Malebné lázně Luhačovice

Lázně nejsou jen místem léčení pacientů, ale také odpočinku, relaxace, procházek v krásném a čistém prostředí i zábavy. Stoprocentně to platí o lázních Luhačovice, které najdete na jihovýchodě Moravy ve Zlínském kraji. Jsou čtvrtými největšími českými lázněmi a těmi nejznámějšími na Moravě. Kouzelné údolí Bílých Karpat se stráněmi zarostlými hustým lesem, léčivé prameny a šikovné ruce architektů daly společně vzniknout tomuto skvostu, který rozhodně stojí za návštěvu. Ubytujte se v některém z penzionů či lázeňských domů a dopřejte si tu zdravý pohyb i odpočinek.

Luhačovice leží 16 km jihovýchodně od Zlína. Rozkládají se v údolí říčky Šťávnice, zvané též Luhačovický potok, a obklopují je vysoké zalesněné kopce. Lázně mají nadmořskou výšku 250 metrů a okolní vršky až přes 600 metrů. Přestože to není nijak velká výška, oblast má zvláštní podhorský charakter.

Prameny ve zdejších lesích vyvěrali od nepaměti a také přitahovali pozornost lidí. Osada na tomto místě vznikla na počátku 15. století, z té doby o ní pocházejí první písemné zmínky. Nebyla však první, slovanské osídlení tu podle archeologických nálezů probíhalo už o několik století dříve, od 7. a 8. století. Využívání léčivých pramenů lidmi započalo s jejich zachycením v druhé polovině 17. století, tehdy se jim říkalo „Luhačovická voda“. Dnes je tu těchto pramenů 17. Nejznámějším z nich je Vincentka, která se tu také stáčí do lahví a prodává v lékárnách a vybraných obchodech po celé republice. Vyrábí se z ní také nosní spreje nebo pastilky a sirupy vhodné při nachlazení. Celkem sedm pramenů se používá k pitné kůře, další potom k léčebným koupelím a dalším procedurám, nebo jsou zatím udržovány jako záložní zdroje. Těmi pitnými prameny jsou kromě zmiňované Vincentky také Ottovka, Pramen Dr. Šťastného, Aloiska, Pramen Sv. Josefa, Viola a Nový Jubilejní. Voda z nich má zvláštní slanou a železitou chuť. Zřídla pramenů jsou roztroušena  po lázeňském parku a okolí. Vincentka je vyvedena v budově na lázeňské kolonádě, kde si ji můžete dát studenou jako vyvěrá nebo ohřátou.

Park
Luhačovický lázeňský park má nenapodobitelnou atmosféru

Luhačovice jsou typické také svou architekturou, na které se podílelo několik významných architektů. Nejvýrazněji se do jejich tváře zapsal slavný slovenský architekt Dušan Jurkovič. Prohlédnout si tu můžete osm jeho staveb, které zbyly z původního počtu dvanácti. Jednou z nejkrásnějších budov v lázních je Jurkovičův dům stojící hned vedle lázeňské kolonády. Kromě něj projektoval Jurkovič také vilu Jestřabí, Chaloupku, Sluneční lázně, Vodoléčebný ústav a několik domů v Pražské čtvrti. Zajímavá je ale i spousta dalších domů a budov. Lázeňský park se rozkládá kolem říčky Šťávnice, cesty vedou zahradou i lesem a nabízí krásnou přírodu i lavičky a zahradní altány k odpočinku př procházkách. Ve městě se nachází velké množství hotelů a penzionů nabízejících ubytování, restaurací, barů i obchodů. Večer ožívá část z těchto barů zábavou v podobě hudby a tance. Najdete tu i kino nebo krytý bazén, prostě vše, co by vám mohlo zpříjemnit dovolenou.

Jedním z nejčastějších cílů vycházek je Luhačovická (nebo také Pozlovická) přehrada, vede k ní i jedna z turistických tras procházejících Luhačovicemi. Z kolonády je přehrada vzdálená asi 3 kilometry a dojdete k ní po pohodlné stezce zvané Jurkovičova alej. Přehrada byla postavena v první polovině 20. století, aby ochránila lázně před pustošivými povodněmi na říčce Šťávnici. Dnes slouží především k rekreaci a rybolovu. Před nedávnem byla kompletně vypuštěn a vyčištěna, nabízí tak v létě skvělé místo pro koupání s dobrou vodou. Rybáři tu pořádají na jaře a na podzim rybářské závody, které jsou známé po celé republice. V sezóně se můžete na přehradu podívat i bez šlapání. Z centra města na přehradu a zpátky vás sveze turistický vláček na kolech, který je velmi oblíbenou atrakcí.

Pokud už budete mít lázeňské město a okolní lesy dostatečně prohlédnuté, nabízí se vám nemálo možností k výletům do širšího okolí. Vyjet si můžete například do Zlína a kromě jeho památek navštívit i zoologickou zahradu, ve Vizovicích se nachází pěkný zámek, jeden je také v Bojkovicích, o něco vzdálenější je hrad Buchlov a zámek Buchlovice, které ale také stojí za vidění. Ve Velehradě najdete nejvýznamnější poutní místo na Moravě, které je spjato s příchodem Cyrila a Metoděje, a také zajímavý archeoskanzen Modrá. Pěknými městy jsou i Uherský Brod a Uherské Hradiště.

Odpočiňte si v překrásném prostředí lázní Luhačovice, načerpejte zde sílu a přitom poznávejte nejen historické hodnoty tohoto místa. Zdejší okouzlující atmosféra si vás jistě získá.

Share

Napsat komentář