Královna českých hor Sněžka

Do světových velehor má sice daleko, přesto naše nejvyšší hora Sněžka dokáže s výškou 1603 m.n.m. budit respekt. Pyšně se tyčí ve východní části Krkonoš, na samé hranici s Polskem v Královéhradeckém kraji. Je lákadlem turistů, kterým svým kouzlem bezesporu učaruje, stejně jako celý Krkonošský národní park. Přijeďte se o její kráse přesvědčit i vy.

První výstup na Sněžku je zaznamenám v roce 1456, kde se sem vydal cizinec z Benátek hledající drahé kamení. V té době se ale hora ještě takto nejmenovala, i když pojmenování Sněžné hory bylo použito jako název celých Krkonoš už v zápisu z roku 1380. Oficiálně název hory Sněžka platí od roku 1823. Návštěvníci mířící na Sněžku dnes většinou vyráží z Pece pod Sněžkou. Toto jinak nevelké město je významným horským střediskem, které nabízí všem turistům ubytování a další služby v zimě i v létě. Přímo ve městě najdete také jeden z nejlépe vybavených lyžařských areálů v Česku, Ski Pec. Vede odsud i lanová dráha na Hnědý vrch, na němž se nachází rozhledna. Hnědý vrch ale není samostatným vrcholem, i když to tak z údolí může vypadat. Je pouze takzvaným spočinkem Liščí hory, což je vodorovný nebo mírně skloněný terénní tvar hřebene, který má převýšení od sedla k vrcholu menší než 5 metrů. Tento učebnicový údaj však nemění nic na tom, že z rozhledny na Hnědém vrchu je překrásný výhled na vrcholy Krkonoš, Pec pod Sněžkou, Obří důl i vzdálenější pohoří Orlických hor či Jeseníků, pokud to viditelnost dovolí.

Lanová dráha vede z Pece pod Sněžkou i na Sněžku, svou spodní stanici má v místní osadě Růžový důl. Tato lanová dráha je dvojúseková s přestupem na Růžové hoře. Cesta na vrchol Sněžky trvá necelé půl hodiny a překonává se při ní převýšení přes 680 metrů. Samotný vrchol je skalnatý a má rozlohu kolem 120 000 m2. Zhruba prostředkem probíhá státní hranice s Polskem, kam spadá severní svah hory. Díky své výšce, která značně přesahuje všechny okolní hory, je odsud překrásný panoramatický výhled, který při štěstí na dobré počasí bere dech. Na vrcholu stojí několik staveb, tou nejstarší je kaple sv. Vincenta na polské části hory. Tato 14 metrů vysoká stavba byla vybudována v letech 1665-1681 a kromě první poloviny 19. století, kdy byla hospodou a útulnou, sloužila věrně ke svému původnímu účelu. Kromě ní tu stojí ještě Polská bouda s meteorologickou stanicí, horní stanice lanovky a Česká poštovna, která je raritou. Jde totiž o nejvýše položenou poštovnu v Česku a opravdu odtud můžete poslat třeba pohled s razítkem Poštovna na Sněžce.

sněžka

Na vrchol Sněžky a přes něj vede množství turistických tras, ať už pěších nebo cyklistických a v zimě běžkařských. Vedou do Špindlerova Mlýna, k Luční boudě, do Pece pod Sněžkou nebo do Horní Malé Úpy. Jeden z nejhezčích výstupů na Sněžku vede právě z Pece pod Sněžkou, přes Obří důl, na hřeben k bývalé Obří boudě a pak dále až na vrchol. Obří důl je kouzelným místem s velmi cennou vegetací. Toto hluboké údolí vzniklo působením ledovce, což je na něm dodnes patrné. Dříve se tu nacházelo mnoho rudných dolů, jeden z nich je zpřístupněn veřejnosti. Najdete ho u bývalé boudy Kovárna. Cesta Obřím dolem až na vrchol Sněžky je přístupná jen v létě, v zimě tu totiž hrozí vysoké riziko lavin. O jejich síle se můžete přesvědčit při pohledu na Úpskou jámu nebo Velkou a Malou Studniční jámu.

Ubytovat se můžete ale i jinde než v Peci pod Sněžkou, například na Labské boudě poblíž Úpského rašeliniště, ve Špindlerově mlýně, který je jedním z nejvýznamnějších turistických středisek v Krkonoších, nebo třeba v Janských lázních, které jsou vyhlášené svými léčebnými účinky především u pacientů s dětskou obrnou, ale nabízí toho hodně i turistům.

Královna našich hor zve každého, kdo se chce nechat očarovat jejím kouzlem. Spokojeni tu budou nároční turisté i běžní návštěvníci, protože pro každého tu je mnoho zajímavého.

Tipy na ubytování v Královehradeckém kraji

Share

Napsat komentář