Pálava, kraj vína a slunce

Pálava je překrásný kraj nekonečných vinic, vápencových skal, úrodných polí, historických památek i kulturních akcí. Toto nejteplejší a nejsušší místo celé České republiky svým rázem připomíná středomoří a proto není divu, že mnoho lidí volí pro svou dovolenou právě Pálavu a její okolí. Ubytování nabízí zdejší města i vesnice, ale také kempy u břehů Novomlýnských nádrží. Krajem, který je neodmyslitelně spjatý s vinnou révou, se můžete toulat celé dny a pořád budete mít co objevovat. Vydejte se pěšky nebo na kole na výlet za krásou přírody i díla člověka.

Pálava je chráněnou krajinnou oblastí o rozloze 8300 ha. Důvodem pro její vyhlášení byl ojedinělý krajinný ráz a přírodní podmínky, které zde umožňují život teplomilným rostlinám a živočichům. Vyskytuje se tu mnoho chráněných či ohrožených druhů, které se v takové míře na našem území jinak neobjevují nebo žijí dokonce jenom v této oblasti. Nejvzácnější rostliny rostou především v suchých kamenitých stepích, například šalvěj etiopská, kavyl skalní nebo písečnice velkokvětá. Mezi vzácné zástupce živočišné říše, kterým se tu velmi daří, patří hlavně brouci, motýli a také ptáci. Z brouků jsou jistě zajímaví dva největší evropští zástupci roháč obecný a tesařík obrovský, mezi motýli pak třeba největší noční tvor martináč hrušňový. Ptákům se daří nejlépe v okolí Novomlýnských nádrží, které jsou významnou ornitologickou lokalitou. Pravidelně se tu vyskytuje například orel mořský, který tu zimuje.

Nejznámějším panoramatem Pálavy jsou hřebeny Pavlovských vrchů, které se táhnou od Mikulova po Pavlov. Skaliska jsou tvořena bílými jurskými vápenci a vytváří i podzemní krasové jevy. O tom se můžete přesvědčit v jeskyni Na Turoldu poblíž Mikulova, která je otevřena pro veřejnost. Skalní útvary jsou atraktivním místem pro toulky krajinou, vedou tudy stezky, kde poznáte opravdovou krásu tohoto území. Typický obrázek Pálavských vrchů dokreslují z dálky viditelné zříceniny dvou hradů. Jedná se o Sirotčí hrádek na Stolové hoře a Dívčí hrady, který se tyčí nad vodním dílem Nové mlýny. Z pozůstatků středověkého hradu budete mít překrásný výhled právě na tuto lesknoucí se vodní plochu, ale i široké okolí. Po nejkrásnější části Pavlovských vrchů, podlouhlém hřebeni Děvín mezi Klentnicí a Dolními Věstonicemi, vede naučná stezka Děvín, která vás seznámí s tím nejcennějším pokladem této oblasti. V Mikulově najdete ještě jednu zříceninu hradu a to Kozí hrádek.

Mikulov je největší obcí v chráněné oblasti. Toto krásné město je proslulým vinařským centrem a každý rok se sem na vinobraní sjíždí tisíce lidí. Kromě toho tu najdete také romantický zámek Mikulov, jež je dominantou města, a další historické památky. Nad městem se vypíná Svatý kopeček s poutním kostelem sv. Šebestiána a zvonicí, kam vede barokní křížová cesta.

venuse
Věstonická Venuše

Další známým a navštěvovaným místem je obec Dolní Věstonice, kterou proslavil nejen u nás, ale po celém světě, nález sošky Věstonické Venuše. V okolí obce byly nalezeny i mnohé další pozůstatky sídlišť lovců mamutů ze starší doby kamenné. V obci si můžete prohlédnout expozici Věk lovců a mamutů, která vám jejich život tady poodkryje.

Novomlýnské nádrže jsou místem, kde v létě najdete příjemné osvěžení a po celý rok zábavu pro celou rodinu. Jde o kaskádu tří přehradních nádrží, k rekreaci slouží horní Mušovská a dolní Novomlýnská, prostřední Věstonická je chráněnou ornitologickou rezervací. Kromě koupání a provozování vodních sportů si tu můžete také skvěle zarybařit, nádrže jsou nejlepší rybářskou lokalitou na jihu Moravy. V jejich okolí se nachází kempy, kde se můžete ubytovat, nejznámější je kemp v Pasohlávkách u Mušovské nádrže.

Jedinečnou specialitou oblasti Pálavy je vinařská turistika. V Česku není jiného místa, kde se můžete toulat mezi vinicemi, vydat se po vinařských stezkách pěšky nebo na kole, zastavit se ve vinných sklípcích a třeba se tam i zdržet na noc. Slunné stráně s řadami vinohradů vytváří nádherné scenérie, které se neomrzí.

Víno a slunce jsou prostě synonymem pro Pálavu, překrásnou a okouzlující. Nač jezdit na jih, když kousek středomořské atmosféry můžete zažít i u nás.

Nejlepší hotely v Jihomoravském kraji najdete zde

Share

Napsat komentář