
Hledáte místa téměř nedotčená turisty, kde za celý den potkáte sotva pár lidí? Vydejte se na túru po hřebenech Rychlebských hor, místě skoro zapomenutém a přitom tak okouzlujícím. Rozloha tohoto pohoří není velká, ale určitě si zaslouží pozornost na české straně a jistě i té polské, kam pokračuje. Největším městem, kde se v blízkosti Rychlebských hor můžete ubytovat, je Jeseník na jejich jižním konci. Ubytování vám ale rádi nabídnou i v menších obcích v horách i po jejich obvodu.
Rychlebské hory spadají pod Jesenickou oblast a leží v Javornickém výběžku. Jsou hraničním pohořím s Polskem, na jehož území jejich část pokračuje. Pohoří má rozlohu na českém území 276 km2 a na délku od severu k jihu se táhne 30 km daleko. Rychleby, jak se jim zkráceně říká, jsou poměrně plochým pohořím, rozdíly převýšení mezi vrcholy a jejich sedly nejsou nijak závratné. Nejvyššího horou je Smrk se svými 1126 m. Nachází se v jižní části pohoří a zvedá se z Ramzovského sedla, které odděluje Rychlebské hory od Hrubého Jeseníku. Tímto sedlem prochází historická hranice mezi Moravou a Slezskem a dnes se tu nachází osada Ramzová, která je významným střediskem rekreace v Jeseníkách v létě i v zimě. Dalšími známými horskými středisky tu jsou Ostružná a Petříkov. Kromě Smrku se ještě dalších osm vrcholů tyčí výše než tisíc metrů, například druhá nejvyšší Travná hora nebo třetí nejvyšší Polská hora, která je nejsevernějším bodem Moravy a leží přímo na hranicích s Polskem. Známý je také vrch Studený, přes který vede pěkná hřebenová cesta. Na západě odděluje Rychlebské hory od sousedního Králického Sněžníku Kladské sedlo.
Nejsevernější obcí v Rychlebských horách je Bílá Voda, která se rozkládá kolem potoka stejného názvu a je ze tří stran, severu, západu a jihu, obklopena polskou hranicí. Zajímavou stavbou je tu barokní piaristická kolej a kostel Navštívení Panny Marie, jež jsou společně kulturní památkou. Za návštěvu jistě stojí městečko Javorník ležící na severovýchodním úpatí Rychlebských hor. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou a největším turistickým lákadlem je zdejší zámek Jánský vrch. Tyčí se na skalnatém kopci nad obcí Javorník a tvoří nejen její dominantu, ale celého okolí. Historie zámku je spjata s biskupstvím v polské Vratislavi, které zámek i celé Jesenicko vlastnilo až do roku 1984, kdy byl zestátněn. Rezidenční funkci zámek měl až do roku 1945 a tak se tu zachoval početný mobiliář převážně z 19. století a také historická nástěnná výmalba a tapety. Uvidíte zde i vzácné obrazy a další cenné umělecké předměty, sbírku hudebních nástrojů a unikátní sbírku dýmek čítající zhruba 2000 exemplářů. Poblíž města se nachází zřícenina hradu Rychleby, i když z něj dnes zbyly již jen chátrající malé zbytky.
Na území Rychlebských hor se nachází také dvě jeskyně, které je možno navštívit. První je jeskyně Na Špičáku, která se nachází pod kopcem Velký Špičák mezi obcemi Písečná a Supíkovice. Zajímavá je především množstvím chodeb, puklin a síní neobvyklých tvarů vytvořených vodou a na jejích stěnách uvidíte také historické nápisy a kresby svědčící o její oblíbenosti. Jeskyně patří mezi nejstarší písemně doložené jeskyně ve střední Evropě, první zmínky o ní pochází už z roku 1430. Druhou je jeskyně Na Pomezí, kterou najdete poblíž Lipové-Lázně. V ní si budete moci prohlédnout pro změnu krásnou a bohatou krápníkovou výzdobu.
Významným turistickým cílem v Rychlebských horách jsou Nýznerovské vodopády, které na svém toku vytváří Stříbrný potok. Je to kaskádovitá soustava vodopádů v divoké soutěsce před soutokem Stříbrného potoka s Bučinským u osady Nýznerov, asi 6 km od obce Žulová. Tato soutěska je dlouhá 110 metrů a její převýšení činí 14 metrů, nejvyšší vodopád pak měří 3 metry. Voda tu vymlela zajímavé skalní mísy, obří hrnce a kotle.
Rychlebské hory jsou ideálním místem pro milovníky horských kol a divoké jízdy na nich. V okolí obce Černá voda vznikla několik desítek kilometrů dlouhá síť upravených stezek pro zábavnou jízdu na horském kole, neboli singltrek. Pěší túra po hřebenovce je spíš střední náročnosti a je vhodná pro zdatnější turisty, ale i ti méně zdatní nebo rodiny s malými dětmi si tu najdou mnoho cest a krásných míst, kam se vydat.
Objevujte zákoutí Rychlebských hor a nechte se okouzlovat zdejší krajinou. Jistě sami uznáte, že jsou opomíjeny neprávem.
Tipy na ubytování v Olomouckém kraji
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.