazí téměř 360 kilometrů než ji opustí přes hranice s Německem, aby pokračovala dále až do Severního moře. Kolem svého toku má spoustu krásných míst, jedním z těch nejhezčích je její poslední úsek kousek před hranicemi, kde protéká úzkým, místy až 300 metrů hlubokým kaňonem. Toto místo plné romantických vyhlídek na vlnící se řeku i vysoké pískovcové skály stojí za návštěvu. Pokud jste ubytovaní v této části Ústeckého kraje, udělejte si jeden den čas na prohlídku tohoto krásného koutu naší republiky.
Kaňon Labe je součástí chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, která u Hřenska přechází v národní park České Švýcarsko. Samotný kaňon Labe je méně navštěvovanou částí Labských pískovců, je to ale jistě škoda už jen proto, že patří k jejím nejcennějším částem. Najdete ho mezi Děčínem a Hřenskem a je několik způsobů, jak si to tu vychutnat. Jednou z možností je plavba výletní lodí, která vyplouvá z Děčína do Hřenska nebo opačným směrem. Z paluby lodi si prohlédnete mohutné až 130 metrů vysoké skály, které mezi sebou svírají vodní tok, a také krásnou a čistou přírodu kolem. To vše v doprovodu průvodce, který vám podá zajímavý výklad. Celou oblastí prochází mnoho značených turistických tras, které spojují ty nejhezčí vyhlídky. Z těch uvidíte skalní masivy, jež nesou i svá vlastní jména jako Labská panna, Hřebenová jehla, Strážce mýtiny či Jeptiška na levém břehu nebo Rudolfův kámen, Růžová palice a Hradní věž na pravém břehu. Známými vyhlídkami jsou Růžový hřeben a Belveder. Právě vyhlídka Belveder, která se nachází u Labské stráně, je nejstarší upravenou vyhlídkou v oblasti Českého Švýcarska. Byla vybudována v letech 1701-1711 a v protější skále byla vytesána umělá jeskyně s ozdobným arkádovým obloukem. Vyhlídka byla upravena jako několikastupňová terasa a měla sloužit nejen k pohledům do údolí, ale také k pořádání kulturních akcí. V roce 1841 u ní byla postavena dřevěná hospoda, kterou o necelých 50 let později nahradil kamenný hostinec i s pokoji pro hosty. Tato původní budova poskytuje ubytování hostům dodnes. Kdo nevyužije přímo ubytování, může se tu alespoň najíst a občerstvit v restauraci, z jejíž terasy je za dobrého počasí vidět až na stolové hory v sousedním Německu. Také pro cyklisty je tu několik možností, například cyklistická stezka Labská trasa. Nejvíce je ale toto místo zřejmě vyhledáváno horolezci, kterým nabízí skvělé podmínky.
Za prohlídku stojí malá, ale malebná obec Hřensko, která je vstupní branou do Českého Švýcarska a také hraničním přechodem do Německa. Většina obce je sevřena mezi vysokými skalami kolem koryta řeky Kamenice, která vstupuje mezi skály z mohutného kaňonu Labe. Zajímavostí je tu výskyt horských rostlin, přestože je Hřensko nejníže položenou obcí v Česku. Můžou za to zdejší nízké teploty způsobené právě polohou mezi skalními masivy. Soutěsky řeky Kamenice je možné projet na lodičkách se zasvěceným výkladem převozníka, což je oblíbená turistická atrakce a velice zajímavý zážitek. Hřensko je také výchozím bodem pro výlet k Pravčické bráně, největšímu skalnímu mostu v Evropě a jednomu z nejnavštěvovanějších míst Českého Švýcarska. Soutěsky a Pravčickou bránu spojuje i naučná stezka.
Město Děčín nabízí mnoho zajímavého k prohlídce i široké možnosti ubytování. Tou nejvýznamnější památkou tady je určitě zámek Děčín. Stojí na skále nad pravým břehem řeky Labe, nad soutokem Labe a Ploučnice, a je krásnou dominantou města. Na jeho místě bylo vybudováno už v 10. století Přemyslovské hradiště, ve 13. století pak gotický hrad, který byl v 16. století přebudován na renesanční zámek. Ten ještě dvakrát změnil podobu, v 17. století na barokní zámek a o století později dostal svou klasicistní tvář, která mu vydržela dodnes. V současné době zámek prochází rozsáhlou náročnou rekonstrukcí. Kromě samotného zámku a jeho 51 metrů vysoké věže je zajímavá i takzvaná Dlouhá jízda – ve skále vytesaná silnice vedoucí k jeho vchodu, která je lemována vysokými zdmi. Krásné jsou také zámecké zahrady a parky, které místy zasahují i pod skálu. Součástí cesty parkem je i krátký skalní tunel, na který navazuje řetězová lávka přes Mlýnský náhon. Dalšími významnými památkami Děčína jsou některé mosty, hlavně Staroměstský most přes řeku Ploučnici, který pochází z 15. století. Hlavním náměstím města je Masarykovo náměstí. Najdete tu řadu historicky cenných měšťanských budov a pěknou barokní kašnu. Děti i dospělí určitě uvítají také návštěvu zdejší zoologické zahrady na Pastýřské stěně.
Kaňon Labe je útočištěm pro mnoho vzácných druhů flory i fauny. Objevte tu i vy krásy, které umí vytvořit jen příroda.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.