
Když se řekne Karlovarský kraj, většině lidí se vybaví lázně a s tím spojené lázeňské pobyty. A není divu, vždyť jich je tu několik a mezi nimi i ty nejslavnější. Karlovy Vary jsou správním centrem Karlovarského kraje a také nejnavštěvovanějším lázeňským městem v České republice. Jejich historie sahá až do konce 14. století, kdy je nechal u objeveného pramene v lesích založit císař Karel IV. Dnes ve městě najdete pět lázeňských kolonád – Sadovou, Mlýnskou, Tržní, Zámeckou a Vřídelní kolonádu. Na nich jsou vyvedeny léčivé prameny o různé teplotě zhruba od 30°C do 72°C, celkem jich je 12. Nejznámější je jistě Vřídlo, které ve Vřídelním pavilonu stříká do velké výše. Nahlédnout zde můžete také do prostor pod kolonádou, kde sedimentací minerální vody vzniká typický suvenýr Karlovarská kamenná růže.
Jako o třináctém pramenu se někdy nadneseně mluví o světoznámém bylinném likéru, který se v Karlových Varech vyrábí už od roku 1807. Řeč je samozřejmě o Becherovce a vy zde můžete navštívit i muzeum jí věnované. Najdete ho v domě č.57 na ulici T.G.Masaryka, kde celé století likér vznikal než se přestěhoval do nové budovy továrny. Dlouhou tradici má také Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který sem každý rok na přelomu června a července přiláká desetitisíce lidí a hvězdy zvučných jmen nejen české, ale také zahraniční. Festival byl poprvé uspořádán v roce 1946 v Mariánských lázních, už příští ročník však hostily Karlovy Vary a tak to zůstalo. Filmové promítání i společenský život se soustřeďuje do hotelu Thermal. Ten můžete navštívit i vy a třeba vyzkoušet jeho unikátní termální bazén vybudovaný ve skále nad městem. Ty největší hvězdy a boháči se nejen při festivalu jistě ubytují v Grandhotelu Pupp, jež je přímo ztělesněním luxusu a pompéznosti. Ubytování tu ale v jiných hotelích a penzionech samozřejmě sežene každý podle svých nároků a možností. Příjemným zážitkem je jízda ozubenou lanovkou k rozhledně Diana, stojící na Výšině přátelství nad městem. Z rozhledny budete mít Karlovy Vary, a nejen je, jako na dlani. Pěkný pohled je také z vyhlídky Kamzíka, který se nachází na stejném kopci, jen o něco níže. Vedou tudy mnohé turistické stezky, které je možno absolvovat i na kole. Celým středem Karlových Varů protéká říčka Teplá, která tu dokresluje příjemnou atmosféru pro procházky a relaxování.
Karlovy Vary tvoří jeden ze tří cípů proslulého lázeňského trojúhelníku západu Čech, kde se v 19. století a na počátku 20. století scházela smetánka a dokonce se tu dojednávaly mnohé politické dohody. Dalším pomyslným cípem tedy jsou Mariánské lázně, nejmladší z tohoto trojúhelníku. Vznikly jako samostatná obec až na počátku 19. století a během tohoto století se také teprve budovaly lázeňské domy. Lázním velmi prospěla návštěva významného německého básníka Johanna Wolfganga Goetheho, který byl tímto místem přímo nadšen. Díky jeho oblibě se sem brzy sjížděla bohatá klientela a lázně začaly prosperovat. K léčbě je tu využíváno 53 pramenů, k pitným kůrám šest. Jsou to všechno studené kyselky rozličného složení. Jednou z dominant města je Kolonáda Maxima Gorkého, tato neobarokní litinová stavba je zajímavá a také velmi krásná. Jen kousek od ní na hlavní lázeňské trase se nachází další známá stavba – Zpívající fontána. Jde o multimediální koncertní fontánu, jež pravidelně hraje svoje skladby v úchvatném spojení vodní choreografie, hudby a hry světel. Shlédnout její představení je opravdovým zážitkem. Navštívit můžete také mnohé sakrální památky a muzea. Pro vyznavače zimních sportů je připraven skiareál Mariánské lázně.
Třetím a posledním bodem lázeňského trojúhelníku jsou Františkovy lázně. Voda z lázeňských pramenů tu byla známa v 15. století a to nejen mezi místními obyvately, ale také v sousedním Německu, kam byla už tehdy prodávána. Stavba lázeňského centra, které je dnes chráněno, započala někdy před dvěma sty lety a vytvořila krásný celek s jedinečnou atmosférou. Se zdravotními potížemi pomáhá pacientům přes 20 pramenů, které se využívají různými způsoby. Pavilony s prameny jsou pěknou ukázkou lázeňské architektury. Na kávu si můžete zajít třeba do kavárny v přízemí domu č.7 v Národní ulici, ve kterém při svém pobytu zde v roce 1812 bydlel Ludwig van Beethoven. Ať už se tu ubytujete kvůli obdivování památek či léčení, jistě si toto malebné malé město oblíbíte.
Zhruba mezi těmito třemi lázněmi se rozkládá chráněná krajinná oblast Slavkovský les. Zdejší příroda je velmi pestrá a zahrnuje kaňony se skalními útvary v údolí řek Teplá a Ohře, mokřadní louky i bučiny.
V kraji se nachází ještě dvoje lázně a to Jáchymov a Kynžvart, které se jako jediné u nás specializují pouze na dětské pacienty. Jižně od lázní Kynžvart leží zámek Kynžvart. Slavný je hlavně díky tomu, že sloužil jako letní sídlo rakouského kancléře knížete Metternicha, který mu také vtisknul jeho dnešní podobu. V zámku bylo už v roce 1828 založeno muzeum, které patří k nejstarším u nás. Dnes si zde můžete prohlédnout sbírky historických mincí, uměleckých předmětů, přírodnin či technických památek. Kancléř Metternich na zámku také vytvořil sbírku kuriozit. Kolem zámku se rozkládá velmi rozsáhlý park s řadou rybníků, mlýnem, sochami, altány a dalšími okrasnými prvky. Oblíbeným poutním místem je pseudogotická dřevěná lesní kaple sv. Kříže na konci parku. V Jáchymově stojí za návštěvu muzeum Královská mincovna, jež připomíná zdejší ražbu stříbrných mincí v 16. a 17. století.
Lázně ale samozřejmě nejsou jedinými zajímavostmi Karlovarského kraje. Hora Klínovec je dalším takovým místem. Je to nejvyšší hora Krušných hor a vypíná se do výšky 1244 m. Na plošině jejího vrcholu se nachází 80 m vysoká televizní věž, 24 m vysoká rozhledna a také horský hotel. Ten byl delší dobu kvůli rekonstrukci uzavřen, ale od konce října 2013 se v něm opět můžete ubytovat. Rozhledna i hotel jsou nejstaršími budovami v Krušných horách. Na vrchol vede lanovka z Jáchymova a severní svahy hory jsou oblíbeným lyžařským střediskem.
Lyžařské středisko přímo v obci najdete v Božím daru, nejvýše položeném městě v Česku. Najdete je v sedle mezi Klínovcem a Božídarským Špičákem, na hranicích s Německem. Turisty je toto místo oblíbeno v zimě i v létě. Kromě lyžařských areálů se v okolí obce nachází přes 70 km běžeckých tratí. V létě jsou hojně navštěvované například přírodní památky Božídarské rašeliniště nebo Vlčí jámy. A každý prosinec je v Božím daru otevřena Ježíškova pošta.
Nejzápadnějším městem České republiky je Aš. Úplně nejzápadnější místo Česka leží nedaleko, v bývalém Újezdě u Krásné. Je to turisty velmi vyhledávaný cíl a má i svou vlastní turistickou známku. Dominantou Aše je vrch Háj, na kterém už téměř 110 let stojí Bismarckova rozhledna. V jejím okolí je krásná příroda a tu najdete i v okolí přírodní památky Goethova skalka. Tento zajímavý útvar je součástí naučné stezky, která vede přes její vrchol.
V Karlovarském kraji je také poměrně velká koncentrace zámků, hradů a zřícenin, z nichž mnohé můžete navštívit. Jmenujme například zámky Bečov nad Teplou či Chyše, který ovlivnil Karla Čapka při jeho tvorbě, hrady Bečov nad Teplou a Loket nebo zříceniny Chebský hrad a Andělská hora.
Lázně, kultura, příroda i historie, to vše láká do tohoto malého, ale bohatého kraje každoročně tisíce turistů a návštěvníků. Myslím, že se dá najít spousta důvodů, proč být mezi nimi.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.