Olomouc – hanácká metropole s bohatou historií

Olomouc patří mezi nejstarší města České republiky a vždy patřila také mezi ty nejdůležitější. Ještě ve středověku byla správním centrem Moravy a po Praze druhým největším městem. V tomto ji časem předběhlo Brno, přesto je Olomouc i dnes významným centrem kultury, vzdělání i historie. Krása tohoto města, jeho četné památky i skvělá úroveň služeb, ubytování i gastronomie sem láká mnoho turistů, kteří rozhodně nebývají zklamáni.

Historické jádro města je městskou památkovou rezervací, po Praze druhou nejvýznamnější v Česku. Centrem tohoto jádra je Horní náměstí, na němž stojí jedna z jeho dominant, 35 metrů vysoký Sloup Nejsvětější Trojice. Tato barokní památka je od roku 2000 zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Tento monument oslavující slávu Boží a znázorňující poděkování za ukončení morové epidemie byl vytvořen v letech 1716-1754, jeho vysvěcení v roce 1754 se tehdy zúčastnila i císařovna Marie Terezie. Na Horním náměstí stojí i druhá dominanta, kterou je goticko-renesanční radnice s orlojem. První zmínky o radnici jsou známy z roku 1378 a původní orloj pochází z roku 1420. Současná podoba orloje je dílem malíře Karla Svolinského z poloviny 20. století. Každý den v pravé poledne se můžete podívat na produkci tohoto krásného orloje. Součástí radnice je také 75 metrů vysoká radniční věž, která je přístupná návštěvníkům každý den a je z ní krásný rozhled po celém městě i okolí.

Další národní památkou je Olomoucký hrad, který stojí na Václavském pahorku. Jeho cennou součástí jsou dochované zbytky Přemyslovského románského paláce z 12. století, kde jsou k vidění vzácně zachovalá románská okna s bohatou ornamentální výzdobou. Nejvýznamnější součástí pak je gotická katedrála sv. Václava, která má kromě jiných předností i druhou nejvyšší kostelní věž v Česku měřící celých 100,65 metrů. K významným památkám Olomouce patří také například soubor barokních kašen na několika náměstích. A v neposlední řadě se tu nachází mnoho sakrálních památek, vždyť je Olomouc sídlem moravského arcibiskupství.

Svatý kopeček
Olomouc – Svatý kopeček

Jedna ze čtvrtí Olomouce Svatý kopeček se nachází na nedaleké vyvýšenině, osm kilometrů od centra města, a turisté sem přijíždí hned ze dvou důvodů. Tím prvním je krásná bazilika Navštívení Panny Marie s premonstrátským klášterem. Tato barokní stavba je poutním místem a zároveň jednou z dominant Olomouckého kraje. Byla zbudována v letech 1669-1679 na místě kaple postavené o čtyřicet let dříve a za jejím návrhem stojí slavný architekt Giovanni Pietro Tencalla. Druhým lákavým cílem je zoologická zahrada nacházející se také na tomto návrší. Tato zoologická zahrada je umístěna v lesním prostředí a procházka v ní je tak příjemným osvěžením i v parném létě. Řadí se také k těm největším zoo u nás, její rozloha činí 42,5 ha a k vidění je tu kolem 1700 zvířat ze 340 druhů. Zajímavostí je v ní mimo jiné 32 metrů vysoká vyhlídková věž, ze které uvidíte baziliku i nejvyšší horu Jeseníků Praděd.

V Olomouci se od roku 1967 každoročně na jaře, v létě a na podzim konají mezinárodní zahradnické výstavy zvané Flora Olomouc. Jsou to největší akce svého druhu u nás a jsou velmi populární, navštěvuje je až 80 000 lidí. Ve městě se koná v průběhu roku i mnoho dalších kulturních akcí a festivalů, například Academia film Olomouc – mezinárodní festival dokumentárních filmů, Beerfest, Podzimní festival duchovní hudby či Flamenco festival.

Starobylá Olomouc je krásným spojením historických hodnot minulosti s moderním pojetím života. Přijeďte si sem vychutnat vše, co vám toto město nabízí.

Tipy na nejlepší ubytování v Olomouckém kraji

Share

Napsat komentář