Karlštejn, klenotnice zlatých časů českých zemí

„Lásko má, já stůňu, svoji pýchu já jen hrál,…“. Naskočila vám teď automaticky v hlavě melodie písně z muzikálového filmu Noc na Karlštejně a před očima se vám vybavili skvělí herci Jana Brejchová a Vlastimil Brodský? Není divu, vždyť tato komedie patří mezi klasiku české kinematografie a věřím, že se nenajde téměř nikdo, kdo by film alespoň jednou v životě neviděl. Hlavní roli v něm nehrají jen herci, ale také hrad Karlštejn, kterého se celý děj týká. O tom, že to není ledajaký hrad svědčí jeho minulost i majestátnost, která vás i dnes ohromí. Vydejte se za toulkami českou historií a nebudete litovat.

Hrad Karlštejn leží asi 30 km jihozápadně od Prahy. Nachází se uprostřed chráněné krajinné oblasti Český kras, v okrese Beroun, a je jedním z nejnavštěvovanějších českých hradů. Mohutný kamenný hrad se pyšně tyčí na ostrohu nad obcí nesoucí stejné jméno. Právě tady najdete příjemné ubytování, abyste měli cíl výletu opravdu na dosah. Hrad se skládá z několika samostatně opevněných staveb, které stojí stupňovitě nad sebou podle svého významu. Nejvýše stojí Velká věž s nejcennějším prostorem hradu – kaplí svatého Kříže, kde byly uloženy Korunovační klenoty Svaté říše římské. Dále jsou tu Mariánská věž, Císařský palác, Purkrabství, Hodinová věž a Studniční věž.

Za zrodem Karlštejna stál český a římský král, pozdější císař Karel IV., který nechal v roce 1348 položil první stavební kámen tohoto díla. Původně zřejmě plánoval pouze menší sídlo s jednou věží pro své soukromé účely, už o několik let později však rozhodl o uložení a ochraně českých korunovačních klenotů právě na tomto hradě, a kvůli tomu byly přistavovány nové věže. Klenoty byly na hradě uloženy někdy na počátku 15. století, přesný záznam o tom ale chybí. Kromě doby husitských válek, po které byly korunovační klenoty kvůli bezpečí přemístěny do zahraničí, tu byly uschovány až do počátku 17. století, kdy byly definitivně převezeny na Pražský hrad. V 16. století došlo k přestavbě gotického hradu Karlštejn v jeho renesanční podobu, týkala se především Velké věže a purkrabství. V průběhu třicetileté války byl hrad bohužel značně poničen a chátral, nezlepšilo se to ani v následném držení českých královen a císařoven. Novou naději pro Karlštejn znamenalo národní obrození a jeho zájem o vše české. Peníze na opravu věnoval císař František I. po své návštěvě Karlštejna v roce 1812. Poté proběhly potřebné rekonstrukce a od roku 1918 je hrad přístupný veřejnosti. Každý rok otevírá své brány velkému množství zájemců. Ti si mohou prohlédnout tři okruhy, na kterých je rozhodně co obdivovat. Především jde o architekturu a také výzdobu, nádhernou ukázku gotického malířství, zlato, drahé kamení, benátské sklo a další vzácnosti.

hrad

Nejen sám Karlštejn, ale i jeho okolí nabízí zajímavosti a především krásnou přírodu, vždyť je tu také vyhlášena přírodní rezervace Karlštejn. Kromě procházek vinicemi a hustými hvozdy si udělejte výlet například k působivým vápencovým lomům Amerika u obce Mořín. Soustava těchto lomů propojených podzemními štolami vznikla v 19. století kvůli potřebě surovin pro rozvíjející se průmysl. Jejich název vznikl až později mezi trampy. Největší a nejpůsobivější je lom Velká Amerika, kterému se přezdívá český Grand Canyon. Jakmile spatříte skalní stěny padající prudce dolů až do 80 metrové hloubky, pochopíte proč. Ale pozor, vstup do kaňonu i k jeho okrajům je zakázán. Na východním konci je však parkoviště, kde můžet nechat své auto a vydat se kolem severního okraje západním směrem k lomu Mexiko a dalším. Jedno z nejznámějších míst národní přírodní rezervace Karlštej jsou Bubovické vodopády. Tvoří je Bubovický potok, který teče vápencovým korytem s místy až dvoumetrovými schody. Ovšem výrazněji se vodopády tvoří většinou jen na jaře, kdy taje sníh a je dost vody, jinak potok spíše poklidně obtéká tyto mechem pokryté vápencové skalky. Podle turistů je toto území nejhezčí v zimě, kdy se díky mrazivému údolí vytváří na toku krásné krápníky. Od Karlštejna je toto místo vzdálené asi 4 km a vede tudy turistická trasa do Svatého Jana pod Skalou. Obce Karlštejn a Svatý Jan pod Skalou spojuje také naučná stezka dlouhá 10 km, která vás seznámí se zajímavostmi přírodní rezervace i celého kraje.

V obci Svatý Jan pod Skalou také naleznete možnost ubytování a dosyta si tak vychutnáte pohled na dominantu obce – ohromující Svatojánskou skalní stěnu, která se tyčí nad vesničkou. Prohlédněte si i kostel Narození sv. Jana Křtitele, který je spojený s jeskyní sv. Ivana, starým skalním kostelem.

Vydejte se za barvitou historií Karlštejna a krásami jeho okolí. Provázet vás budou mnohé poutavé a tajemné pověsti i zajímavé skutečné události, které jsou s tímto místem spjaty.

Tipy na ubytování ve Středočeském kraji

Hrad Karlštejn
Share

Napsat komentář