Olomoucký kraj

Olomoucký kraj se ve svém charakteru na jihu a severu velmi liší. Zatímco sever tvoří pohoří Jeseníků a s ním typicky horská krajina, kde si přijdou na své vyznavači aktivní dovolené, ve střední a jižní části se rozprostírá úrodná Haná, oblast ideální například k módní agroturistice. Ubytovat se na statku a vyzkoušet si na pár dní život na něm bude jistě neocenitelným zážitkem i zkušeností. Kdo má raději pohodlí, vybere si v tomto kraji jistě také ubytování podle svého gusta.

Správním i historickým centrem kraje je město Olomouc, patřící mezi nejstarší a nejdůležitější města v České republice. V jeho centru, na Horním náměstí, stojí jedna z nejvýznamnějších památek – Sloup Nejsvětější Trojice, zapsaný i na seznamu UNESCO. Jedná se o největší seskupení barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě, měří 35 m a v jeho spodní části se nachází kaple. Na stejném náměstí najdete také Orloj na severní stěně radnice, který zde funguje už od 15. století. V historickém centru města je roztroušen soubor sedmi kašen, šest z nich je historických a jedna novodobá. Stojí za to je vyhledat a prohlédnout. Pokud město navštívíte od jara do podzimu, zavítejte i na výstaviště, kde probíhá známá akce Flora Olomouc. Můžete zde obdivovat nepřeberné množství květin a rostlin všech druhů, jejich mezinárodní výstava se zde koná už bezmála 50 let. Jednou z nejstarších a nejvýznačnějších sakrálních památek Olomouce je Katedrála sv. Václava na Václavském náměstí, stavba původně pocházející ze začátku 12. století. Jižní věž, jedna ze tří věží katedrály, je s výškou 100,65 m nejvyšší kostelní věží Moravy. Katedrála je součástí bývalého přemyslovského hradu, ze kterého se do dnešního dne dochovala část biskupského paláce, zbytky středověkého opevnění a románská věž. Právě část biskupského paláce je vyhlášena Národní kulturní památkou a považována za jednu z nejvýznamnějších památek románské obytné architektury vůbec. Pokud se v Olomouci ubytujete, zajděte si na večeři do některé z restaurací, která ve svém menu nabízí pokrmy ze zdejšího typického výrobku, nezaměnitelně aromatických Olomouckých tvarůžků. A když vám zachutná, můžete se o historii a výrobě tvarůžků dozvědět více v Muzeu Olomouckých tvarůžků v Lošticích.

Nejoblíbenějším výletním i poutním místem v regionu je Svatý kopeček, část Olomouce vzdálená od jejího centra 8 km. Bazilika Navštívení Panny Marie je poutní barokní chrám, monument vrcholu kopce, který nejde přehlédnout. Pro poutníky je to jeden z nejdůležitějších cílů nejen na Moravě, krásu výzdoby a vůbec celého objektu ale jistě ocení i ostatní návštěvníci. Odlišné rozptýlení na všechny čeká jen kousek od baziliky, od roku 1952 je tu otevřena krásná Zoologická zahrada. Součástí zahrady je i rozhledna zvláštní svým trojúhelníkovým půdorysem. Kromě toho je Svatý kopeček vyhledávaným místem pro procházky i cykloturistiku.

Na jižním okraji Olomouckého kraje leží město Přerov. Jeho historické jádro, také nazývané Horní náměstí, je vyhlášeno městskou památkovou zónou. Tvoří jej komplex hradeb se zachovalými renesančními domy, nachází se zde i renesanční zámek vybudovaný na místě původního hradu. O části Přerova zvaném Předmostí se díky nálezu sídliště lovců mamutů z doby před 26 000 lety učí už děti ve škole. Vy si zde můžete projít naučnou stezku Předmostím až do pravěku, která vás zavede k Památníku lovců mamutů a také na Čekyňský kopec, kde stojí socha mláděte mamuta v životní velikosti. Navštívit v okolí můžete i několik technických památek, například vodní mlýny Citov a Vlkoš nebo pivovar Kokory.

Dalším velkým městem kraje je Prostějov, známý oděvním průmyslem. Také jeho centrum je městskou památkovou zónou, kromě historicky starých památek ale stojí za vidění i objekty moderní architektury z období secese, historismu nebo funkcionalismu, například budova Nové radnice, sídlo továrníka L.Wichtrleho či Národní dům s divadlem u Smetanových sadů. Na Pernštýnském náměstí pak najdete Prostějovský zámek. Prostějov a okolí je ideálním místem pro cykloturistiku, vede tudy i mezinárodní cyklotrasa Jantarová stezka.

Jen pár kilometrů od Prostějova leží město Plumlov. Dominantou obce i širokého okolí je zámek z druhé poloviny 17. století, který byl postaven vedle zdejšího hradu. Hrad byl v 18. století zbořen a zůstalo z něj jen několik základových zdí na nádvoří zámku. Ani zámek ale nikdy nezískal původně plánovanou podobu, ze čtyř křídel bylo postaveno kvůli finančním problémům majitelů Lichtenštejnů jen jedno, zato ale s nádherným sloupovým a freskovou a štukovou výzdobou.

Bouzov - hrad
Bouzov – hrad

O něco severněji se nachází město Litovel, jemuž se romanticky přezdívá Hanácké Benátky díky jeho poloze na ramenech řeky Moravy. Při prohlídce města určitě nesmíte minout zdejší nejcennější stavbu – Svatojánský most, třetí nejstarší funkční kamenný most v Česku. Nedaleko Litovle najdete jeden z nejkrásnějších hradů Moravy, hrad Bouzov. Pro své kouzlo i krásu okolní krajiny láká mnoho turistů i filmařů, kteří tu už natáčeli nejednu pohádku. Za návštěvu stojí také zámek v Náměšti na Hané, v jehož interiérech můžete mimo jiné obdivovat i jedinečnou sbírku míšenského porcelánu, nebo hrad a zámek Úsov sloužící zejména jako lovecko-lesnické muzeum. Sílu působení přírody si můžete vychutnat při návštěvě Mladečských jeskyní poblíž Litovle nebo Javořičských jeskyní vzdálených o něco více na západ.

Směrem na sever se začíná krajina zvedat v oblasti pohoří Jeseníků. Pokud sem míříte od Šumperka, měli byste si udělat zastávku ve Velkých Losinách a prohlédnout si zdejší zámek a hlavně papírnu, kde na vlastní oči uvidíte celý proces ruční výroby papíru s více než 400 let starou historií. V Chráněné krajinné oblasti Jeseníky se nachází nejpozoruhodnější vodní dílo u nás – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, třetí největší přečerpávací elektrárna na celém světě. Prohlídka části jejích útrob a pohled na horní nádrž na vrcholku kopce s rozhledem po okolí bude jistě neopakovatelným zážitkem. Možnost ubytování nebo jen zastávky na cestě nabízí známý hotel a nejen zimní centrum Červenohorské sedlo.

Jeseník
Jeseník – Sluneční Stráň s kamennými plastikami

Velmi známé a vyhledávané jsou lázně Jeseník, ležící v kopci nad stejnojmenným městem. Základ zdejším lázním dal Vincenz Priessnitz, přezdívaný též „vodní doktor“. Jako primární metodu léčení zavedl vodoléčbu a zaznamenal velké zdravotní úspěchy u svých pacientů. V roce 1822 tedy otevřel první vodoléčebné lázně na světě, které se postupně rozrostli v rozsáhlý komplex lázeňských domů a ubytoven. V lázeňském parku se můžete vydat na procházku buď Velkou kolonádou vedoucí 1120 m kolem dokola vyvýšeniny, na které stojí hrobka Vincenze Priessnitze, nebo Malou kolonádou přímo do kopce, kolem hrobky a pak jednou z polovin Velké kolonády zpět. Pro delší výlet můžete také zvolit 7 km měřící Stezku Vincenze Priessnitze vedoucí kolem lázeňských památek, například torza bývalé léčebné sprchy, a patnácti pramenů.

Přírodní zajímavostí jsou Mechová jezírka Rejvíz, největší rašeliniště na Moravě. Na konci naučné stezky se pokocháte pohledem na Velké mechové jezírko, až k němu dojdete po dřevěném chodníčku, který chrání okolní rezervaci před poškozením. Stezka začíná u penzionu Rejvíz, kde uvidíte také malou raritu, interiér je totiž vybaven vyřezávanými židlemi s postavami místních starousedlíků. Pomyslný výletní trojúhelník s Rejvízem tvoří další přírodní zajímavosti, jeskyně Na Pomezí a jeskyně Na Špičáku.

V  severovýchodním konci Olomouckého kraje lákají na návštěvu Zlaté hory, místo spojené s dolováním rudy. V Městském muzeu můžete porovnat, jaký je rozdíl mezi středověkou a novodobou štolou a seznámíte se se vším, co s dolováním souvisí. Po cestě mezi Zlatými Horami a Ondřejovicemi navštivte ještě údolí Ztracených štol. Na tomto místě, u říčky Olešnice, se ve středověku rýžovalo zlato. Vy si zde tuto činnost můžete vyzkoušet. Kromě toho se tu v současnosti buduje replika hornického městečka s naučnou stezkou.

V nejsevernějším výběžku Olomouckého kraje, téměř při hranicích s Polskem, se nachází ještě jeden krásný a významný zámek Jánský vrch. Vypíná se na skále nad Javorníky a tvoří dominantu města. Už v první polovině 13. století byl na tomto strategickém místě vybudován hrad, který prošel během staletí několika přestavbami. Tu poslední podobu mu dalo 18. století, kdy byl přestavěn na barokní zámek. Při prohlídkovém okruhu uvidíte mimo jiné i největší sbírku dýmek a kuřáckých potřeb v České republice, celkem čítá zhruba 1200 exponátů.

Letní i zimní dovolená v Olomouckém kraji vás nezklame, ať už máte jakékoliv nároky. Turisté, cyklisté i milovníci zimních sportů si zde najdou svoje místo a rádi se budou vracet.

Share

1 thought on “Olomoucký kraj”

eliska

6.5.2014 at 14.09

je to dobrý na vyhlledávání informací je to okííííííííí

Napsat komentář