
Dnes se společně podíváme na další velmi krásné místo v České republice. Řeč bude tentokrát o zámku Lednice, který se nachází v obci Lednice (jak nečekané), což je asi 12 km východně od Mikulova. Nejdříve se podívá na historii obce Lednice, která je z listinné podoby známa již od roku 1222. V tehdejší době patřila vladykům Adamarovi a Lipertovi z Lednice. Vybudovali zde tvrz, která měla střežit a chránit významný přechod při řece Dyji. Tuto tvrz nevlastnili dlouho, neboť již v roce 1244 ji předl král Václav I. Sigfriedovi Waisemu. V držení Lichtenštejnů zůstala Lednice až do roku 1945 (s výjimkou krátké přestávky v letech 1571 až 1576).
Následně se zde vystřídalo několik majitelů od Jana I. z Lichtejštejna přes Kryštofa z Lichtenštejna, Hartmann II. z Lichtenštejna, Karla Eusebia z Lichtenštejna až po František Josef II. Od roku 1945 je Lednice v majetku státu. V dnešní době zámek pro svoji velmi rozlehlou zahradu patří mezi nejkrásnější zámky v České republice. Podobu, jakou dnes můžeme u zámky vidět, získal zámek již při rozsáhlé rekonstrukci z poloviny 19. století. Zámek má velkou a udržovanou zámeckou zahradu. Musím zmínit, že i výzdoba interiéru je velmi zajímavá a velkolepá. Jedná se o vyřezané kazetové stropy, původní historický nábytek a o pozoruhodné šestatřicetistupňové dřevěné schodiště v knihovně, které vedlo do ložnice knížat a bylo vyrobeno bez použití jediného hřebíku.
Na pravé straně zámku se nachází velký skleník, který byl postaven již v letech 1843 až 1845. Zámecký park byl vybudován na počátku 19. století a nachází se zde velké množství vzácných dřevin, rybníků a také zajímavých staveb jako například Minaret, což je 62 metrů vysoká romantická rozhledna. Zdejší rozhlednu nechal postavit Alois I. z Lichtenšetjna a stavěla se v letech 1797 – 1802. Další zajímavou stavbou na zámecké zahradě je Janův hrad, který je též zvaný jako Janohrad. Jedná se o umělou zříceninu hradu z počátku 19. století a je chráněn jako kulturní památka České republiky. V zámecké zahradě také můžeme najít Lovecký zámeček. Je to drobná stavba, která stojí při cestě ze zámku k Janohradu a do Kančí obory. Samozřejmě nesmím zapomenou zmínit i historický skleník, ve kterém se nachází nejvzácnější česká skleníková rostlina. Jedná se o strom 300-500letého cykasu Encephalartos altensteinii. Bohužel v 90. letech byl tento strom velmi poškozen, když skleník byl podroben rekonstrukci.
Zámek je velmi oblíben turisty, a proto zde můžeme najít 8 turistických okruhů. Při návštěvě prvního okruhu můžeme vidět reprezentační sály a je to tzv. základní okruh, jeho délka je přibližně 50 minut. Ve druhém okruhu si můžeme prohlédnout soukromé apartmány a délka je stejná. Ve třetím okruhu navštívíme dětské pokoje a Muzeum loutek, tento okruh též trvá 50 minut. Ve čtvrtém okruhu navštívíme Grottu, což je umělá barokní krápníková jeskyně, která se nachází ve sklepě zámku. Tato prohlídka trvá pouze 20 minut. Pátý okruh bude zajímat všechny, kteří mají rádi rostliny, neboť je to návštěva skleníku. V dalším okruhu si turisté mohou prohlídnout již výše zmíněný Minaret. Také jsem se výše zmiňovala o Janohradu, který je možno si prohlédnout v sedmém okruhu. Jako osmým a zároveň posledním orkuhem je prohlídka parku s průvodcem. Tento okruh trvá přibližně 50 minut a návštěvníci se dozví mnoho zajímavých věcí o celém parku. Lednický zámek patří k nejvýznamnějším projevům vrcholného romantismu na území České republiky a v prosinci roku 1996 byl zapsán do seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO v rámci celého zdejšího Lednicko-valtického areálu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.