Nejhezčí zahrady a parky v České republice

Hledáte místo na příjemnou procházku uprostřed rozkvetlé přírody nebo stínu stromů a přitom se chcete i něco nového dozvědět a přiučit? Navštivte zajímavé botanické zahrady, krajinářské parky či kouzelné zámecké zahrady. Každé z těchto míst nabízí něco unikátního, kvůli čemu se sem vyplatí vydat. Stačí se jen rozhodnout, co bude právě pro vás tím ideálním cílem výletu.

 Průhonický park

Hledáte-li místo k příjemné procházce a relaxaci vzdálený jen kousek od Prahy, ideálním cílem bude Průhonický park. Se svou rozlohou 250 ha se řadí k největším v Evropě a jeho cenu dokládá umístění na seznamu nehmotných památek UNESCO. Leží v údolí říčky Botič, která tu tvoří množství meandrů. Pro vaše kroky je tu připraveno 40 km upravených cest. Nejkrásnější je park na jaře, obzvlášť na konci května, kdy kvetou rododendrony. Navštívit ho však můžete po celý rok. Prohlédnout si můžete také zámek, u kterého je vchod do parku a samozřejmě přímo v Průhonicích seženete i ubytování, kdybyste zdejší krajině chtěli věnovat více času.

 Zámecký park ve Vlašimi

Jeden z nejromantičtějších parků u nás si můžete projít sami nebo s průvodcem trasou prohlídkového okruhu. Při prohlídce s průvodcem se podíváte i do interiérů několika staveb v parku. Nejzajímavější z nich je jistě Čínský pavilon, jehož interiér je zařízen výlučně v čínském duchu. Další zajímavou stavbou je Starý hrad, kde se dozvíte informace o vzniku a historii zámeckého parku. Parkem vede také naučná stezka se 16 zastaveními s informačními panely.

 Palácové zahrady pod Pražským hradem

V Praze a obzvlášť kolem hradu se nachází několik krásných zahrad, ale těmi asi nejhezčími jsou Palácové zahrady. Nachází se na jižním svahu, mezi Hradčany a Malou stranou. Tvoří je celkem pět samostatných zahrad s četnými terasami, schodišti, odpočinkovými altány a zajímavou sochařskou výzdobou. Zahrady jsou navzájem průchozí a najdete na nich celkem 30 teras s kouzelným výhledem na Prahu. Kromě romantických procházek a odpočinku je možné zde zorganizovat i například svatbu nebo jen menší rodinné setkání či romantickou večeři ve dvou.

Zahrada
Velká Fürstenberská zahrada v Praze

 Vrtbovská zahrada

Někteří Pražané ovšem tvrdí, že ještě krásnější než Palácové zahrady je právě Vrtbovská zahrada na svahu Petřína. Její krása se jí jistě nedá upřít. A ani to, že se řadí k nejvýznamnějším barokním zahradám nejen u nás, ale i v Evropě, o čemž svědčí její zapsání na seznamu památek UNESCO. Kromě krásně upravených záhonů a spousty sochařských děl si můžete také prohlédnout exotické ptactvo v obří voliéře ve spodní části zahrady. I zde je možné uspořádat rozličné soukromé akce.

 Kroměřížské zahrady

Pokud se při svých toulkách po republice ubytujete v Kroměříži, jistě byste si neměli nechat ujít prohlídku dvou zdejších nádherných zahrad. Květná zahrada , starším názvem Libosad, je půvabnou ukázkou italského renesančního stylu. Každý návštěvník rychle pochopí, proč je tato zahrada také zapsána na seznamu UNESCO, společně s Podzámeckou zahradou a Arcibiskupským zámkem. Zajímavými stavbami v ní jsou dva historické skleníky za vchodem do zahrady, které už ale bohužel neplní svůj původní účel, Rotunda uprostřed parku a 244 metrů dlouhá kolonáda zdobená sochami, z jejíž střechy je krásný pohled na celý park. Podzámecká zahrada byla do své podoby krajinářského parku přebudována v 17. století. Je větší z obou zahrad a významným prvkem v ní je voda. Její kouzlo podtrhují četné potůčky a rybníčky spolu s romantickými stavbami, například Pompejánskou a Colloredovou kolonádou, Pavím dvorem či Rybářským pavilonem. K prohlídce můžete využít jízdu vláčkem a to hned ve dvou okruzích. Kratší trvá 20 minut a delší 40 minut. Po cestě uvidíte to nejzajímavější a také se dozvíte spoustu poutavých informací.

 Botanická zahrada v Liberci

Viděli jste už někdy na vlastní oči největší leknín světa – Viktorii královskou? Pokud ne, máte možnost to napravit v Liberci, v nejstarší botanické zahradě v České republice, pro návštěvníky otevřené už od roku 1895. Chloubou této zahrady jsou především sbírky tropických rostlin, ale může se pyšnit i spoustou dalších zajímavostí. Na třech tisících metrech čtverečních skleníkových expozicí a k tomu ještě v parkové části zahrady uvidíte nepřeberné množství nádherných rostlin a také expozici akvárií.

 Palmový skleník a zámecký park v Lednici

Skleník je technickou památkou, postavenou v polovině 19. století v anglickém stylu. Především je to ale, stejně jako celý zámek v Lednici, neuvěřitelně půvabné a romantické místo. Kromě ledna, kdy bývá z technických důvodů zavřený, ho můžete navštívit po celý rok a třeba v zimě se tak příjemně ohřát. Vždy tu najdete rostliny, které zrovna pokvetou. Zámecká zahrada i rozsáhlý park nabízí mnoho kouzelných zákoutí i zajímavých staveb, které stojí za prohlídku, například Minaret či Janův hrad. Vzhledem k rozlehlosti areálu je ideální ubytovat se někde poblíž zámku a strávit tu třeba prodloužený víkend, aby jste si vše dosyta vychutnali.

 Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Tato zahrada vás uchvátí od svého začátku až do konce. Stoupá od zámku v několika terasách a pokračuje k zámeckému rybníku. Velkou dominantou je monumentální kaskádová fontána, nádherně zdobená množstvím soch a plastik. V horní části parku se nachází otáčivé hlediště, kterému hrozil několikrát zánik, ale naštěstí se je vždy podařilo zachránit. Během léta tu probíhají divadelní představení. Zámecký rybník na samém konci zahrady, v této části připomínající už skoro les, je romantickým zákoutím lákajícím k posezení a relaxaci.

Zahrada
Český Krumlov – zámecká zahrada

 Růžová zahrada v Děčíně

Pokud se dostanete do Děčína a rozhodnete se navštívit zdejší zámek, nemůžete vynechat ani procházku ozdobnou zahradou na severní terase. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde zdejší zahradník pěstoval na dva tisíce druhů růží. Vzniklo tak jedno z nejznámějších rosarií v habsburské říši. Zahradu z jedné strany uzavírá sala terrena s freskovou výmalbou a ze strany druhé gloriet s galerií soch. Barokní architektura a krása rozkvetlých růží si vás podmaní tak, že se vám nebude chtít odejít.

 Zámecký park na Konopišti

Tento krajinářský park patří k nejkrásnějším a nejrozsáhlejším u nás. Najdete zde zámecký rybník, Růžovou zahradu se skleníkem, oboru, bažantnici i stavby hospodářského a okrasného charakteru. V Růžové zahradě roste kolem 5200 keřů růží. Ve skleníku, který pochází ze stejné doby, se pěstují teplomilné rostliny jako palmy, orchideje či sukulenty a také pokojové květiny pro zámecký interiér. V oboře můžete pozorovat daňky, muflony a jeleny. Parkem vedou také tři naučné stezky: Historie a příroda konopišťského zámeckého parku, Lesní stezka Ferdinanda d’Este, která vede zalesněnou částí dříve využívanou jako honitba, a stezka Pod stromy, vhodná zejména pro děti, které se tu blíže seznámí s několika druhy stromů. Můžete si vybrat podle jejich délky i toho, co byste na své cestě nechtěli minout. Samotný zámek a jeho interiér samozřejmě také má co nabídnout. Několikrát během sezóny jsou tu pořádány i večerní prohlídky s výjimečnou atmosférou. Můžete si tedy návštěvu zde naplánovat podle těchto termínů, ubytovat se v blízkosti zámku a užít si tento netradiční zážitek.

 Vodní park Čabárna

Zajímavá bude jistě také návštěva tohoto vodního parku ve stylu japonských zahrad, který najdete ve městě Kladno. V okrasných jezírkách tu můžete obdivovat lekníny a jiné vlhkomilné rostliny, japonské kapry koi a další ryby jako i velké jesetery. Z ptactva tu volně žijí krásné černé labutě. Kromě procházky si můžete na zdejším největším jezírku i zarybařit po zakoupení povolenky. A v létě se nabízí i možnost kempingu přímo v areálu. Kapry a jiné ryby si zde můžete také zakoupit.

 Skleník Fata morgána

Patří sice k Botanické zahradě v Praze-Troji, ale leží mimo její areál, na jižním svahu trojské stráně. Jde o moderní stavbu s neobvyklým esovitým půdorysem, která je zapuštěna do skály a ta tak tvoří její zadní část. Toto neobvyklé řešení z ní činí evropský unikát. Na ploše 1750 metrů čtverečních se tu seznámíte s florou z takřka celého světa ve třech rozdělených částech, v každé z nich s jinými klimatickými podmínkami. Od vyprahlé australské buše, přes vlhké pralesy s bujnou vegetací až po horská pásma, tudy všudy se během prohlídky projdete.

Muzeum bonsají Isabelia

Při cestě ze Starého města na Moravě směrem na Zlín se rozkládá toto muzeum s japonskou zahradou. Uvidíte zde největší množství bonsají na jednom místě v celé střední a východní Evropě. Některé z exemplářů jsou přitom staré více než tři sta let. Projít se můžete zahradou po klikatých cestičkách a kolem jezírka s kapry koi. Zakladatel muzea patří mezi špičku mezi našimi bonsajisty a dosáhl také světové úrovně. Kromě prohlídky zahrady se můžete zúčastnit také jeho víkendové bonsajové školy.

Share

Napsat komentář