Mikulov, zajímavé městečko v CHKO Pálava

Mikulov je velmi zajímavé město, které se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Břeclav. Leží přibližně 40 km jižně od Brna. Nachází se nedaleko hranice České republiky a Rakouska. Pokud hledáte ubytování v okolí Brna je Mikulov dobrou volbou.

První věc, které si jistě každý návštěvník v Mikulově všimne, je barokní zámek. Tento zámek se nachází téměř v centru města a stojí na skalnatém kopci, který je nazýván jako tzv. Zámecký vrch. Zámek je využíván také pro stálou expozici Regionálního muzea. Příležitostně je zámek využíván i pro různé kulturní akce například pro vinobraní. Na východě lze vidět tzv. Svatý kopeček a na severu vrch Turold. Právě mezi vrchem Turold a zámkem je malý vápencový pahorek, na které se nachází zřícenina Kozí hrádek poskytující rozhled na celé město Mikulov. Město je známo především pro svou velkou řadu vinařských firem, avšak nesmíme ani opomíjet zastoupení strojírenského a stavebního průmysluŘímané, kteří tábořili v místě dnešního vodního díla Nové Mlýny již v dávných dobách do města přinesli pěstování vinné révy. Následně se nejvíce rozvíjelo pěstování a zpracování vinné révy v době Velkomoravské říše. V té době vinná réva získala první místo v zemědělské produkci nejenom na Mikulovsku, ale také v celé jižní Moravě.

palava
Nové mlýny (autor: czechtourism – Jan Miklín)

 

Kromě dominantního zámku se v Mikulově nachází spousta dalších kulturních památek. Návštěvníci si velmi oblíbili také Dietrichsteinská hrobku, která je na náměstí. Patří do chráněných kulturních památek České republiky. Původně na jejím místě stála loretánská kaple, která byla vybudována ve 20. letech 17. století. Následně zde byl vybudován Kostel sv. Anny a v letech 1845 až 1852 byl kostel upraven na pohřební kapli Ditrichštejnů. Také v Mikulově turisté mohou najít Synagogu, která se nachází přímo pod zámek a dnes se jedná bohužel pouze o jedinou budovu. Nesmíme zapomenout zmínit, že je to nejstarší mikulovský židovský svatostánek.  Dále můžou turisté zavítat například do Kostela sv. Václava či na Židovský hřbitov.  Mikulov se nachází v chráněné krajinné oblasti Pálava. V okolí se také nachází velké množství přírodních památek jako například přírodní park Svatý kopeček, Turold a jeskyně Na Turoldu.  Mikulov je návštěvníky velmi oblíbeným městem, neboť si zde může každý najít to, co ho nejvíce zajímá.

Tipy na ubytování v Jihomoravském kraji

Jižní morava Mikulov Pálava
Share

Napsat komentář