
Pokud nepočítáme Prahu, která je také samostatným správním celkem, je Liberecký kraj rozlohou tím nejmenším u nás. Rozhodně však ale netratí na atraktivnosti, jeho různorodost nabídne mnoho zajímavostí pro každého turistu ubytovaného v tomto kraji. Leží na úplném severu naší země a reliéf jeho krajiny je hodně členitý, zejména díky pokračování Krkonošských hor na severovýchodě a na severu se rozkládajících Lužických a Jizerských hor.
Co se Krkonoš týče, na území Libereckého kraje se nachází jedno z jejich nejznámějších lyžařských středisek jménem Harrachov. Toto zimní středisko proslavily po celém světě hlavně skokanské můstky na úpatí Čertovy hory. Jedním z nich je i mamutí můstek K-185, nejvyšší skokanský můstek na světě, který tu byl postaven v roce 1980. Po revoluci v roce 1989 zažilo město obrovský rozmach v turistickém ruchu a bylo postaveno velké množství ubytovacích a stravovacích zařízení. Harrachov ale není jen horské letovisko pro milovníky zimních sportů, nabízí zajímavosti i pro ostatní turisty. Jednou z nich je například zdejší sklárna, která byla založena už v roce 1712 a je tak druhou nejstarší sklárnou v České republice. Můžete se tu při prohlídce seznámit s různými metodami výroby skla a v areálu se nachází také malý pivovar. Vedle sklárny stojí kaple sv. Alžběty, jejíž raritou je plně funkční skleněný zvon měřící 50 cm a vážící deset kilo. Ve zdejší sklárně byl odlit v roce 1916 a dodnes ho rozeznívá dřevěné srdce potažené kůží. Nahlédnout můžete například také do Lyžařského muzea.
Asi 1,5 km od Harrachova vytváří řeka Mumlava krásné vodopády. Jsou tvořeny několika stupni, z nichž ty nejvyšší mají až dvanáct metrů. Při jarním tání je to podívaná opravdu ohromující, ale i v zimě je na co se dívat. To totiž často vodopády zamrznou a změní se v ledopády.
Na západě přechází Krkonoše v Jizerské hory, pojmenované podle řeky Jizery, která zde pramení na nejvyšším vrcholu. Tím je hora Smrk (1124 m.n.m.). Jizerské hory nabízí spoustu lákavého v závislosti na tom, v které části se nacházíte. Pokud se dostanete na východ, do Tanvaldu, byla by jistě škoda nechat si ujít jízdu takzvanou zubačkou. Jedná se o ozubnicovou trať, nejstrmější železnici v Česku. Její trať vede z Tanvaldu, přes Desnou a Kořenov až do Harrachova. V místní části Kořenova se nachází osada Jizerka, kde se seznámíte se skutečným životem a historií v Jizerských horách. V zimních měsících bývá osada úplně odříznuta od zbytku světa sněhovými závějemi a vy si tu tak můžete vychutnat klid a krásu nerušené přírody. I v létě je tu ale krásně. Také zde zažijete opravdovou tmu, jelikož osada spadá do Jizerské oblasti tmavé oblohy. Rezervace jako tato se snaží upozornit lidi na problém světelného znečištění a jeho vliv na životní prostředí. V osadě proto nenajdete žádná veřejná osvětlení či poutače. Nedaleko osady se potom rozkládá národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky.
Na východě kraje se nachází Bozkovské dolomitové jeskyně. Jejich krápníková výzdoba sice není tak bohatá jako třeba v jeskyních Moravského krasu, zato je ale unikátní. A chloubou jeskyní je podzemní jezero, s vodní plochou 320 m2 největší u nás. Voda v něm je průzračná a má typickou modrozelenou barvu díky vysokému obsahu rozpuštěných látek.
Jablonec nad Nisou je město proslulé výrobou skla a bižuterie. Navštívit tu můžete jednu z mnoha sklářských firem a zakoupit si třeba nějaký suvenýr. Z Jablonce je to pak jen kousek do Liberce, hlavního města kraje. Dominantou okolí je hora Ještěd, na jejímž vrcholu stojí známý televizní vysílač, tvořící symbol města i kraje. V jeho dolní části je možno se ubytovat v hotelu nebo se alespoň občerstvit v restauraci. Na Ještěd se dostanete pohodlně lanovkou, nástupní stanice se nachází nedaleko konečné zastávky MHD v Liberecké městské části Horní Hanychov. Na svahu Ještědu je oblíbené lyžařské středisko, zřejmě nejlépe dostupné centrum pro lyžaře v celém Česku. Liberec nabízí mnoho krásných památek, například novorenesanční stavba Liberecké radnice nebo zámek jistě stojí za vidění, stejně jako množství sakrálních památek. Významnou budovou je také Severočeské muzeum. Obsahuje přírodovědné a regionální sbírky a je nejstarším uměleckoprůmyslovým muzeem v Česku. V Liberci se nachází také zoologická zahrada, založená už v roce 1919 jako první v České republice. Jejími největšími lákadly jsou bílí tygři a lachtani.
Od Liberce směrem na sever narazíte na město Frýdlant a jeho dominantu, stejnojmenný hrad a zámek. Celý komplex, stojící na vysoké skále nad údolím řeky Smědá, se skládá ze středověkého hradu a renesančního zámku. Patří k nejcennějším památkovým celkům a turistům slouží už více než dvě století. Zpřístupněn byl už v roce 1801 a stal se tak nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě. Nabízí ukázky zámeckého vybavení, sbírky zbraní a dýmek či obrazárnu.
Další významný zámek Lemberk stojí kousek od městečka Jablonné v Podještědí, původní hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek. Už jenom jeho krásné nádvoří stojí za návštěvu. V Jablonné se nachází také Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy, což je překrásný barokní kostel v areálu dominikánského kláštera.
Národní kulturní památka, zámek Zákupy, vítá turisty ve stejnojmenné obci jen pár kilometrů od města Česká Lípa. Jeho součástí jsou mnohé hospodářské budovy, zámecký příkop s medvědy a rozsáhlý anglický a francouzský park.
Jižním směrem se poté rozprostírá Máchovo jezero, jeden z největších českých rybníků. Toto místo je neodmyslitelně spjaté s rekreací, zábavou a trávením volného času. V jeho okolí se nachází mnoho hotelů, penzionů či chat, své ubytovací služby a zázemí nabízí také řada kempů. Dvě centra cestovního ruchu zde jsou Doksy a jejich část Staré Splavy. Fanoušky komiksových postaviček ze známého Čtyřlístku jistě potěší Muzeum Čtyřlístku, nacházející se v podkroví místní knihovny. Právě Máchovo jezero je totiž předlohou komiksového rybníku Blaťáku a Doksy zřejmě představovaly pohádkové Třeskoprsky. Na spjatost se slavnými postavičkami poukazuje také naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku. V Doksech stojí také pěkný zámek, ale bohužel je veřejnosti nepřístupný, protože momentálně čeká na nového majitele. Přístupný je však zcela jistě hrad Bezděz, stojící na kopci asi šest kilometrů od Doksů. Tato zřícenina hradu se řadí k nejvýznamnějším svého druhu u nás. Je to nejlépe zachovalý hrad Přemysla Otakara II. a pravidelně láká davy turistů. Může jim nabídnout velkou část zachovalých hradebních zdí, horní hrad s raně gotickou kaplí, starým královským palácem či purkrabstvím a věž, ze které je krásný výhled na okolí. K hradu vede křížová cesta s barokními kapličkami.
Na východ od Máchova jezera jsou další vodní plochy, celá soustava Holandských rybníků. Tvořilo ji 23 rybníků a vodních nádrží, některé z nich však už zanikly nebo byly spojeny s jinými. Některé jsou využívány pro intenzivní chov ryb a jiné zase k rekreaci. I tady se nachází kempy nabízející ubytování. Soustavu rybníků pěkně uvidíte z nedalekého kopce, kde stojí zřícenina hradu Ronov.
Na jihovýchodě kraje stojí za návštěvu města na pomezí Českého ráje a Podkrkonoší jako Turnov, Lomnice nad Popelkou nebo Jilemnice, která je už spíše částí Krkonoš a tvoří centrum této jejich západní části. Zajímavým městem jsou také Semily. V jejich blízkosti se nachází ojedinělé údolí Jizery u Semil a Bítouchova, což je přírodní rezervace patřící ke Geoparku UNESCO. Pravou stranou údolí vedou dvě stezky – Riegrova a Kamenického. Riegrova stezka nabízí mnoho zajímavého, například dvě vyhlídky, 12 m dlouhý tunýlek pro pěší nebo 77 m dlouhá vysutá železná galerie, díky níž se dá jeden z úseků přejít nad hladinou řeky. Navštívíte-li toto místo při zimním či předjarním táním, budete mít z této galerie úchvatný pohled na ledopád, který tu vzniká. Bývá až 20 m široký a 10 m vysoký.
A to už jsme zase zpět, kousek od Bozkovských dolomitových jeskyní na severu či Krkonoš na východě. Zdaleka jsme ale neprošli všechna zajímavá místa, která by stála za to. I takový malý kraj jako Liberecký toho totiž nabízí spoustu a pro všechny.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.