
Karlovy Vary jsou městem, které baví, ohromuje, fascinuje, ale také uklidňuje a naplňuje citem. Jsou jedinečné a stojí za návštěvu v každém ročním období. Říčka Teplá, která protéká lázeňskou kolonádou, a její okolí mají své kouzlo v horkém létě stejně jako pod sněhovou pokrývkou. Každým rokem navštíví Karlovy Vary statisíce turistů a odváží si neopakovatelné zážitky. Ubytujte se i vy v některém ze stovek hotelů, penzionů, hostelů nebo soukromých ubytovacích prostorech a vychutnejte si vše, co vám toto nejslavnější lázeňské město může nabídnout.
Karlovy Vary leží v západních Čechách, mezi Krušnými horami a Slavkovským lesem. Ve městě žije asi 50 tisíc obyvatel, ale mnohonásobně více lidí město navštíví. Lázeňství, ale také turistika za historií a okolní přírodou nebo kulturní akce jsou velkým lákadlem. Historie tohoto města se začala psát někdy v polovině 14. století. Zdejší lesy byly oblíbeným místem lovu krále Karla IV. při jeho pobytu na hradě Loket a právě při jedné takové vyjížďce objevila královská družina v lese horký pramen, jehož voda vyléčila králi poraněnou nohu. On následně nechal kolem pramene postavit lázně, které nazval Horké Lázně u Lokte, až později přejmenované na Karlovy Vary, a v roce 1370 jim udělit městská práva. Město se dobře rozvíjelo, avšak na konci 16. století ho postihly hned dvě ničivé katastrofy, nejdříve veliká povodeň a poté rozsáhlý požár. Avšak sláva a věhlas zdejších léčivých pramenů a šlechta přijíždějící kvůli nim i zdaleka znamenaly pro Karlovy Vary poměrně rychlou obnovu do původní podoby. Již v 18. století sem jezdili opravdové špičky světových velmocí té doby, tím nejvýznamnějším hostem byl asi ruský car Petr Veliký. V dalším století se pak toto lázeňské město stalo nejdůležitějším společenským centrem v naší zemi a sjížděla se sem veškerá smetánka. Kromě zábavy se tu dojednávala i významná obchodní a politická rozhodnutí a uskutečňovaly se zde ty nejdůležitější schůzky. Kromě Karlových Varů měly podobné postavení také Mariánské a Františkovy lázně a společně tak tvořily pomyslný trojúhelník moci a bohatství. Toto postavení jim vydrželo ještě na počátku 20. století, avšak s příchodem první a následně druhé světové války nastal velký útlum lázeňství a o moc lepší to nebylo ani při následném znárodnění v období socialismu. Od konce minulého století se však sláva Karlovým Varům vrátila téměř v plné míře.
Když sem zavítáte, jistě nemůžete nechat ujít ochutnávku zdejších léčivých pramenů. Chcete-li být styloví, pijte je z lázeňského pítka, které tu zakoupíte téměř všude a zůstane vám na památku. Všechny prameny jsou termominerální, mají však rozdílnou teplotu a obsah kysličníku uhličitého a tím i rozdílné účinky. Pozor, ty chladnější mají poněkud projímavý účinek, nepřehánějte to s vypitým množstvím. Tím nejznámějším pramenem je nejspíš Vřídlo, které najdete ve Vřídelní kolonádě, kde tryská až 12 metrů vysoko. Je také tím nejteplejším pramenem se 72°C. Tady si můžete zakoupit, ale také prohlédnout postup vzniku nejslavnějšího suvenýru Karlovarské kamenné růže. Ta se tvoří usazováním minerálů z pramene pod Vřídelní kolonádou. Další prameny najdete v Mlýnské, Sadové, Tržní a Zámecké kolonádě.
Kromě kolonád jsou velmi zajímavé také historické lázeňské budovy, některé přímo hovoří o přepychu, ve kterém tu lázeňští hosté vždy trávili svůj čas. Procházka ulicemi mezi hotely a vilami však fascinuje okázalostí a krásnými detaily snad na každé z budov. Za pozornost stojí i církevní památky města, například kostel sv. Máří Magdalény nebo pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla.
Karlovy Vary jako na dlani, ale také celé široké okolí, si prohlédnete z rozhledny Diana na Výšině přátelství. Nechte-li se vám šlapat do kopce, můžete využít ozubenou lanovku, jejíž spodní stanice leží kousek od Grandhotelu Pupp a sveze vás až k rozhledně. Také na rozhledně samotné si můžete ušetřit kroky po 150 schodech a použít výtah. Ale procházka po lesních cestičkách tohoto kopce je moc příjemná, dovede vás mimo jiné i na další, o něco níže položenou vyhlídku Kamzík. Krásné jsou také karlovarské parky, například Smetanovy či Dvořákovy sady nebo Japonská zahrada sestavená z kamenů.
Zavítáte-li do Karlových Varů na přelomu června a července, zažijete tu kulturní akci světového významu. Již od roku 1947 se tu totiž každoročně koná Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, na který se sjíždějí české, ale také mnohé zahraniční hvězdy filmového plátna a desetitisíce návštěvníků.
Jako třináctý pramen bývá označována Becherovka, bylinný likér značného věhlasu. Ať jste jeho milovníky nebo ne, mohlo by vás zajímat Jan Becher muzeum v bývalé výrobně, kde budete mít příležitost ji i ochutnat. Stejně známé jako Becherovka je i křišťálové sklo Moser ze zdejší sklárny. I tu si můžete prohlédnout a dozvědět se zajímavosti o sklářské výrobě.
V Karlových Varech je tolik zajímavostí a krás, že se nebudete nudit ani jedinou minutu. Za jeden den snad není možné vše projít, ubytujte se tu tedy a nespěchejte. Vždyť v lázních má jít hlavně o klid a pohodu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.