Magicky krásné České středohoří

České středohoří je u nás zcela jedinečným pohořím, které láká turisty svým zajímavým charakterem. Může za to jeho sopečný původ, který v jinak rovinaté krajině vyzvedl do výše typicky kuželovité a kupovité hory. Tuto nyní členitou krajinu, které se díky rozvinutému ovocnářství přezdívá zahrada Čech, najdete na severozápadě České republiky, v Ústeckém a částečně také v Libereckém kraji. Ubytujte se v tomto malebném koutě české krajiny a pojďte se s ním seznámit blíže.

České středohoří se táhne 70 km na délku a zabírá rozlohu 1265 km2, čímž je největším pozůstatkem sopečné činnosti na našem území. Horké magma tu před několika miliony let vystupovalo na povrch a utvářelo hory v podobě kuželů a vodní toky v něm zase modelovaly hluboká údolí. Tím nejznámějším je údolí řeky Labe, kterým tato řeka vstupuje do Českého středohoří a jemuž se říká Porta Bohemica nebo-li Brána Čech. Nejvyšším vrcholem Českého středohoří je hora Milešovka s 837 metry nadmořské výšky. Dalšími významnými vrchy jsou například Hradišťany (752 m), Sedlo (726 m) nebo Kletečná (706 m). Kromě řeky Labe, kterou obklopuje mimořádně úrodná půda, je druhým významným tokem tady řeka Ploučnice. Voda umí někdy krásně čarovat, o čemž se tu turisté mohou přesvědčit v okolí Ústí nad Labem, kde přítoky této řeky vytvářejí poměrně velké vodopády, nejvyšší Vaňovský vodopád měří až 12 metrů. Kromě něj se můžete podívat na scenérie vodopádu Moravanského, ve Vlčí rokli, u Budova nebo v údolí Peklo.

Většina území spadá pod chráněnou krajinnou oblast Českého středohoří a důvodem ochrany je právě u nás ojedinělý sopečný ráz krajiny. Tato CHKO byla založena v roce 1976 a vyňat je z ní jen severozápad Českého středohoří kvůli těžbě uhlí. Touto těžbou a s ní souvisejícím průmyslem je v této části krajina bohužel značně zdevastována. Naštěstí většina území zůstala ve své krásné podobě. Díky úrodnosti kraje je pokrytá lesy jen malá plocha půdy, zbytek je ale velmi dobře obhospodařován a zkultivován. Najdete tu rozmanité bohatství flóry i fauny a daří se tu i vzácným druhům rostlin a živočichů.

Správním centrem CHKO a zároveň nejčastějším výchozím bodem k poznávání krás Českého středohoří je město Litoměřice, odkud vychází většina významných turistických tras. V Litoměřicích najdete krásné historické památky a samozřejmě také spoustu možností ubytování i zábavy. Za pozornost stojí minimálně centrální Mírové náměstí, kde se nachází mnoho architektonicky cenných budov. V Litoměřicích na výstavišti se také každoročně v září koná známá a populární výstava Zahrada Čech, na kterou přijíždí mnoho návštěvníků.

hrad
Kalvárie vesnice Ostré

Dalšími vstupními branami do Českého středohoří jsou města Ústí nad Labem, Nový Bor nebo Děčín. Také tyto obce nabízí kromě blízkosti turistických tras po českém středohoří dobré možnosti ubytování i zajímavé památky a místa na svém území. Jinak je pro tuto oblast typická především hustá síť malých obcí či osad. V lidové architektuře se tu prolínají typy staveb roubených, zděných i hrázděných, najdete tu v kraji mnoho památek tohoto lidového stylu. A velmi lákavé jsou i zámky, hrady, tvrze a další šlechtická sídla postavená na vrcholcích kopců či jejich zříceniny, které svou romantickou atmosférou lákají k návštěvě. Jmenujme například hrad a zámek Skalka, zříceniny hradů Kostomlaty, Kamýk nebo Košťálov a spoustu dalších cílů výletů.

České středohoří je krásný až magický kraj, který každého osloví svým zvláštním charakterem, přitažlivým kouzlem, překrásnou krajinou i sympatickými lidmi. Strávit svou dovolenou tady znamená užít si spoustu zajímavých výletů, odpočinout si od každodenního shonu a přitom třeba i zlepšit svou fyzičku putováním pěšky či na kole.

Tipy na ubytování v Ústeckém kraji

Tipy na ubytování v Libereckém kraji

Share

Napsat komentář