
Vodopády lákají svou jedinečnou krásou a nespoutanou divokostí. V České republice sice nemáme obrovské masy vody padající z velikých výšek jako v některých jiných zemích světa, přesto je co navštívit a obdivovat. Pochlubit se Česká republika může více než stovkou menších i větších vodopádů a mnohé z nich stojí za zhlédnutí. Některé svou výškou výrazně přesahují sto metrů, ty nejmenší pak mají metry sotva čtyři.
Největší množství vysokých vodopádů se nachází v Krkonoších, které formovaly ledovce v čtvrtohorách. Některé z nich se někdy vyskytují i v přehledech nejvyšších vodopádů Evropy. Ale i v jiných koutech republiky najdeme nemálo takovýchto krásných vodních představení. Kromě přírodních vodopádů, které vznikly různým geologickým působením, můžeme nalézt i vodopády umělé, vytvořené lidským zásahem. Uvedeme si tu tedy alespoň několik tipů na výlet za krásou nespoutané padající vody.
V Krkonošském národním parku, asi 1 km od Labské boudy, se ze skal dolů řítí nejvyšší vodopád České republiky. Měří dohromady 148 m a tvoří ho čtyři hlavní kaskády. Byl vytvořen na Pančavském potoku. Padá z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu a jeho šířka bývá 4 až 8 metrů podle momentálního průtoku vody.Vodopád je celoročně volně přístupný, dostanete se k němu po červené stezce mezi Labskou boudou a mohylou Hanče a Vrbaty. U vodopádu se nachází Ambrožova vyhlídka, ze které je krásný pohled na Labský důl nebo třeba Lysou horu. Z vyhlídky na Bucharově cestě po Labské hraně je zblízka vidět samotný vodopád, ale bohužel jen jeho nejhořejší poměrně krátká část. Ubytovat se můžete třeba přímo v Labské boudě nebo některé z dalších horských chat.
Je další z několika vodopádů v Labském dole. Vysoký je 45 m a potom ještě dalších 200 m spadá po kamenech do úzké a hluboké Labské rokle, která je pokračováním Labského dolu. Nad vodopádem je vyhlídková lávka, ze které je krásně vidět několik kaskád. Dostupný je po několika stezkách, například ze Špindlerova Mlýna přes Labský důl – tato stezka je ale v zimních měsících zavřená. V zimě se vodopád mění v zajímavý ledopád, který je na běžkách dostupný z Dvoraček nebo po hřebenech od Vosecké nebo Martinovy boudy.
Tyto vodopády se řadí k nejmohutnějším a nejkrásnějším u nás. Nachází se také v Krkonošském národním parku, nedaleko známého horského střediska Harrachov. Mumlavský potok tu padá z více než sedmimetrové výšky v mohutném deset metrů širokém proudu. V zimě se potom mění v nádherný ledopád. Zajímavostí jsou prohlubně při úpatí vodopádu, které jsou tvořeny vymíláním vodou s kamínky, říká se jim obří hrnce nebo čertova oka. Mumlavské vodopády jsou velmi dobře přístupné pro pěší i cyklisty, kolem vede asfaltová silnice.
Jde o turisty velmi oblíbené místo na severní Moravě. Nachází se 8 km od Rýmařova na říčce Huntavě. Ta tu padá v několika stupních v dvou stech metrech dlouhé soutěsce, široké deset metrů.
Kolem toku říčky a vodopádů se dá projít po značené turistické stezce, která vede nejkrásnějšími místy kaňonu. Systém dřevěných mostů, schodů a lávek umožňuje pohodlně se dostat na několik vyhlídek. Pod vodopády kdysi pracoval vodní mlýn, ten tu ale bohužel už není. Nejbližší ubytování vám nabídnou například v 1,5 km vzdáleném Rešově.
Do jižního svahu hory Praděd, v chráněné oblasti Jeseníky, se zařezává koryto říčky Bílá Opava. Na úseku dlouhém 3 km tu vytváří několik vodopádů (nejvyšší z nich má 8 m), peřejí a kaskád. Kolem těchto vodopádů prochází naučná stezka Bílá Opava, kde se díky informačním tabulím dozvíte mnoho zajímavého o zdejší přírodě. Na stezku je možné se vydat od jara do podzimu za symbolický poplatek. V zimě je neschůdná a tedy zavřená.
Asi nejznámější je ale vodopád v Karlově Studánce. Jedná se o umělý vodopád, který byl vytvořený v 19. století pro potřeby lázní. Nachází se nad horní částí obce a měří 20 metrů. Je asi nejlépe dostupným vodopádem ze všech a patří k vyhledávaným zajímavostem tohoto lázeňského městečka.
Jedná se o nejvyšší vodopád Šumavy, v údolí Bílého potoka, kde uzavírá tři kilometry dlouhou rokli Bílá strž. Celkem je vysoký 13 m a tvoří ho několik stupňů. Přímo nad vodopádem se nachází vyhlídka, ze které je nádherný pohled na toto přírodní představení. Dostat se k němu můžete po stezce od Černého jezera, ze Železné Rudy kolem Čertova jezera nebo z obce Hamry.
Jednou z turistických zajímavostí hojně navštěvovaných Adršpašských skal jsou zdejší vodopády na říčce Metuji. Spodní Malý vodopád měří přibližně 4 metry a je dobře vidět z altánku na rozcestí skalního města a žluté turistické stezky. Asi padesát metrů nad ním je Velký vodopád, který padá z 16 metrové výšky úzkou skalní soutěskou. Jeho průtok je regulován malou přehradou, která se nad ním nachází a na níž se pořádají projížďky na loďkách. Na požádání je stavidlo otevřeno a do vodopádu je vpuštěna větší masa vody. Stačí pod ním hlasitě zakřičet tajné heslo „Krakonoš“. Dostanete se k němu po stezce od spodního vodopádu.
Procházkou po trase z Desné na přehradu Souš, vedoucí kolem toku říčky Černé Desné, uvidíte hned tři vodopády. Tato říčka patří k nejdivočejším u nás, teče po mnoha kaskádách, vytváří peřeje a vodopády, proti proudu to jsou Dlouhý, Bukový (nejvyšší, 8m) a Hrncový vodopád. Celé údolí je přírodní památkou. Kolem přehrady Souš najdete mnoho možností ubytování.
Největší a nejznámější vodopád Českého středohoří se nachází na levém okraji Labského kaňonu. Dostanete se k němu po stezce od výletního zámečku Větruše v Ústí nad Labem nebo od rozcestí Nad Vaňovem. V létě ale není moc co vidět, protože průtok je malý a okolní krajina zarostlá. Ideální doba na výlet sem je na jaře v době tání, kdy se dolů řítí úchvatné masy vody. Nebo potom v zimě, kdy je voda zamrzlá a tvoří zajímavou scenérii.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.