
Celý tento kraj leží v oblasti Českomoravské vrchoviny, ve středu České republiky. Může se pyšnit velmi zachovalou přírodou, na jeho území se rozprostírají dvě chráněné krajinné oblasti – Žďárské vrchy a Železné hory. Krásnou přírodu dokreslují mnohé kulturní památky, hrady, zámky nebo církevní stavby. Tři místa jsou dokonce na seznamu UNESCO a to poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, historické centrum města Telč a židovská čtvrť, židovský hřbitov a Bazilika svatého Prokopa v Třebíči.
Největším městem v kraji je Jihlava. Byla založena ve 13. století jako hornické město kvůli těžbě stříbra a brzy zde vznikla také první mincovna. Dnes je historické jádro města vyhlášeno památkovou rezervací. Najdete tu ukázky architektury gotické, renesanční i barokní. Dominantou města bylo po dlouhou dobu jeho opevnění. Původně bylo město obehnáno šest metrů vysokou zdí s hlubokým příkopem za ní, vstup do města umožňovalo pět bran. Ty byly ale v 19. století zbourány a zbyla z nich jediná, brána Matky Boží pocházející z poloviny 13. století. Jednou z nejvýznamnějších památek Jihlavy je její podzemí, říká se mu Jihlavské katakomby. Jedná se o druhý největší podzemní labyrint v Česku, rozsáhlejší je pouze spleť chodeb ve Znojmě. Zdejší chodby se táhnou v délce 25 km a to ve dvou až třech podzemních podlažích. Vy si můžete prohlédnout alespoň pár set metrů z nich. Uvidíte i raritu v podobě 11 m dlouhé Svítící chodby. Její zdi ve tmě zeleně fosforeskují a jsou lákadlem návštěvníků i mnohých záhadologů. Pokud se v Jihlavě ubytujete, zajděte si večer do některé z hospůdek na místní pivo Ježek, které se tu vaří už více než 150 let. Ale samotná tradice sladovnictví je v Jihlavě ještě mnohem starší, dohledatelné jsou o něm zmínky už ze 14. století. Děti i dospělí ocení také návštěvu Zoologické zahrady, která se mimo jiné může pyšnit například tříčlenou skupinou statných slonů a pěkným stádem žiraf.
V jihovýchodní části kraje Vysočina se nachází jeho druhé největší město Třebíč. Také jeho historie sahá hluboko do minulosti a souvisí nejspíš se založením benediktinského kláštera v prvním roce 12. století. Na jeho místě dnes stojí zámek pocházející z přestavby kláštera v 16. století. V zámku sídlí Muzeum Vysočiny, nyní ale prochází rekonstrukcí, která by měla být hotova na jaře roku 2014. Minout tu určitě nesmíte památky zapsané na seznamu UNESCO. Prohlédněte si impozantní Baziliku svatého Prokopa, která je významná a jedinečná především kombinací románského a gotického stylu, jež jsou tu dohromady použity v harmonii a nijak se nepřekrývají. Zapsána na seznam světového dědictví byla v roce 2003 spolu s třebíčskou židovskou čtvrtí, která patří k nejzachovalejším v Evropě. Mimo území Izraele jde o jedinou židovskou památku na světě zapsanou na tento seznam. Zachováno je zde 123 domů, dvě synagogy a židovský hřbitov. Domy jsou stavěny zvláštním způsobem velmi blízko u sebe, vzájemně propojeny, bez dvorů a zahrad. Mezi nimi vedou jen užší uličky a tmavé průchody, kde zažijete zvláštní atmosféru. Před čtyřiceti lety vznikl plán na zbourání této čtvrti a postavení nových obytných domů, naštěstí ale nebyl realizován. Nyní stále pokračují snahy o renovaci historických domů a vznikají tu také kavárny, restaurace a hostely nabízející ubytování.
Ještě více na jihovýchod můžete navštívit například zámky v Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicích nad Rokytnou nebo Moravských Budějovicích. Pokud se rozhodnete pro Náměšť, nezapomeňte ani na nedalekou obec Kralice nad Oslavou a tamní Památník Bible kralické, kde uvidíte mnohé připomínky zdejší tiskařské historie. Na přelomu 16. a 17. století tu totiž nalezla útočiště tajná bratrská tiskárna, která tiskla nejen náboženské knihy, ale také světská díla a učebnice. Nejvýznamnějším dílem byla šestidílná Bible kralická, podle níž získal památník své jméno.
Místem, kde stojí za to se ubytovat a mít tak čas projít ho pěkně dům od domu, je město Telč. Tato renesanční perla Moravy vás okouzlí na první pohled. Celé historické jádro patří k těm nejcennějším památkovým rezervacím u nás. Dominantou je zdejší renesanční zámek, kde se velmi dobře dochovali také původní interiéry. Natáčela se tu nejedna pohádka, například Jak se budí princezny nebo Pyšná princezna. U zámku se nachází jedna z nejstarších architektonických zahrad u nás, po stranách lemovaná arkádami. Za zámkem se potom rozkládá moc pěkný park s množstvím vzácných dřevin a romantickým rybníčkem. Zajímavý pohled na celé město budete mít ze 49 m vysoké věže, která je nejstarší dochovanou stavbou ve městě. Krásné malované domy s renesančními štíty stojí dokola kolem celého náměstí a u každého je na co se dívat. Obzvlášť kouzelnou atmosféru potom náměstí dodá večerní osvětlení lampami.
Na severovýchodě kraje leží Nové Město na Moravě, nejznámější lyžařské středisko Moravy a výchozí bod do chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Každoročně se tu koná světoznámý závod Zlatá lyže, na který se sjíždí běžkařská špička z celého světa. V létě se na stejné trati konají závody horských kol. Okolí města je také výborným cílem pro pěší turistiku. Centrum je zachovalou městskou památkovou zónou. Zaujme vás určitě mimo jiné kostel sv. Kunhuty na Vratislavově náměstí, jehož venkovní zdi jsou zdobeny krásnou sgrafitovou malbou.
10 km od Nového Města se nachází další historicky významné město Žďár nad Sázavou. I zde se nachází místo zapsané na seznamu UNESCO a tím je poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, který stojí na vrcholku u města zvaném Zelená Hora. Byl postaven na počátku 20. let 18. století významných barokním architektem Janem Blažejem Santini-Aichelem a jde o jeho vrcholné dílo. Půdorys stavby má tvar pěticípé hvězdy a vůbec vše je tu spojeno s číslovkou pět podle několika symbolik – pět ran Kristových či pět hvězd na svatozáři Jana Nepomuckého. Kostel je obklopen křížovými chodbami, takzvanými ambity, ve tvaru deseticípé hvězdy.
Muzeum Vysočiny vám ukáže své sbírky v Havlíčkově Brodě, městě pojmenovaném po slavném básníku a spisovateli Karlu Havlíčku Borovském. Další velmi zajímavé muzeum nabízí město Pelhřimov, ležící na západě kraje Vysočina. Jedná se o Muzeum rekordů a kuriozit, kde se mapují a také střádají neuvěřitelné výkony českých i světových rekordmanů, ať už se jedná o jakoukoliv disciplínu. Muzeum je jediné svého druhu ve střední Evropě a najdete ho v objektu pelhřimovské Dolní brány. Muzeum provozuje Agentura Dobrý den, která také vydává Českou knihu rekordů. Každoročně se tu druhý víkend v červnu pořádá také festival rekordů a kuriozit nazvaný Pelhřimov – Město rekordů.
Ke koupání a rekreaci slouží na Vysočině především dvě oblasti. Na severu kraje je to největší rybník Českomoravské vrchoviny Velké Dářko, jemuž se přezdívá také Moře Vysočiny. Přímo u něj se můžete ubytovat například v autokempu před hrází. Nejen koupání a relaxace na travnatých i písčitých plážích, ale také procházky nádhernou krajinou okolních Žďárských vrchů sem lákají mnohé návštěvníky. V Třebíčském okrese je takovým místem Dalešická přehrada, vodní nádrž, v jejímž okolí není problém se ubytovat v řadě kempů, hotelů, penzionů nebo chat. K zapůjčení je tu k dispozici všemožné sportovní vybavení a vy si tak můžete vychutnat například prázdninovou atmosféru dosyta.
Ať už navštívíte Žďárské vrchy nebo Železné hory, vždy budete uchváceni čistotou a krásou přírody v lokalitách těchto chráněných území. A prakticky všechna města vám pro změnu nabídnou alespoň krátký pohled do historie, která se v nich pokud možno vkusně snoubí s modernou.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.