Město Litomyšl a přírodní rezervace Toulovcovy maštale

Jedním z nejkrásnějších měst nejen v Pardubickém kraji, ale v celé naší republice, je zajisté město Litomyšl. Pro své kouzlo a množství památek je jedním z nejnavštěvovanějších míst v tomto kraji. Jen dvacet kilometrů od něj je pak vzdálené další město, ale tentokrát skalní. Jmenuje se Toulovcovy maštale a také bezpochyby stojí za návštěvu. Ubytujte se v Litomyšli alespoň na několik dní, abyste mohli opravdu poznat a dosyta vychutnat obě tyto krásná místa.

Litomyšl byla na město povýšena už v roce 1259, osídlení tohoto místa však vzniklo ještě před rokem 1000 n.l., jak píše Kosmova kronika česká. Vedla tudy totiž důležitá obchodní cesta, později nazvaná jako Trstěnická stezka. Rozvoj však měli na svědomí hlavně premonstráti, kteří sem přišli ve 12. století a založili klášter v místech, kde dnes stojí zámek. Ten byl postaven v letech 1568-1581 a při pobytu ve městě ho rozhodně nesmíte minout. Jednak proto, že je významnou památkou zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a také proto, že je jednoduše nádherný. Zámek v Litomyšli je jedním z největších renesančních zámků v Česku a určitě vás okouzlí už jeho krásná sgrafitová výzdoba fasád. Uvnitř vás pak čekají dva hlavní prohlídkové okruhy, které vás provedou tím nejzajímavějším interiérem zámku včetně unikátního zámeckého divadla z roku 1797. Zámek je pak obklopen hospodářskými budovami převážně v barokním stylu a součástí areálu je také rozlehlá zámecká zahrada. Ta byla do dnešní podoby anglického parku se zahradními stavbami, rybníčkem a vodopádem upravena a rozšířena v 18. století. V zámeckém areálu se nachází také pivovar, kde v roce 1824 přišel na svět slavný český hudební skladatel Bedřich Smetana. V přízemí pivovaru si můžete prohlédnout jeho rodný byt a dozvědět se více o jeho dětství tady stráveném. Jméno tohoto skladatele je s Litomyšlí neodmyslitelně spjato dodnes. Každý rok se tu někdy na přelomu června a července koná velký hudební festival Smetanova Litomyšl a to už od roku 1949. Tento mezinárodní festival klasické hudby patří vůbec k největším u nás a velmi oblíbený je i díky atmosféře areálu zámku, kde se tradičně koná.

Zámek ale není jedinou památkou ve městě. Nádherné je i celé Smetanovo náměstí, kde se po obou jeho stranách zachovalo podloubí a mnoho historických domů s krásnou výzdobou. Také sakrální památky stojí za návštěvu, například kostel Povýšení svatého kříže, bývalý piaristický kostel Nalezení svatého kříže, u kterého se nacházejí velmi krásné Klášterní zahrady, nebo kostel Rozeslání svatých Apoštolů. Expozici mapující celý vývoj města od počátku založení až do 20. století si můžete prohlédnout v Regionálním muzeu Litomyšl. Ubytování tu najdete bez problému i přímo v historickém centru a můžete si tak vychutnat krásu tohoto města i večer, kdy je pěkně osvětlené.

rozhledna
Toulovcova rozhledna

Výlet do přírodní rezervace Toulovcovy maštale bude příjemným celodenním programem. Jak již bylo zmíněno, nacházejí se 20 kilometrů od Litomyšle a to jihozápadním směrem. Tady nepracovala lidská ruka, ale sama příroda, která vytvořila úžasné skalní útvary. Tato přírodní rezervace patří mezi nejmalebnější místa kraje právě díky tomu, že ji téměř nepoznamenala lidská ruka. Příroda tu v průběhu času vytvořila zajímavé pískovcové skalní útvary, které ve svém centru vytváří skalní město. Tyto oblasti skalních útvarů se nazývají Toulovcovy a Městské maštale. Celá oblast je protkána sítí turistických tras a také cyklotras, můžete se tak vydat libovolnou cestou. V okolí byla postavena také trojice rozhleden, ze kterých si celou oblast této krásné přírody můžete prohlédnout pěkně z výšky. Jsou jimi Toulovcova rozhledna u Budislavi, rozhledna Borůvka u obce Hluboká a rozhledna Terezka v osadě Paseky u Proseče.

Navštivte romantická místa, která tvořili lidé i příroda s dokonalým citem pro krásu a harmonii. Každé z těchto dvou míst vám poskytne jiný zážitek, obojí se vám ale jistě bude líbit.

Share

Napsat komentář