
Kadaň je bývalé královské město ležící v západních Čechách, v Ústeckém kraji. Je důležitým kulturním střediskem oblasti mezi Krušnými horami a Doupovskými vrchy a také krásným historickým městem. Jeho centrum je městskou památkovou rezervací, kde vás potěší pohled na mnohé historicky cenné památky. V okolí zase najdete pěknou přírodu a spoustu tipů na výlety.
Díky životadárné řece Ohři byla oblast dnešní Kadaně osídlena již pradávno. Podle archeologických nálezů tu lidé sídlili již někdy v 18. století před naším letopočtem. Celý dávnověk se tu střídaly a mísily různé kultury a zanechávaly po sobě stopy. Jako město se Kadaň vyvinula někdy na konci 11. století, první písemné zmínky o ní pak pocházejí z roku 1183. Kníže Bedřich v té době věnoval celou tuto osadu rytířskému řádu johanitů, se kterým jsou počátky pozdějšího královského města Kadaně úzce spjaty. Vznikla zde totiž kadaňská komenda, což je středověké sídlo rytířského řádu. Je zajímavé svým spojením rytířství i mnišství, obsahovalo části typické pro klášter, například klášterní kostel, kapitulní síň či křížovou chodbu, ale mělo opevnění a vzhled hradu. Součástí byl mimo jiné i dům, kde byl ubytovaný komtur, jež stál v čele komendy (nebo také komturie), nebo špitál. Kadaňská komenda se nedochovala, jelikož byla již v 50. letech 13. století přestavěna na gotický hrad. V té době byla totiž Kadaň povýšena na svobodné královské město, což s sebou neslo mnohá privilegia. Hrad byl v dalších stoletích několikrát téměř zničen, největší škody na něm napáchala třicetiletá válka. Po delším období pustnutí byl přestavěn na kasárna a armádě sloužil až do začátku druhé poloviny 20. století. Po revoluci byl důkladně opraven a nyní v něm najdete různé soukromé instituce a zařízení jako Dům s pečovatelskou službou, knihovnu, ale také restauraci, galerii nebo obřadní síň. Město jako takové zažívalo v průběhu staletí lepší i horší časy, k asi největšímu rozmachu došlo v 16. století, kdy si mnoho občanů vydělávalo prací při těžbě rudy v Jáchymově. Díky tomu si mohli dovolit přestavovat své domy, které tím získaly renesanční háv. Město je také známé svou řemeslnou tradicí spojenou především s 19. stoletím a výrobou keramiky a rukavic, které byly tehdy velmi kvalitní a populární.
Nejcennější historickou památkou Kadaně je bezpochyby Františkánský klášter Čtrnácti sv. Pomocníků, který svým účelům sloužil řádu řeholníků v letech 1473-1950. Na místě původní kaple vyrostl nejdříve kostel a poté i čtyřkřídlý konvent, který byl v v 16. století výrazně rozšířen. Dnes je klášter národní kulturní památkou a jeho část slouží jako městské muzeum. Klášter stojí na vyvýšenině vedle hráze vodní nádrže Kadaňský stupeň. Ta byla vystavěna na řece Ohři v roce 1972 a přiléhá k jihozápadní části města. Přehrada je oblíbeným místem vyhledávaným k rekreaci, v létě se tu můžete i ubytovat v autokempu. O něco dále od města se nachází největší vodní dílo na Ohři přehrada Nechranice.
Na náměstí, které je centrem města, dodnes vedou dvě z několika původních bran. Je to brána Mikulovická (nebo také Svatá) a Žatecká s dochovaným barbakánem, opevněním brány, které sloužilo k její lepší ochraně. Dominantou náměstí je radnice se svou 53,7 metrů vysokou gotickou věží, která tu stojí už od 14. století. V červenci a srpnu si můžete o víkendu vyjít na vyhlídkový ochoz a prohlédnout si město z výšky. Přímo u radniční věže se můžete i ubytovat v hotelu. Zajímavý je ale také například kostel Povýšení sv. Kříže, městské domy na náměstí nebo sloup Nejsvětější trojice.
Nad městem se tyčí Svatý vrch, na jehož vršku stojí rozhledna. Výšlap na ni zalesněnými stráněmi bude pěknou procházkou. Pokud chcete více vyrážet na výlety do přírody, můžete zvolit třeba národní přírodní rezervaci Úhošť se stolovou horou, přírodní památku Želinský meandr, Vinařský rybník a mnoho dalších krásných míst v okolí.
Kadaň je zajímavým místem pro odpočinkovou i poznávací dovolenou. Líbit se tu bude všem od malých dětí, přes zamilované páry až po seniory.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.