Nevelké, ale malebné Lužické hory

Lužické hory nepatří k největším ani nejvyšším pohořím v České republice, rozhodně si s těmi ostatními ale nezadají ve své malebnosti. Až do středověku většinu tohoto území na severu Čech tvořily nepropustné hraniční hvozdy, dnes je to kulturní krajina, kde se střídají zemědělské louky a pastviny s hustým lesem. Turisté sem vyrážejí hlavně za krásou přírody, nekonečnými možnostmi vycházek i vyjížděk na kole, ale čeká tu na ně také mnoho zajímavých míst a památek.

Lužické hory leží zhruba uprostřed mezi městy Liberec v Libereckém kraji a Děčín v kraji Ústeckém. Rozlohou zabírají na českém území 180 km2, poté pokračují ještě kousek za hranicemi s Německem. Nejvyšší horou je Luž se svými 793 metry, který leží na státní hranici. Významné vrcholy jsou také Jedlová (774 m), Klíč (760 m), Hvozd (750 m) a Studenec (736 m). Pohoří je velmi bohaté na srážky a také tu pramení několik toků, i když žádný z nich není nijak velký. Tím největším je říčka Kamenice a pak také několik přítoků řeky Ploučnice. Více než polovinu území Lužických hor pokrývají lesy. Po zásahu člověka je tvoří především smrkové a borové monokultury, původní bučiny jsou již poměrně vzácné a nachází se jen v malých ostrůvcích na vrcholcích hor a odlehlých místech. I ty jsou jedním z důvodů, proč jsou Lužické hory vyhlášené chráněnou krajinnou oblastí. Její plocha činí 267 km2 a kromě samotného pohoří tak ochraňuje i jeho okolí. Na ploše CHKO se nachází 16 maloplošných chráněných území, včetně jedné národní přírodní rezervace Jezevčí vrch. V oblasti CHKO najdete také celkem šest různých naučných stezek, které budou jistě zajímavým tipem na výlet.

jedlova
Jedlová kamenné pole

Co se týče lidských staveb, je tu lidová architektura velmi rozmanitá. Někde ještě můžete narazit i na původní typickou stavbu roubeného domu s podstávkou, malými dělenými okny a sedlovou střechou. Najdete je ale spíše roztroušené v podhorských vsích, ucelená ukázka tohoto stylu se až na výjimky příliš nedochovala. Touto výjimkou je obec Jiřetín pod Jedlovou, kde se dochovala celá řada lidových domů z 18. a 19. století s typickou lužickou architekturou. Toto původně hornické městečko stojí za návštěvu, je opravdu malebné. Některé z těchto roubených chalup jejich majitelé pronajímají k ubytování, takže si tu můžete i vychutnat atmosféru starých časů. Asi 2 km odsud se na kopci tyčí nejznámější a nejzachovalejší zřícenina této lokality, bývalý hrad Tolštejn. Tento původně gotický hrad, postavený ve 14. století, chátrá již od 17. století, kdy byl opuštěn, nabízí ale přesto zajímavý výlet do historie a navíc je z jeho vrcholových partií skvělý výhled na okolní vrcholy Lužických hor a údolí pod nimi.

V různých obcích a městečkách ale stojí za pozornost také jiné než roubené stavby. Například Jablonné pod Ještědí je jedno z nejstarších měst na severu Čech, nachází se tu několik významných památek a celé centrum je městskou památkovou zónou. Jednou z těch staveb, které tu určitě nepřehlédnete, je krásný barokní chrám sv. Vavřince. Nedaleko Jablonné stojí na skalnatém strmém ostrohu zámek Lemberk. Ten vznikl v 16. století přestavbou hradu a v této převážně renesanční podobě se dochoval dodnes. Zámek, zámecký park a jeho okolí spadá pod památkovou krajinnou zónu Lembersko a nabízí romantická místa pro procházky a rozjímání v přírodě.

Zajímavým městem je i Česká Kamenice, kde vás upoutají kostel sv. Jakuba a poutní kaple Panny Marie a také zřícenina Kamenického hradu na vrcholu 1,5 km vzdáleného kopce Zámecký vrch. V této zřícenině byla vystavěna rozhledna a výhled z ní stojí za to.

Kromě památek kulturních jsou velmi zajímavé i ty vytvořené samotnou přírodou. Mezi nejvíce fascinující patří bezpochyby Panská skála u města Kamenický Šenov. Jde o pozůstatek malého čedičového návrší, kde sloupcová odlučnost čediče vytváří krásné kamenné varhany. Jestli nevíte, co si pod tím máte představit, zkuste si vybavit pohádku Pyšná princezna a scénu, v níž utíkají princezna s princem před stráží a schovají se pod zvláštní skálou z kamenných sloupků. Právě tato pohádka místo zpopularizovala a přitáhla k němu pozornost mnoha turistů. Dalšími pozoruhodnými skalními útvary jsou Bílé kameny na úpatí vrchu Vysoká, skalní ostroh Pustý zámek v údolí říčky Kamenice nebo Dutý kámen u obce Drnovec.

Ať už vás lákají přírodní nebo lidmi vytvořené památky, krásná flora a zajímavá fauna nebo prostě jen pohoda a klid, určitě si v Lužických horách přijdete na své. Jsou krásným koutem naší země a byla by škoda je opomíjet.

 

Tipy na ubytování v Libereckém kraji

Tipy na ubytování v Ústeckém kraji

Share

Napsat komentář