Na návštěvu do Čapího hnízda

Co se vám vybaví, když se řekne „Čapí hnízdo“? V době, kdy jsme byli děti, nebo alespoň v době, kdy jsem byli o pár let mladší, by nás nejspíš všechny napadlo to samé – vysoký komín a na něm krásné čapí hnízdo. Doufali bychom, že uvidíme nějakého toho čápa proletět okolo a třeba bychom se i těšili, že nám přinese chlapečka.

Jenže doba se mění, a proto není divu, že dnes většinu lidí napadne úplně něco jiného. Někdo si představí areál, o kterém dnes bude řeč, my se společně zaměříme na to, jak vlastně areál Čapí hnízdo vzniklo, jak vypadá dnes.

čapí hnízdo

Jak jsem již výše zmínila, tak se jedná o areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín ve Středočeském kraji. Také je jistě důležité připomenout, že tento areál leží na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Což je chráněné území, které bylo vyhlášeno již v roce 1996. Nachází se v krajině mezi Tomicemi, Voticemi, Jankovem a Líšnem. Jsou zde rozsáhlé lesní plochy a louky s remízky, rybníky a dvě dominanty přírodního parku tvoří vrcholy Džbán, který má 688 metrů nad mořem a vrch Žebrák, který se nachází 585 metrů nad mořem.

Zdejší areál je určen především k rekreačním a odpočinkovým činnostem. Dříve na území Kačerovy Lhoty, která zanikla během třicetileté válce, vznikl v druhé polovině 17. století hospodářský dvůr, který byl nazýván jako Nový Dvůr Semtín. K němu v roce 1875 přibyl ještě lihovar, avšak nejdříve lihovar nebyl využíván.

čapí hnízdo

Teprve v roce 2006 začaly práce na projektu celého areálu včetně budov. Touto rekonstrukcí byl pověřen architekt Jiří Javůrek a studio SGL Projekt. Došlo k navržení přestavby zchátralého statku a lihovaru na areál pro ubytování, pořádání firemních akcí a celkově trávení volného času.

Samotná rekonstrukce začala až o dva roky později. Tedy v roce 2008 a trvala další dva roky. V roce 2010 byla rekonstrukce dokončena. V okolí sídlí čápi, a právě proto vznikl návrh inspirovaný čapím hnízdem, který se promítl do návrhu centrální budovy jízdárny.

čapí hnízdo

Statek má rozlohu přibližně tři hektary. Součástí areálu je kulturně-vzdělávací centrum, což je konferenční sál pro přibližně 170 posluchačů, ale také hotel, restaurace, sportoviště a informační centrum.

Hlavním objektem je víceúčelová stavby jízdárny, která získala tvar čapího hnízda. Základ je tvořen betonovým prstencem zastřešeným atypickou konstrukcí z dřevěných vazníků. Stavba byla v roce 2010 nominována na Stavbu roku

Čapí hnízdo Středočeský kraj
Share

Napsat komentář