
Ocelové město s černým mrakem nad sebou, to je pořád poměrně vžitá představa o Ostravě, metropoli Moravskoslezského kraje. Věřte ale tomu, že to už dávno tak úplně neplatí. Toto průmyslové město dnes hraje všemi barvami a je multikulturním centrem, kde si najde zajímavý program každý. Rozvíjející se turismus si žádá ubytovací kapacity a dobré zázemí služeb, což tu vůbec není problémem. Přijeďte se přesvědčit, že si Ostrava zaslouží daleko více pozornosti, než jí bylo dříve dopřáváno.
Ostrava je odnepaměti rozdělena protékající řekou Ostravicí na Slezskou a Moravskou Ostravu. Tato osada nad řekou ležela ve středověku na zemské hranici, kudy procházela Jantarová stezka – důležitá obchodní trasa. To vedlo k velkému rozvoji, který však následně zbrzdila třicetiletá válka. Objev ložiska černého uhlí ve Slezské části Ostravy v roce 1763 znamenal nový směr, kam se toto město začalo ubírat. Prvními hutěmi byly Rudolfovi hutě založené roku 1828, které byly později v rukou rodiny Rothschildů přejmenovány na Vítkovice. Právě Vítkovice tvořily jádro celého rozsáhlého průmyslového rozvoje. Ve 20. století měl průmysl v Ostravě obrovský význam pro celou republiku a proto také město získalo vžitou přezdívku Ocelové srdce republiky. Bohužel se to nevyhnutelně odrazilo i na životním prostředí a ovzduší a Ostrava tak byla také vůbec nejšpinavějším městem republiky. Ke konci 20. století přišel razantní útlum hutního a chemického průmyslu a byly také zavírány doly. Od poloviny roku 1994 se již na území Ostravy vůbec netěží. Postupně tak přišla nová éra, kdy se město pomalu, ale jistě stává čistším a zelenějším kulturním centrem.
Navštívit Ostravu a nezavítat do míst, které byly nerozlučně spojeny s průmyslovým rozvojem, je přesto téměř nemožné. Přímo uprostřed města se nachází historický areál Vítkovických železáren, kterým se přezdívá „Ostravské Hradčany“. Komplex tvoří bývalý Důl Hlubina, koksovna a vysoké pece železáren. Dnes tu můžete absolvovat prohlídkový okruh a poznat tak tuto jedinečnou industriální památku. Podíváte se mimo jiné do vysoké pece, kde se tavilo železo, i na její vrchol, kam vás vyveze skipový výtah, který dříve vozil materiál do pece. Z výšky 70 metrů budete mít perfektní výhled nejen na areál železáren, ale na celou Ostravu a okolí. Prohlídkový okruh trvá asi 100 minut a začíná v bývalém plynojemu, dnes multifunkční aule Gong.
Dalším místem, které stojí za návštěvu, je Landek park na úpatí vrchu Landek. Toto hornické muzeum je největším muzejním areálem v Česku s rozlohou 10 hektarů. Zahrnuje bývalý Důl Anselm a okolní areál s podzemní i nadzemní expozicí. Při prohlídce tak sfáráte do dolu několik metrů pod zem, prohlédnete si expozici báňského záchranářství, která je svým rozsahem největší na celém světě s tímto zaměřením a obsahuje skutečné unikáty, můžete obdivovat důlní techniku včetně strojů úctyhodných rozměrů, expozici důlní dopravy, ale také pravěké sídliště lidí z doby kamenné, protože vrch Landek je i významnou archeologickou lokalitou. K dispozici návštěvníkům jsou tu mnohá sportoviště a dětská hřiště, takže o zábavu má postaráno bezpochyby celá rodina.
Třetím místem spojeným s dolováním je Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích. Tato památka je unikátní tím, že vše tu bylo ponecháno tak, jako by havíři odešli ze směny teprve včera. Prohlídka vás provede areálem přesně po stopách horníků od jejich příchodu do práce až po sfárání do dolu.
Ostravu z výšky si můžete prohlédnout také z vyhlídkové věže Nové radnice na centrálním Masarykově náměstí. Nová radnice je zajímavou budovou z období první republiky a jde asi o nejznámější budovu Ostravy. V obou částech Ostravy se nachází také celá řada sakrálních památek, celkem je tu na dvacet různých kostelů. Jsou mezi nimi i vzácné stavby jako například kostel sv. Václava z konce 13. století.
Těžký osud měl Slezkoostravský hrad, který byl postaven ve 13. století a ve své době znamenal významnou ochranu zemské stezky vedoucí kolem něj. V polovině 16. století byl tento hrad přebudován na zámek, který byl však několikrát cizími vojsky vydrancován. Opravdová zkáza přišla ale až v období těžby uhlí v okolí zámku, což vedlo k jeho propadu o téměř 16 metrů a k jeho devastaci. V roce 1954 na něj byl dokonce vydán demoliční výměr, ale budovy nakonec nebyly zbourány, jen dále chátraly. Naštěstí na začátku 21. století město Ostrava zámek odkoupilo a zrekonstruovalo. Dnes se tu konají četné kulturní akce včetně těch nejznámějších jako hudební festival Colours of Ostrava, Letní Shakespearovské slavnosti a Slezkoostravský Rock-Fest.
Mnoho velkých i malých návštěvníků láká zoologická zahrada Ostrava, kde je na ploše 100 ha k vidění přes 3000 zvířat všech možných druhů. Kromě toho se tu nachází samozřejmě i další atrakce v podobě dětských hřišť nebo zajímavé botanické naučné stezky. Velmi oblíbeným místem hlavně dětí je pak Dinopark Ostrava, který byl otevřen v roce 2009.
Na předměstí Ostravy najdete lázně Klimkovice, kam se pohodlně dostanete spojením MHD nebo se v nich přímo můžete ubytovat. Zdejší voda solanka, mořská voda z období třetihor, je lékem na všemožné neduhy. Dopřát relaxaci si tu ale můžete, i když jste zdraví. Zajímavým místem je také dnes již z velké části zalesněná halda Ema, jedno z nejvyšších míst Ostravy, odkud budete mít také krásný výhled. Halda je tvořena miliony tun hlušiny, která sem byla navážena z dolu Trojice. A co je na tomto uměle vytvořeném kopci tak zajímavého kromě výhledu? To, že již více než padesát let uvnitř hoří a vy tak můžete zkusit jeho teplý povrch a místy vidět stoupající kouř. V šedesátých letech se totiž halda vzňala a dodnes prohořívá, uvnitř dosahuje teplota až 1500°C, čímž se tu tvoří nové vzácné nerosty. Na vrcholu kopce nikdy není sníh a roste tu teplomilná flóra. Nemusíte se ale bát, povrch je bezpečný, v klidu se tu můžete procházet a užívat si okolní rozhled.
Nedejte na předsudky a vydejte se poznávat Ostravu. Spojení technických památek, kulturních akcí a zajímavých míst vás jistě uspokojí.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.