Moravskoslezský kraj

Tento kraj patřil už za Rakouska-Uherska k nejdůležitějším průmyslovým oblastem a to díky ložiskům černého uhlí v Ostravsko-karvinské pánvi. Rozvinutý tu byl především hutní průmysl a další těžká odvětví. Životní prostředí tím dost utrpělo a jeho obnova bude trvat ještě dlouho, i když už tento průmysl u nás zažívá velký útlum. Přesto ale v tomto kraji najdete spoustu krásných míst, na kterých se tento vliv nijak neprojevil, například tři chráněné krajinné oblasti Beskydy, Jeseníky a Poodří. Kraj patří právě kvůli úpadku průmyslu k nejchudším v zemi a s největší nezaměstnaností, zdejší lidé jsou ale milí a přívětiví a turisty vítají s otevřenou náručí. Zázemí infrastruktury, gastronomie i ubytování je na vysoké úrovni.

Beskydy zde pokračují ze Zlínského kraje, v Moravskoslezském leží jejich o něco větší část. A také je tu nejvyšší hora tohoto pohoří – Lysá hora (1323 m). Její dominantou viditelnou už z dálky je televizní věž vysoká 78 m, neklamné poznávací znamení. Kromě ní na vrcholu najdete občerstvení, ubytování v turistické ubytovně a horskou chatu. Pod vrcholem Lysé hory, v sedle vedoucím na Malchor (jeden ze čtyř rozsoch Lysé hory), narazíte na kamennou mohylu Ivančenu, postavenou na počest popravených skautů bojujících proti nacistickému útlaku. Tato dnes až čtyři metry vysoká a 40 metrů čtverečních zabírající mohyla se neustále rozrůstá. Skauti a trampové sem každoročně pořádají pochody a přinášejí nové kameny na památku. Jedním z nich je i kamínek pocházející z Měsíce od astronauta a také skauta Neila Armstronga.

Unikátní v Beskydách je zdejší typická horalská architektura sounáležící s přírodou, dřevěné kostelíky a další dřevěná stavení. Dalšími navštěvovanými cíli v Beskydské oblasti jsou Technické muzeum Tatra Kopřivnice, uvidíte tu osobní, sportovní a nákladní automobily i další zajímavosti z dlouhé historie této slavné automobilky. Dále pak třeba zřícenina jednoho z největších českých hradů Hukvaldy, další zřícenina hradu Starý Jičín nebo monumentální Bazilika Navštívení Panny Marie, která tvoří dominantu okolí Frýdku-Místku. Zajímavá a malebná jsou také města Štramberk, Nový Jičín nebo Příbor.

Štramberk
Štramberská trůba

Ještě vyšším pohořím je Hrubý Jeseník s nejvyšší horou Moravy a Slezska Pradědem (1491 m). Na vrcholu Pradědu se tyčí 162 m vysoký televizní vysílač s restaurací a vyhlídkou. Zdejší známé lyžařské středisko Praděd – Ovčárna je nejvýše položeným centrem zimních sportů v České republice. Díky tomu jsou zde v zimě ty nejlepší sněhové podmínky, které lákají mnoho lyžařů i běžkařů. Na jižním svahu Pradědu leží malebné lázně Karlova Studánka s typickou architekturou. Poté, co v Pitném pavilonu ochutnáte alespoň Vilémův pramen, jeden z osmi zdejších léčivých pramenů, můžete se vydat k velmi známému uměle vytvořenému vodopádu na říčce Bílá Opava. Z Karlovy Studánky na Praděd vede také naučná stezka Bílé Opavy kolem hluboce zaříznutého koryta této říčky, která tu na úseku dlouhém 3 km tvoří četné peřeje, kaskády a vodopády. V blízkosti se nachází město Vrbno pod Pradědem, které také stojí za návštěvu.

Jižně od Pradědu se nachází Sovinec, rozsáhlý hradní komplex z první poloviny 14. století. Směrem  na východ například zámek v Bruntále a na severovýchod potom Vesnická památková rezervace Heřmanice, typická slezská osada 14. století uprostřed přírody. Zajímavým zpestřením výletů je jízda unikátní úzkokolejnou dráhou mezi Třemešnou a Osoblahou z dob rakousko-uherského mocnářství.

Ostrava, centrum Moravskoslezského kraje, je typickou ukázkou industriálního města. Turisté sem jezdí hlavně za technickými památkami. Ty jim nabízí bývalé uhelné doly a železárny, které dnes slouží jako muzeum. Největším takovým areálem je Landek park, kde se dozvíte vše o historii těžby uhlí v této oblasti a také o odvětví báňského záchranářství. Při prohlídce sfáráte dolů do systému podzemních štol a můžete se svézt také původním důlním vláčkem. V areálu ale najdete spoustu další zábavy, často se tu konají různé kulturní akce a oslavy. Druhým nejnavštěvovanějším místem s tímto zaměřením je Dolní oblast Vítkovice. Bývalé železárny, které byly v České republice unikátní  svým technologickým postupem, kdy na jednom místě probíhal celý proces od těžby uhlí v dole Hlubina, jeho koksování až po výrobu surového železa ve vysokých pecích. Vy se dnes můžete na všechna tato místa podívat. Třešničkou prohlídky je jistě 70 m vysoká pec, na jejíž vrchol vás vyveze výtah původně určený pro svážení rudy do nitra pece. Odtud budete mít nezapomenutelný výhled nejen na celý areál, kterému se přezdívá Ostravské Hradčany, ale i na Ostravu a její okolí. Děti i dospělé určitě nadchne i interaktivní muzeum v bývalé energetické ústředně U6 – Malý svět techniky, kde si mnoho zajímavých exponátů mohou osahat i vyzkoušet. Třetím hornickým muzeem přímo v Ostravě je Důl Michal, kde budete mít pocit, že horníci odtud odešli teprve včera. Vše je zachováno v původním nearanžovaném stavu a vy si tak můžete projít každodenní cestu horníka od příchodu do práce až po sfárání do dolu.

Landek Park
Landek park s expozicí hornického muzea

Ostrava ale není jen o hornictví, nachází se zde i mnoho dalších zajímavostí a památek. Navštívit můžete například Slezskoostravský hrad, zdejší Zoologickou zahradu nebo několik zajímavých sakrálních památek. I muzea zde najdete jiná než jen hornická, například hasičské nebo pivovarské. A velmi lákavá je také prohlídka Světa miniatur Miniuni, kde je ke zhlédnutí více než 30 zmenšenin slavných budov z celého světa, například londýnský Big Ben, pařížská Aiffelova věž, pražská Staroměstská radnice a mimo jiné také stavby Divů starověku. Mezi nimi se prohánějí modely vláčků po železnici a po vodě parníky. V Ostravě naleznete ubytování podle svých potřeb, jsou tu luxusní hotely pro náročné i skromné turistické ubytovny.

Významným městem kraje je také Opava, nabízející mnoho kulturních historických památek i ubytovacích a gastronomických zařízení s typicky slezskou kuchyní. Celá nížina Opavska je velmi krásný a úrodný kraj. Pro turisty je tu zajímavé především množství zámků, například Kravaře nebo Raduň, a vojenských pevností z 30. let 20. století – Hlučín-Darkovičky či Milostovice. Ideální podmínky tu mají nejen pěší turisté, ale i cyklisté.

Asi tím nejkrásnějším místem v Moravskoslezském kraji je oblast kolem koryta řeky Odry – Chráněná krajinná oblast Poodří. Tato oblast se může pyšnit unikátními lužními lesy, mokřadními loukami a soustavou rybníků. Najdete tu hojnost naučných stezek, na nichž uvidíte pestrou přehlídku především ptactva zde hnízdícího. Kdo má zájem o nerušené procházky nebo cykloprojížďky okouzlující přírodou, přijde si tu na své. Zklamaní nebudou ale ani ostatní, navštívit se tu dá nejedna historická i technická památka.

Share

Napsat komentář