
Karlův most je nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu v Praze a současně také nejstarším dochovaným mostem v České republice.
Stavba mostu začala již v roce 1357 na místě, kde předtím stál Juditin most. Juditin most byl na jaře v roce 1342 zničen povodní. Základní kámen Karlova mostu položil král Karel IV. Podle kterého se most nyní jmenuje, avšak první jméno, který zdejší most nesl bylo Kamenný most či Pražský most. Teprve od roku 1870 je nazýván po Karlu IV. – Karlův most. Poprvé toto označení použil spisovatel Joseph Rudl ve své monografii s názvem Die Berühmte Karls-Brücke und ihre Statuen, mit einem kurzen Anhange: Die Franzens-Ketten-Brücke.
Architektem této stavby byl Petr Parléř, který se podílel například i na stavbě staroměstské mostecké věže.
Karlův most je dlouhý 516 metrů a široký 10 metrů. Nad vodní hladinou Vltavy ho drží 16 pilířů ve výšce 13 metrů (za předpokladu, že je hladila v normě). Od konce 17. století bylo na most umístěno 30 soch a sousoší. Zdejší sochy jsou převážně barokního slohu. Most také doplňují tři věže.
Jedna z nejznámějších soch je socha Jana Nepomuckého, která značí upomínku na jeho svržení z mostu v roce 1983. Následně most začaly obohacovat i další sochy a to převážně v letech 1707 až 1714. Jedná se o velmi reprezentativní díla například od sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. V polovině 19. století bylo několik soch nahrazeno díly Josefa a Emanuela Maxe kvůli technickému stavu. V letech 1965 až 1978 došlo k velmi rozsáhlým opravám mostu. Pokud by k těmto opravám nedošlo, nejspíš by povodně napáchaly na mostě velké škody. Vzhledem k tomu, že most spojuje Staré Město s Malou Stranou přes Vltavu, nemůžeme se divit, že most byl již několikrát zasažen povodněmi. Při povodni v roce 1784 bylo šest pilířů velmi silně poškozeno. Rekonstrukční práce vedl inženýr Franz Herget za pomoci stavebního ředitele Františka Traxalema.
V roce 1890 došlo k velké povodni, kdy kvůli stavbě barokních děl z pískovce, které mají omezenou životnost. Tato povodeň vedla k tomu, že se od 20. století na most dávají kopie. Dochované originály soch a sousoší z Karlova mostu dnes můžeme nalézt především v Lapidáriu na pražském Výstavišti a také v sále Gorlice na Vyšehradě.
V dnešní době je Karlův most jedna z nejnavštěvovanějších památek v Praze, pokud zvolíte pro svou dovolenou ubytování v Praze nesmí chybět ve vašem itineráři.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.