Křivoklátsko, lovecké hvozdy českých králů

Křivoklátsko je chráněnou krajinnou oblastí rozkládající se asi 30 kilometrů západně od Prahy, na okraji Středočeského kraje. Na ploše necelých 630 km2 najdete několik mimořádně cenných přírodních lokalit, díky nimž se stalo biosférickou rezervací UNESCO. Na své si tu kromě milovníků přírody přijdou i obdivovatelé historie, v oblasti se nachází hned několik významných hradů, zřícenin a zámků. Najít ubytování nebude nijak složité, ať máte jakékoliv nároky.

Středem oblasti Křivoklátska protéká v kaňonovitém údolí řeka Berounka. Ta je oblíbená u vodáků i rybářů. I významný český spisovatel Ota Pavel tuto řeku miloval a zdejší údolí nazval Údolím zlatých úhořů. Tak se jmenuje i jedna turistická trasa, která vede právě tímto údolím. Kromě ní se tu rozbíhají desítky dalších cest a každá z nich vás provede malebnými kouty zdejší krajiny. Dvě třetiny území Křivoklátska zabírají listnaté lesy, které tu byly vždy udržovány. Toto místo nikdy nepatřilo mezi sídelní oblasti a už od raného středověku sloužilo především jako lovecký hvozd. I díky tomu je zdejší příroda tak zachovalá a pro její vyšší ochranu se už několik let připravuje prohlášení nejcennějších částí Křivoklátska národním parkem. Kromě turistických tras vede územím i několik naučných stezek. Krásnou a oblíbenou je naučná stezka Lánská obora. Tato naučná stezka vede lesem až k oplocené ukázkové oboře a po cestě dlouhé 4,5 km má přes dvacet zastavení s informačními tabulemi o Lánské oboře i celém Křivoklátsku. Další naučná stezka vede od hradu Křivoklát k Hamousovu statku ve Zbečně, lidové roubené stavbě zařazené mezi národní kulturní památky.

stezka
Lánská naučná stezka

Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů, první zmínky o něm jsou 900 let staré. Jeho současná podoba rozsáhlého gotického hradu vznikla už ve 13. století a přesto, že hrad téměř každá dvě století zachvátil velký požár, i dnes je krásnou ukázkou historie. Hrad v jeho minulosti vlastnila česká knížata a králové a sloužil jim především jako lovecké, ale i obytné sídlo. Dominantou hradu je 42 metrů vysoká okrouhlá hradní věž zvaná bergfrit. Za ní následuje trojúhelníkové nádvoří, které svírají tři křídla hradního paláce. Nachází se tu mnoho cenných pozdně gotických prostor, především rozsáhlá kaple. Na hradě si můžete projít dva klasické prohlídkové okruhy a také třetí bez průvodce, který bude přístupný od letošního konce jara.

Nad obcí Točník, nedaleko města Žebrák, se nachází nejrozsáhlejší souhradí u nás, zříceniny hradů Točník a Žebrák. Jako první stál na úzkém ostrohu hrad Žebrák a to od druhé poloviny 13. století. Tento gotický hrad se brzy stal majetkem českých králů, ale v roce 1395 ho postihl rozsáhlý požár. Po něm dal král Václav IV. místo složité rekonstrukce vystavět na nedalekém kopci hrad Točník a tím význam Žebráku upadal až byl v roce 1552 uveden jako pustý. Dnes je po rekonstrukcích z minulého století přístupná hlavní kruhová věž, která slouží jako rozhledna. Hrad Točník je od dolního Žebráku vzdálen sotva 500 metrů. Byl postaven nejen jako lovecké sídlo, ale měl také reprezentativní úlohu. Po smrti Václava však často střídal majitele a to až do Třicetileté války, během které byl opuštěn, poškozen a poté už nikdy nebyl trvale osídlen. Postupem času se tak chátráním změnil ve zříceninu.

Dalším významným hradem, nebo přesněji zříceninou hradu, tady je Krakovec. Také ten byl postaven za vlády Václava IV. a i on plnil funkci loveckého hradu. Jedná se o gotický renesančně přestavěný hrad a je jednou z mála ukázek přechodného typu z hradu na zámek u nás. Hrad nikdy nevynikal svou rozlohou ani opevněním, zato patřil k nejluxusnějším sídlům v Česku a podle toho byl vybaven. Často však měnil majitele a přestože byl po velkém poničení Třicetiletou válkou opět opraven, v roce 1783 po zásahu blesku kompletně vyhořel. Zbyly z něj pouze obvodové zdi a některé klenby. Od té doby je zříceninou. Většina lidí ho zná alespoň z televize, právě tady se odehrává dětský pohádkový muzikál Ať žijí duchové! a některé scény z pohádky Princ a Večernice.

Zámek Zbiroh
Zámek Zbiroh

Kromě hradů tu můžete navštívit také tři krásné zámky. V případě zámku Lány tedy jen zámecký park, kostel a velký palmový skleník, protože zámek je jinak tradičně využíván prezidentem České republiky. Zámky Zbiroh a Nižbor si však můžete prohlédnout. Zbiroh slouží zároveň jako hotel, můžete se tedy ubytovat přímo královsky. Samozřejmě i tady v okolí ale najdete i levnější ubytování. Při návštěvě Nižboru si nenechte ujít ani expozici v místní sklárně Rückl Crystal, kde se seznámíte s výrobou broušeného a foukaného skla.

Ať už vás na Křivoklátsku lákají procházky přírodou nesčetnými cestami, romantická zákoutí u břehů Berounky nebo historické památky, jistě si přijdete na své.

Share

Napsat komentář