Pardubice, město perníku

Pardubice jsou proslulé hlavně výrobou perníku a slavnými dostihovými závody, ovšem rozhodně to není to jediné, co vás v tomto malebném městě na východě Čech čeká. Historická hodnota památek a přívětivá atmosféra zdejších ulic a uliček láká k procházkám a následnému odpočinku u sklenice zlatavého moku, který se tu také vyrábí již stovky let. Pojďte tedy zjistit, zač je v Pardubicích perník a jak dobré tu mají pivo.

Pardubice jsou hlavním městem Pardubického kraje a se svými téměř 90 tisíci obyvateli také desátým největším městem Česka. Vzhledem k turistické atraktivnosti tu najdete mnoho ubytovacích a stravovacích zařízení skvělé úrovně, takže vaší dovolené nebude nic chybět a vy si můžete nerušeně prohlédnout zdejší architekturu. Město leží na soutoku řek Labe a Chrudimky a celé jeho historické centrum je už od roku 1964 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Dominantou je tu jistě Pardubický zámek se svým opevněním. Nejen u nás, ale v celé střední Evropě je unikátní jeho zachování v původní podobě rovinného vodního hradu odděleného od okolí mohutnými zemními valy, přičemž však splňuje nároky na maximální pohodlí renesančního zámku. Zámek vznikl na přelomu 15. a 16. století přestavbou vodního hradu ze 13. století a dali ho přebudovat tehdejší majitelé panství páni z Pernštejna. Dnes je zámek sídlem Východočeského muzea a Východočeské galerie a je zde umístěno několik zajímavých stálých expozic. Jsou jimi největší sbírka pohlednic ve střední Evropě Orbis Pictus, sbírky zbraní a numismatických exponátů a také unikátní sbírka ateliérového skla 20. století. Kromě toho jsou k vidění také Rytířské sály zámku, kde se dochovala nádherná malířská výzdoba stěn, nejstarší renesanční nástěnné malby v Česku. Kromě toho jsou tu k vidění i původní kamenné portály, klenby, okenní a krbová ostění a malované kazetové stropy z doby renesance.

Hlavním náměstím historického centra je Pernštýnské náměstí, kde najdete mnoho zachovalých pozdně gotických, renesančních a barokních domů. Jedním z těch nejznámějších a také historicky nejcennějších je dům U Jonáše s vyobrazením biblického výjevu Jonáše s velrybou. Na náměstí se dostanete mimo jiných cest i Zelenou branou se šedesát metrů vysokou věží, která pochází ze 16. století. V sezóně je věž přístupná veřejnosti a skýtá krásný pohled na celé město i okolí včetně nedalekého hradu na Kunětické hoře. Mezi významné církevní památky patří kostel sv. Bartoloměje a kostel Zvěstování Panny Marie.

zamek
Muzejní noc v Pardubickém zámku

Najde se v Česku někdo, kdo ještě nikdy neslyšel jméno Josef Váňa? Myslím, že jen těžko, protože právě on je pojmem, který již mnoho let reprezentuje dostihový závod Velká pardubická Steeplechase a slavil na něm již spoustu vítězství. Tento dostihový závod se jezdí v Pardubicích už od roku 1874 a jeho trať je nejtěžší v celé Evropě a druhou nejtěžší na světě. Na dostihy sem každoročně přijíždí velké množství diváků a baví se tu celý druhý říjnový víkend, kdy se akce koná. Týden před Velkou pardubickou se koná další významná sportovní akce a to závod Zlatá přilba. Jedná se o nejstarší závod motocyklů na ploché dráze na světě, poprvé se tu jel již v roce 1929. Dnes se jezdí na ploché dráze v městské části Svítkov a je vyhledáván celosvětovou motocyklovou špičkou, která si velmi cení trofeje z tohoto závodu.

A jak je to s tím zmiňovaným perníkem a pivem? Obojí má v Pardubicích dlouhou tradici. Pivo se tu vařilo už od 14. století a vaří se tu i dnes v pivovaru Pernštejn. Perníkem pak město proslulo v 16. století, od 19. a počátku 20. století se jeho věhlas rozšířil do celého světa a spojení „pardubický perník“ bylo před nějakou dobou dokonce uznáno Evropskou unií jako chráněné označení původu.

Nedaleko Pardubic můžete navštívit a třeba se i ubytovat v lázních Bohdaneč, kde vás čeká příjemná poklidná atmosféra a turistické zajímavosti v podobě architektury města i přírodních krás. Poblíž protéká také Opatovický kanál, který byl zbudován na konci 15. století a napájel systém 230 rybníků kolem něj. Dodnes slouží svému původnímu účelu a je zároveň důležitou technickou památkou raně renesančního vodního stavitelství.

Pardubice a jejich okolí nabízí spoustu možností pro strávení příjemné dovolené v poklidném i aktivním duchu. Přijeďte autem, vlakem nebo třeba na kole a poznávejte krásu „města perníku“.

 

Share

Napsat komentář