Opava a její okolí

Opavsko je zajímavý kout krajiny na severovýchodě České republiky. Zaujímá dolní část toku řeky Opavy a jeho centrem je stejnojmenné město Opava. Střed Opavska je nížinou ležící na rozhraní karpatského a krkonošského masivu. Jižně od města Opavy se pomalu zvedá okraj Nízkého Jeseníku, jinak je okolí města spíše otevřenou rovinnou krajinou. Hlavní osu tvoří protékající řeka Opava, kolem které se soustředí osídlení, jehož počátky se datují asi do 12.-13. století. To se tu vytvořili středověké osady, ze kterých se postupně vyvinula dnešní města a vesnice. Lidé tu ale pobývali již od vzdáleného pravěku. Zřejmě až ve středověku se začala měnit také zdejší krajina, která je dnes jen z velmi malé části zalesněná a převážná plocha je využívána k zemědělství. Většina návštěvníků tohoto kraje volí za výchozí místo město Opavu, kde je široká nabídka ubytování. Odtud je pak možné vyrážet na výlety do všech stran. A jistě půjde o zajímavé putování, o tom není pochyb.

Město Opava bylo dříve významným centrem této části českých zemí a i dnes má co nabídnout, je důležitým průmyslovým i kulturním centrem českého Slezska. Historie města se začala psát ve 12. století, kdy tu byla založena kupecká osada u brodu přes řeku Opavu, což spojovalo důležitou obchodní cestu mezi Polskem a Moravou. Nešlo ale jen o tuto regionální cestu, byla součástí velmi významné Jantarové stezky, která spojovala Baltské moře s Jadranem. Již roku 1215 získala Opava městský status, což znamenalo rychlejší rozvoj. Na počátku 14. století vzniklo Opavské knížectví, jehož byla Opava administrativním centrem. Tak tomu bylo až do poloviny 18. století, kdy po prohrané válce bylo Slezsko rozděleno mezi Rakousko a Prusko. Tím se stala Opava centrem rakouského Slezska, sídlilo zde mnoho významných zemských úřadů a to až do roku 1928, kdy vznikla země Moravskoslezská, která pak trvala do roku1948. V závěrečných bojích Druhé světové války byla značná část města poškozena nebo úplně zničena, po válce tak byly postaveny celé nové čtvrti. Přesto se tu zachovalo mnoho kulturních památek, které stojí za vidění. V centru určitě neminete radniční budovu s městskou věží zvanou Hláska. Ta byla již nejméně od počátku 14. století obchodním centrem města, kupecké komory jsou tu doloženy už z roku 1327. Tyto kupecké komory sloužily k uskladnění převáženého zboží a jeho prodeji. Důležitými památkami jsou také ty sakrální, například barokní chrám sv. Ducha s budovami bývalého kláštera minoritů, který je dominantou východní části centra Opavy. Významná je i konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, jejíž 102 metr vysoká věž je nejvyšší věží ve Slezsku.

muzeum

Velmi vyhledávané je Slezské zemské muzeum, které bylo založeno již 1.května 1814 a je tak nejstarším muzeem na našem území. Jeho bohaté sbírkové fondy mapují vývoj přírody i lidí v celém Slezsku, ale nabízí i další zajímavosti v krásné historické budově. Pod křídla muzea ale spadají i další objekty v okolí. Pro milovníky přírody bude pěkným výletem návštěva arboreta Nový Dvůr, navštívit můžete také památník Petra Bezruče a jeho srub. Pány a kluky pak určitě zaujme návštěva Areálu československého opevnění v Darkovičkách, který tvoří několik pěchotních srubů a je skvělou ukázkou ojedinělého českého fortifikačního opevnění, které na našem území vznikalo těsně před Druhou světovou válkou. Té je věnovaný Památník II. světové války v Hrabyni, který chronologicky připomíná dějiny tohoto tragického válečného konfliktu. Vystavované artefakty, které mají v návštěvnících vyvolat především emocionální prožitek, věnovali přímí účastníci bojů.

V okolí Opavy stojí za zmínku ještě dvě místa, která se mohou pyšnit krásnými zámky a parky. Prvním je Hradec nad Moravicí, kde stojí na zámek přestavěný přemyslovský hrad již z 11. století. Druhým zámkem je Raduň, původně renesanční zámek, který byl v polovině 19. století kompletně přestavěn a získal novogotický vzhled. Zámek je to sice menší a trochu neblaze se na něm podepsalo účelové využití v minulém století, přesto bude pěkným tipem na výlet.

Neváhejte a navštivte Opavsko, kraj Petra Bezruče. Následujte protékající hladinu řeky Opavy a poznávejte život kolem ní.

Tipy na ubytování v Moravskoslezském kraji

Opava
Share

Napsat komentář