Krápníková výzdoba Javoříčských jeskyní je jedna z největších v České republice

Javoříčské jeskyně se nachází na střední Moravě. Podzemní systém zdejších jeskyní tvoří velmi komplikovaný komplex chodem, dómů a propastí. Je zde tzv. krápníková výzdoba, která je jedna z nejbohatších a největších v České republice. Celou krásu Javoříčských jeskyň mohou obdivovat návštěvníci ubytovaní v okolí, neboť jsou již jeskyně v dnešní době pro turisty přístupné.

Jeskyně patří do součástí Národní přírodní rezervace Špraněk, jehož vrch se nachází 538 metrů nad mořem. Jedná se o ostrůvek devonských vápenců. Zdejší podzemní prostory byly vytvořeny tokem potoku Špraňek.

Prostory mají délku přes 4 000 metrů a denivelaci přes 60 metrů. Jeskyně jsou uspořádány do tří pater. Horní patro je tvořeno největším prostorem s krápníkovou výzdobou, kde jsou návštěvnické trasy.. Kromě velmi zajímavé a krásné krápníkové výzdoby je zde i velmi hojný výskyt tzv. heliklitů, což je se útvar sekundární krasové výplně, který když roste, tak vypadá, že roste proti zákonům gravitace. Nejznámějším krápníkovém úvarem a také symbolem této jeskyně je sintrová záclona, která je neuvěřitelně vysoká. Měří přes 2 metry a vznikla vysrážením uhličitanu vápenatého z roztoku obsahující rozpuštěný vápenec. K jeho tvorbě dochází při vypařování vody.

jeskyně
Javořické jeskyně

 

Střední patro má prostory menší a velmi často značně zahliněnými a bohužel již bez krápníkové výzdoby. Obě patra jsou spojeny 40 metrů hlubokými propastmi. I na střední patře jsou známé propasti, které směřují do hloubky pod střední patro. Z toho je jasné, že je zde ještě Spodní patro, které není dostatečně prozkoumáno. Ví se o něm především kvůli tomu, že aktivní potok Špraňk má pod tzv. Zkamenělým zámkem ponor, kde se část vody potoka ztrácí do podzemí a jistě je všem známo, že musí někudy odtékat. Je jisté, že odtéká právě spodním patrem. Jedná se zde spíše o malé rozměry chodeb. Předpokládá se, že nejspíš součástí tohoto spodního patra jsou i prostory v jeskyni Zkamenělého zámku.

V roce 1936 začal v jeskyních na Špraňku působit místní revírník Vilém Švec, který se svojí skupinou začal podnikat výkopové práce. Již po 6 týdnech se jim otevřela 27 metrů hluboká propast a na její dno postupně a velmi opatrně sestupovali. Díky tomu našli jeskyní chodbu, která pokračovala dvěmi směry. Tento průnik byl velmi obtížní a došlo k objevené tzv. Objevné cesty, která je součástí středního patra. Následně badatelé dne 14. dubna 1938 objevili mohutné prostory a další prostory horního patra. Dále byla prokopána chodba na povrch, což umožnilo zahájení zpřístupňových prací. Dne 15. května 1939 došlo k otevření Javoříčské jeskyně pro veřejnost. Dnes se otevírací doba pro návštěvníky liší podle dnů v týdnů a také podle měsíců, avšak je možné si domluvit i mimořádné prohlídky, pokud to ostatní podmínky dovolí.

Prohlídková trasa je rozdělena na dvě a to na tzv. Dlouhou trasu, která má 790 metrů a trvá přibližně hodinu. Plné vstupné je zde (rok 2016) 130,- Kč, senioři 65 + mají vstupné za 90,- Kč a zlevněné vstupné je za 70,- Kč.

Na druhé trase, která se nazývá tzv. Krátká trasa návštěvníci jdou po 360 metrů dlouhé trase, kdy prohlídka trvá přibližně 40 minut. Plné vstupné je zde (rok 2016) 110,- Kč, senioři 65 + mají vstupné za 80,- Kč a zlevněné vstupné je za 60,- Kč. Pokud návštěvníci chtějí fotografovat a natáčet, tak si musí připlatit 40,- Kč.

Javoříčské jeskyně jsou v dnešní době velmi navštěvované především pro krápníkovou výzdobu. Pokud pro svou dovolenou zvolíte Olomoucký kraj, neměla by návštěva jeskyní chybět ve Vašem itineráři.

 

Tipy na ubytování v Olomouckém kraji

Jeskyně Olomoucký kraj
Share

Napsat komentář