Národní parky – klenoty přírody České Republiky

Česká republika se může pyšnit celkem čtyřmi národními parky. Než si je představíme, pojďme si nejdříve trošku vysvětlit, co se považuje za národní park. Je to území, kde převažuje přirozený, lidskou rukou jen málo dotčený, ekosystém. Jeho zachování je velmi důležité z hlediska výzkumného a výchovného využití. Jsou to takové poslední ostrovy divoké přírody, kterou je potřeba ochránit před rozpínajícím se vlivem člověka. Národní parky se vyhlašují zákonem a jejich ochrana spadá pod Ministerstvo životního prostředí. Bývají rozděleny na několik zón. Každý park má pravidla upravena podle sebe, ale všude platí, že v I. zóně je přísný zákaz pohybu mimo vyznačené cesty. Na většině místech toto platí i u II. zóny, ale někde mohou být předpisy mírnější. III. zóna je okrajová a slouží jako ochranné pásmo. V této zóně je možné se pohybovat i volně po lesích a loukách.

Krkonošský národní park (KRNAP)

Krkonošský národní park leží na severovýchodě republiky. Je nejstarší z našich národních parků, vyhlášen byl už v roce 1963 a letos tak slaví své 50. výročí. Z polské strany k němu přiléhá stejnojmenný národní park, který je ještě o čtyři roky starší. Oba společně jsou zapsány na seznamu UNESCO jako biosférická rezervace. Rozlohaparku dosahuje necelých 55 000 ha.

Vodopád
Pančavský vodopád

Kromě svého stáří má ještě několik dalších nej – je turisticky nejnavštěvovanější přírodní oblastí u nás, nachází se v něm naše nejvyšší hora Sněžka (1602 m n. m.) a také nejvyšší vodopád – Pančavský vodopád (148 m).
Ochranu si zaslouží vzácné druhy rostlin, ptáků i živočichů. Stejně tak krajina, která je v naší republice unikátní a svým typem se blíží spíše Skandinávii – severská tundra, horská rašeliniště a ledovcové kary. Zajímavá je také lidová architektura a horské boudy, dříve hospodářské stavby, nyní využívané turisty.
Krkonoše jsou nejvyšší hory ve střední Evropě na sever od Alp. Ideální sněhové podmínky zde bývají od konce listopadu až do dubna. Nabízí tedy v zimní sezóně mnoho lyžařských středisek, například známý Špindlerův MlýnHarrachovPec pod Sněžkou nebo Janské Lázně.
Přes léto si přijdou na své vyznavači vysokohorské turistiky. Národní park protíná 800 km turistických tras a také cyklostezek. Některé z nich jsou upraveny bezbariérově, například stezka v Janských Lázních. Všechny trasy jsou značeny klasickými, barevně rozlišenými značkami. Ve všech informačních centrech jsou k dostání také tištěné brožury s popisem tras, ty vám usnadní orientaci i rozhodování, kterou si zvolit.
Určitě stojí za to navštívit Špindlerův mlýn. Tady začíná nejoblíbenější anejnavštěvovanější turistický okruh Krkonoš. Má zhruba 17 km a vede přes horu Kotel, kolem Pančavského vodopádu, k Labské boudě a od ní k prameni řeky Labe. Zpět vede cesta kolem Labského vodopádu a přes Labský důl.
Dále se můžete vydat po jedné z naučných a vycházkových stezek vedoucích po nejzajímavějších místech skrze celý národní park, například Černohorské rašeliništěRýchory nebo Čertův důl.

Pokud vás kromě přírodních krás lákají také památky a zajímavé stavby, určitě si zde vyberete. Kulturních památek je na území parku zapsáno přes sto padesát, mezi nimi jsou zámky, kostely, kapličky, chalupy, kovárny, mlýny a další stavby. Patří sem také papírna a brusírna dřeva v Temném Dole, silniční most ve Špindlerově Mlýně, lázeňské domy v Janských Lázních nebo sklárna v Harrachově. Ta má dlouhou tradici a je stále celosvětově vyhlášená. Jistě bude zajímavé nahlédnout pod šikovné ruce zdejších sklářů.
Také muzeí zde najdete několik. V Pasekách nad Jizerou se dozvíte něco o historii a obyvatelích této oblasti, v Jilemnici navíc uvidíte, jak vypadaly začátky lyžování u nás.
Příjemná procházka vás čeká při cestě ze Špindlerova mlýna k Labské přehradě. Cesta měří zhruba 2 km a vede lesem. Zvládne ji opravdu každý.
Koho zajímá vojenská historie, bude se mu líbit tvrz na Babí u Trutnova. Měla být největší tvrzí v pevnostním systému Československa, nebyla však úplně dokončena. Dnes je přístupná veřejnosti a je významnou historickou památkou.  Ubytování naleznete nepřeberné množství jak přímo v lyžařských centrech, které své služby nabízí po celý rok, tak i v menších městečkách a vesnicích. Tam vás jistě potěší nižší ceny, které za ubytování zaplatíte. Vzhledem k návštěvnosti tohoto kraje je tu nabídka a úroveň služeb vysoká a jistě si to pravé pro sebe vybere každý.

Národní park Šumava

Na jihozápadě republiky se rozkládá největší národní park Šumava, jeho výměračítá 68 000 ha.
Uznaný je od roku 1991, z německé strany pokračuje Bavorský les, který je chráněný už od roku 1970. Šumava a Bavorský les tvoří jeden z největších lesních komplexů ve střední Evropě, který bývá nazývaný jako Zelené srdce Evropy. Jejich specifická krajina vznikla a zachovala se zčásti díky železné oponě, kdy byly pohraniční oblasti vysídleny a příroda tak po několik desítek let nepodléhala vlivu člověka.

Prales
Prales Boubín

Chráněná jsou především ledovcová jezera – ČernéČertovoPlešnéPrášilské a jezero Laka, slatiniště – např. Chalupská slať (největší rašelinné jezírko u nás) či Tříjezerní slať (naučná stezka po povalovém chodníčku), a vrchoviště. Potom také zbytky pralesovitého porostu v horských lesích a unikátní druhy rostlin a živočichů zde žijících.
Šumava nabízí mnoho zajímavého pěším turistům, cyklistům, vodákům i lyžařům. V zimě je nejrušněji kolem obce Horská Kvilda, kde se na tzv. Šumavských pláních klikatí desítky kilometrů lyžařských tras vhodných pro začátečníky i pokročilé. Pro pěší turisty se zde nachází přes 500 km značených stezek. Významnými turistickými centry jsou KvildaHorská KvildaPrášily a Modrava.
Národní park Šumava nabízí patnáct naučných stezek a poznávacích okruhů, od krátkých po delší, měřící až čtrnáct kilometrů. Velmi vyhledávané jsou výpravy s průvodcem, který vás zavede přímo do srdce šumavské přírody, kam je jinak turistům vstup zakázán.
Zajímavá je jistě Stezka korunami stromů, kterou najdete přímo u Lipenské přehrady. Ta je největší vodní plochou u nás a je hojně využívaná rekreanty i sportovci. Někdy se jí také přezdívá české moře. V zimě je zde mezi Lipnem nad Vltavou Frymburkem upravována nejdelší přírodní bruslařská dráha, měří celých 11 km. V létě se můžete koupat, užít si plavbu parníkem nebo vyzkoušet některý z vodních sportů jako například jachting nebo windsurfing. Vyzkoušet můžete také bobovou dráhu v obci Lipno nad Vltavou dlouhou skoro kilometr, která se řadí k nejlepším na světě. U Lipenské přehrady i v jejím blízkém okolí najdete spoustu kempů i jiných možností ubytování.
Kolem pravého břehu Lipna, z obce Lipno nad Vltavou, přes Frymburk do Vřesné, vede 13 km dlouhá cyklostezka, která je považována za nejlepší v celé republice. Kromě ní protíná Šumavu dalších 350 km cyklotras. Oblíbená je například stezka podél Schwarzenberského plavebního kanálu, který je významnou technickou památkou.

Pro vodáky jsou vymezeny splavné úseky na řekách VltavaOtava a Vydra a to celkem 59 km.  S lidovou architekturou kraje se seznámíte v Horské Kvildě, za zmínku určitě stojí městské památky v Železné ruděKašperských horách neboHořici. Krásný výhled si užijete z rozhleden na Pancíři Boubíně. Mezi nejznámější zříceniny hradů patří Vítkův Kámen. Snad v každém městečku zde najdete nějaké muzeum, které vám zajímavým způsobem představí místní kulturu, obyvatele a řemesla.

Národní park České Švýcarsko

Nejmladší z našich národních parků, uznaný teprve v roce 2000, se nachází na severu Čech. Jeho rozloha je necelých 8 000 ha a z druhé strany hranic pokračuje Národním parkem Saské Švýcarsko.
Důvodem ochrany jsou unikátní labyrinty pískovcových skalních měst, vzácné druhy květeny a živočichů. Symbolem národního parku se stala Pravčická brána, největší skalní most v Evropě. K největším skalním útvarům patří Křídelní a Stříbrné stěny. Najdete zde množství pískovcových věží, stolových hor, převisů a pilířů.

Pravčická brána
Pravčická brána

Návštěvníci sem jezdí hlavně kvůli pěší turistice. Krásné procházky ve stínu skal a romantické pohledy z vyhlídkových teras lákají desetitisíce turistů ročně. Známé vyhlídky jsou například Mariina skála nebo Belvedér. K místním hlavním cílům patří 20 kilometrů dlouhá okružní naučná stezka Okolím Hřenska. Vede přes skalní rokle říčky Kamenice Edmundova a Divoká soutěska, horní částí Českého Švýcarska, úpatím skalních stěn po Gabrielině stezce až k Pravčické bráně.
Zajímavá svou přírodou je nejvyšší hora zdejšího národního parku Růžovský vrch(619 m n. m.), nachází se tu pralesovité ekosystémy. Naopak nejnižší místo, a to celé republiky, najdete ve Hřensku, kde řeka Labe tvoří hluboký kaňon. Tři sta metrů vysoké skalní stěny kaňonu působí velkolepě. Jinak je České Švýcarsko na povrchové vody poměrně chudé. Pramení tu sice několik menších potůčků a bystřin, ale plochu vhodnou ke koupání budete hledat marně.
Zato vyznavači horolezectví tu budou jistě nadšeni. Atraktivní skalní terény jsou vhodné jak pro zkušené horolezce, tak pro začátečníky. Nejoblíbenějšími místy k lezení jsou skalní město Tiské stěnykaňon Labe a údolí Ostrov u Tisé neboRájec u Tisé.  Za památkami se vydejte do České Kamenice, najdete zde hrad a zámek, goticko-renesanční chrám a barokní kapli. Další památky nabízí také městoDěčínJetřichoviceHřensko nebo Benešov nad Ploučnicí. Významnou technickou památkou je rozhledna Tanečnice nacházející se nedaleko obce Mikulášovice. Tanečnice je nejseverněji položenou rozhlednou v republice. Ať už se ubytujete v kterémkoli místě, vždy najdete kolem mnoho zajímavých cílů vycházek i delších výprav.

Národní park Podyjí

Svou rozlohou 6 300 ha je naším nejmenším národním parkem. Vyhlášený byl v roce 1991 a v roce 2000 ho následovala dolnorakouská strana s Národním parkem Thayatal. Leží na jihozápadě Moravy, rozkládá se podél řeky Dyje. Zahrnuje oblast od města Znojmo po Vranov nad Dyjí. Řeka zde tvoří hluboké údolí plné srázných stěn, meandrů, hustých lesů a nivních luk. Na malé ploše se koncentruje velké množství rostlinných i zvířecích druhů. Příroda je tu opravdu kouzelná a dohromady s protékající řekou tvoří jeden z nejromantičtějších koutů naší republiky.
Pro pěší turisty jsou tu prakticky po celý rok vhodné podmínky pro lehkou až střední náročnost turistiky. Národní park nabízí celkem 76 km značených tras zahrnující všechna zajímavá říční údolí, skalní vyhlídky, vřesoviště i četné historické památky. Můžete si také zaplatit vycházku s průvodcem po některém z vybraných okruhů. Ty jsou rozděleny podle náročnosti a mohou si tak vybrat zdatní turisté i rodiny s malými dětmi.
Pro cyklisty jsou označeny celkem tři okruhy Znojemsko – Retzer Land, protínající oba národní parky, český i rakouský. Jsou to okruhy Trasa Národní park Podyjí – ThaytalTrasa šesti měst a Viniční trasa. Nejsou zde přímo upravené cyklostezky, cesty vedou převážně po lesních a polních cestách a je proto vhodné vyrazit spíše na horském nebo trekingovém kole než na silničním.
Pokud byste chtěli strávit svou dovolenou u vody, navštivte Vranovskou přehradu. Je to rekreanty velmi oblíbené místo lákající množstvím kempů s možností ubytování a výletů do okolí. Většina rekreačních středisek se koncentruje do okolí měst Vranov nad Dyjí a Bítov.

Skála
Býčí skála

 Vranov nad Dyjí nabízí k prohlídce jeden z nejkrásnějších barokních zámků. Tyčí se na vysoké skále a už při příjezdu do Vranova působí pohled na něj monumentálně. Malý kousek nad zámkem se nachází dva opravené a pro návštěvníky otevřené objekty pohraničního opevnění, tvz. řopíky. Těch se ve zdejším kraji nachází velké množství lemující prakticky celou hranici. Nachází se zde nejzachovalejší ukázka tohoto opevnění v celé republice.
Kromě zámku ve Vranově najdete v okolí spoustu dalších zajímavých památek na obou březích řeky Dyje. Jmenujme například hrad Bítovzámek Moravský Krumlovzříceniny CornštejnFrejštejnNový Hrádek u Lukova neborozhlednu Rumburak, která je součástí penzionu nabízejícího dobrou kuchyni i ubytování.
A samozřejmě spoustu zajímavých památek nabízí i město Znojmo, ať už je to zdejší hrad, Rotunda sv. Kateřiny, Radniční věž, Vlkova věž nebo Znojemské podzemí. Prohlídka podzemí se zajímavým výkladem určitě zaujme velké i menší návštěvníky.  V Podyjí není zatím rozšířena masová turistika, takže vás při procházkách čeká spíš klid a ničím nerušené zážitky z krásné přírody.

Národní parky ČR
Share

Napsat komentář