
Tento kraj, ležící na severovýchodě Čech, má mnoho zajímavých cílů pro krátké výlety i trávení celé dovolené. Tím úplně nejnavštěvovanějším místem je bezesporu Krkonošský národní park. Jeho převážná většina leží na území okresu Trutnov, který spadá pod Královéhradecký kraj, část potom zasahuje i do vedlejšího kraje Libereckého. Nejvyšší hora celé České republiky, Sněžka (1602 m.n.m.), také leží v tomto kraji. Přes vrchol této hory vede česko-polská hranice. Za ní Národní park pokračuje na polské straně a oba společně byly zařazeny do chráněných biosférických rezervací UNESCO. Vrchol Sněžky je velmi oblíbených turistickým cílem, vede na něj mnoho pěších, cyklistických i běžkařských tras. Pro pohodlnější přepravu na něj je možno využít lanovou dráhu ze 4,5 km vzdálené Pece pod Sněžkou. Lanovka jezdí každý den vždy v celou hodinu a má jednu přestupní stanici na Růžové hoře.
Pec pod Sněžkou je významné horské rekreační středisko, hojně navštěvované v zimě i v létě. Tomu odpovídá i nabídka ubytování a dalších služeb. Druhým horským střediskem, neméně významným jako Pec pod Sněžkou, je Špindlerův Mlýn. Dokonce má jednou tolik obyvatel a rozlohou je také větší. Patří k nejnavštěvovanějších lyžařským střediskům v České republice. Lůžková kapacita zdejších ubytovacích zařízení dělá dohromady zhruba deset tisíc lůžek a to rozhodně není málo. Za oblíbenost mohou ideální sněhové podmínky, kdy se tu dá lyžovat až pět měsíců v roce, a také skvělá údržba sjezdových i běžkařských tratí.
V Krkonoších pramení jedna z největších evropských řek Labe. Děje se tak v rašeliništi na Labské louce, pod Labskou boudou (hotel nedaleko Špindlerova mlýna) pak spadá Labským vodopádem do Labského dolu. Protéká několika většími městy v kraji a na jejím toku je také vybudováno několik přehrad. První z nich je hned u města Špindlerův Mlýn a jmenuje se jak jinak než Labská přehrada.
Velmi zajímavým místem jsou Adršpašsko-teplické skály, národní přírodní rezervace chránící zachovalá skalní města. Adršpašská a Teplická část je oddělena hlubokou Vlčí roklí. V Adršpašském skalním městě najdete až 90 m vysoké skalní věže, 2 jezírka a vodopád, celým skalním městem protéká řeka Metuje, která tu nedaleko pramení. Teplickou část tvoří vysoké skalní stěny, nachází se tu asi 70 skalních útvarů, které mají i svá pojmenování. Oblastí vede turistická okružní stezka, která je ovšem zpoplatněná. Jen kousek od skalních měst není problém sehnat ubytování v některém z penzionů.
Na jiném konci Královéhradeckého kraje se nachází podobné skalní město – Prachovcové skály. Tyto pískovcové útvary různých tvarů vytváří krásné scenérie. Těmi se můžete kochat na některé z mnoha upravených vyhlídek, ke kterým se dostanete dvěma placenými prohlídkovými okruhy. Jednou ze zajímavostí Prachovských skal je zřícenina malého hradu Pařez. Je to něco mezi skalním a zděným hradem, sklepy a obytné místnosti se nacházely ve skále, na ní pak byla postavena obranná věž a zdi.
Kousek od Prachovcových skal leží Jičín, město pohádek. Právě z pohádky totiž pochází nejslavnější jičínský rodák loupežník Rumcajs, původně švec, kterého pro urážku vyhnal starosta do smyšleného lesa Řáholce. Tento večerníček je klasikou, kterou zná snad úplně každý Čech. Město Jičín toho nabízí ale mnohem víc. Je považován za jedno z nejkrásnějších českých měst, jeho podobu utváří historické památky od gotiky až po první republiku. Hlavním náměstím je Valdštejnovo, na němž se nachází zámek, renesanční Valdická brána, barokní mariánský sloup či barokní chrám sv. Jakuba. Celé náměstí je obestavěné renesančními a barokními domy s podloubím. Přímo zde se můžete ubytovat v některém z hotelů, ale levněji vás vyjde nocleh o kousek dále od centra.
Prachovcové skály i Jičín leží v chráněné krajinné oblasti Český ráj, který je opravdu rájem z pohledu koncentrace přírodních i kulturních památek. Za jeho srdce je považováno město Turnov. V tomto městě, rozděleném řekou Jizerou na dvě části, otevírá zájemcům své sbírky Muzeum Českého ráje, v němž jsou k vidění různé exponáty od geologických až po etnografické. Český ráj má ještě dvě známé dominanty, horu Kozákov, která je se 744 m.n.m. jeho nejvyšším vrcholem, a zříceninu hradu Trosky, jež je tak trochu symbolem Českého ráje. Když vystoupáte na vyhlídku na vršku věže, budete mít jedinečný rozhled do daleka. Ještě jeden hrad je tu velmi známý a to gotická Kost. Je do dnešního dne velmi zachovalý a jednou z jeho zajímavostí je jeho poloha v údolí na pískovcovém ostrohu a ne na kopci, jak bývalo jinak zvykem. Podobně je postaven například hrad Okoř.
Dvůr Králové nad Labem je dalším turisticky vyhledávaným místem. Je to pěkné historické město, jehož jádro je městskou památkovou zónou. Nabízí tak pohled do historie skrze mnohé památky. Co sem ale přivádí nejvíce návštěvníků, je zdejší zoologická zahrada s africkým safari. Nachází se v západní části města a jedná se o druhou největší zoologickou zahradu v České republice. Otevřená byla rok po druhé světové válce, zaměření na africká zvířata se však prosadilo v 70. letech díky řediteli Josefu Vágnerovi. Dnes má zoo největší chov afrických savců u nás. Časem byly výběhy přestavěny tak, aby umožňovaly realizování safari. Návštěvníci se poprvé projeli v autobuse přímo mezi zvířaty už v roce 1989. V roce 2011 byla realizována i možnost projet si safari vlastním autem a mnozí návštěvníci tohoto rádi využívají. Chtěli byste večer usínat za zvuku skoro pravé Afriky? Využijte možnost ubytování v hotelu, jež je součástí zoologické zahrady.
Nedaleko města Dvůr Králové nad Labem je rozkládá jedna z nejznámějších přehrad v Česku, Les Království. Patří k našim nejstarším přehradám a mnozí ji považují za nejhezčí vodní dílo u nás. Může za to její poloha v malém údolí obklopeném krásnou přírodou a také přímo pohádková hráz, která svým vzhledem připomíná spíš příjezd k hradu. Na obou stranách hráze totiž stojí věže připomínající hradní brány. Kolem přehrady je mnoho pěkných romantických míst a zdatnější turisté se mohou vydat i po některé z turistických tras na delší výlet.
Správním centrem kraje je město Hradec Králové. Město, rozkládající se na soutoku Labe a Orlice, má velmi dlouhou historii. Osídlení tu bylo už v prehistorické době, před rokem 1000 n.l. se Hradec stal správním střediskem širokého okolí a sídlem knížete. Význam města postupně rostl, časem se z něj ale stala spíše pevnost. Hradby byly však v druhé polovině 19. století zrušeny, protože byly zbytečné a brzdily rozvoj města. Ten poté nabral velký spád. Co zajímavého tu dnes můžete shlédnout? Tak například gotickou Katedrálu sv. Ducha, renesanční zvonice Bílá věž, jež je z dálky viditelnou dominantou města, ale také třeba krásné květiny v Botanické zahradě nedaleko centra. Lákavá je i návštěva Obřího Akvária, největšího sladkovodního akvária v Evropě. Budete si v něm připadat jako v jihoamerickém deštném pralese a to i díky živým rostlinám, velké vlhkosti vzduchu a mlze. Pomocí tunelu se podíváte až na dno tropické tůně a na závěr ještě shlédnete zajímavý dokument ve společnosti rejnoků a kajmanky.
Z Hradce je to jen kousek do Třebechovic, kde se nachází zajímavé Muzeum betlémů. Je tu i jeden unikát, Proboštův betlém. Jde o dřevěný plně mechanizovaný betlém, který vznikal postupně od roku 1882 až do roku 1926. Kromě něj ale sbírky muzea obsahují dalších 400 betlémů nebo jejich částí.
Směrem na východ začíná podhůří Orlických hor, jedním z jeho nejvýznamnějších center je Rychnov nad Kněžnou. Jeho nejnavštěvovanější památkou je raně barokní zámek a zámecký kostel Nejsvětější trojice. Společně tvoří dominantu města, které se přezdívá „rychnovské Hradčany“. Tuto podobu a kompozici má na vědomí známý architekt Jan Blažej Santini-Aichel.
Ratibořice, místní část města Česká Skalice, je svou rozlohou celkem bezvýznamná a jejích 22 stálých obyvatel by na tom asi nic nezměnilo. Jenže právě zde prožila kdysi dětství slavná spisovatelka Božena Němcová a zasadila sem i své nejslavnější dílo, román Babička. Babiččino údolí, ratibořický zámek, Staré bělidlo či Ludrův mlýn jsou díky tomu častým cílem turistů.
V blízkosti České Skalice se rozprostírá vodní nádrž Rozkoš, oblíbené místo pro trávení volného času. S trochou nadsázky se mu přezdívá Východočeské moře, rozlohou jde o osmou největší přehradu u nás.
Pro vyznavače vojenské historie je pro změnu lákavým cílem pevnostní město Josefov. Pevnost byla založena v roce 1780 a dokončena o sedm let později. Jejím hlavním úkolem bylo chránit severní hranice proti Pruskému království, ale díky změnám v rozdělení Evropy se vlastně do žádné války nikdy nedostala. Sloužila ale také jako obrovská zbrojnice, úložiště zásob a ubytování vojáků. Jak se jim tu žilo, se můžete podívat při prohlídce tohoto bývalého posádkového města.
V kraji je ještě spousta dalších možností, kde strávit příjemný den nebo se ubytovat i na delší dobu. Jmenujme ještě například několik pěkných zámků a to v Náchodě, Novém Městě nad Metují, Opočně či v Častolovicích, klášter v Broumově nebo Hospital Kuks, známá stavba spojující zámek, lázně a špitál a momentálně usilující o zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Tento kout naší republiky je opravdu krásný, o tom by se měl každý přesvědčit sám.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.