Pardubický kraj

Díky řece Labi je Pardubický kraj jeden z nejúrodnějších u nás a to právě v Polabí, oblastech kolem toku řeky. Úrodná půda se táhne až do středu kraje, kde se potom na východě a severovýchodě začíná zvedat do pohoří Orlických hor a za nimi ležícího Králického Sněžníku. Jih kraje tvoří okraj Českomoravské vrchoviny a Železných hor.

Největším městem kraje a jeho správním centrem jsou Pardubice. Většině lidí se pod tímto názvem vybaví hned dvě typické věci – perník a dostihy. Tradice výroby perníku v Pardubicích je dlouhá několik staletí, už v 16. století bylo město proslulé právě díky perníku. Označení „pardubický perník“ je dokonce uznán EU jako chráněné označení původu. Každý rok na podzim, přesněji druhou říjnovou neděli, se ve městě koná Velká pardubická. Je to vůbec nejtěžší dostihový závod v Evropě a druhý nejtěžší na světě, který se zde běží už od roku 1874. Nejznámější osobou spjatou neodmyslitelně se závody je slavný žokej Josef Váňa, osminásobný vítěz Velké pardubické. O týden dříve, první říjnovou neděli, se tu koná ještě jedna známá sportovní událost, nejstarší plochodrážní závod motocyklů na světě nazvaný Zlatá přilba. Poprvé se v Pardubicích jela v roce 1929, od roku 1964 se jezdí na plochodrážním stadionu ve Svítkově. Historické centrum města Pardubice je městskou památkovou rezervací. Dominantu tvoří zdejší zámek. Je unikátní v celém Česku a to tím, že architektonicky zůstal přechodem mezi hradem a zámkem. Tvoří ho několik křídel pohodlného renesančního zámku, ale obklopen je mohutnými zemními valy, které jsou pozůstatky po vodním hradu. Za prohlídku stojí jeho sály s fragmenty monumentální malířské výzdoby. V zámku dnes sídlí Východočeské muzeum a nabízí hned několik zajímavých expozic, například největší středoevropskou sbírku pohlednic nebo sbírku zbraní. Nahlédnout je možné také do nedávno zpřístupněné Kaple tří králů. Pokud zavítáte na zámek některou sobotu, můžete si prohlédnout i protiatomový kryt z 50. let, který byl vybudován v zámeckých valech. Další významnou památkou centra města je Zelená brána, renesanční vstupní brána, za níž se vypíná 60 m vysoká věž. Z té budete mít krásný výhled na celou památkovou zónu i okolí města a hrad na Kunětické hoře, který leží nedaleko a místní mu říkají milou přezdívkou „Kuňka“. Ten můžete také navštívit a dozvědět se více o jeho dávné slavné historii, která bohužel postupem času trochu uvadla. Několikrát byl hrad dokonce nedaleko úplné zkáze, naštěstí se však na počátku minulého století započalo s jeho rekonstrukcí. V centru Pardubic najdete velké množství penzionů, hotelů i ubytoven, kde není problém sehnat nocleh, i když jste se rozhodli zůstat zde na poslední chvíli.

Hrad
Hrad na Kunětické hoře přezdívaný místními „Kuňka“

Ubytování i s léčebnými procedurami vám rádi nabídnou v lázních Bohdaneč, které se specializují především na onemocnění pohybového aparátu. Lázeňské domy a sanatoria tvoří poblíž náměstí komplex spojený kolonádami, v lázeňském parku pak vyvěrá zdejší léčivý alkalický pramen.

S koňmi je v tomto kraji spjato ještě jedno místo – Kladruby nad Labem. Zdejší hřebčín je nejstarší na světě a byl uznán národní kulturní památkou i s plemenem koní starokladrubských běloušů, kteří se tu tradičně chovají. Součástí hřebčína je i o něco vzdálenější hřebčín Slatiňany ležící nedaleko města Chrudim, kde se chovají vraníci tohoto plemene. Výlet sem můžete spojit i s návštěvou zámku ve Slatiňanech a děti budou jistě nadšeny z Kočičího hrádku za Slatiňany. Tuto zmenšeninu hradu v lese za zámeckým parkem nechala postavit v 19. století kněžna pro své děti. Všechny tři cíle spojuje naučná stezka začínající i končící v zámeckém parku.

Se jménem známého hudebního skladatele Bedřicha Smetany úzce souvisí město Litomyšl. Najdete tu rodný byt tohoto slavného skladatele, který je součástí regionálního muzea. Nachází se v blízkosti zámku Litomyšl, který patří mezi největší renesanční zámky v České republice a byl zařazen do seznamu památek UNESCO. Fasádu zámku zdobí sgrafitová výzdoba, přes osm tisíc psaníček a ani dvě z nich nejsou úplně stejná. Součástí prohlídky je kromě reprezentačních sálů i unikátní zámecké divadélko. Ze tří stran obklopuje zámek zahrada a park, uprostřed toho je zbudováno jeviště a hlediště pro potřeby operního festivalu Smetanova Litomyšl, který se tu každoročně na přelomu června a července koná. Nedaleko zámku, mezi dvěma chrámy, se rozprostírají Klášterní zahrady. V zeleni upravených trávníků a stromů vynikají sochy, plastiky i fontána, prostě vše pro příjemnou klidnou procházku. V Litomyšli najdete také několik zajímavých muzeí. Přímo v historickém centru seženete mnoho ubytovacích služeb různých kategorií.

Klášterní zahrady
Litomyšl – Klášterní zahrady

Z Litomyšle to už není daleko do České Třebové, zajímavého města s příjemnou atmosférou. Kousek před ní nezapomeňte navštívit také Pravěkou osadu Křivolík. Na mýtině tu stojí několik staveb zhotovených přesně podle zdejších archeologických nálezů a také ohrady pro kozy a ovce. Obzvlášť v září bude návštěva této pravěké vesnice zážitkem, koná se tu totiž festival pravěku.

Ještě jeden slavný hudební skladatel má kořeny v Pardubickém kraji, v Poličce se narodil a vyrůstal Bohuslav Martinů. Vy si můžete prohlédnout skromnou světničku, ve které jeho rodina žila. Musíte ale nejdříve vyšlapat celkem 192 schodů na kostelní věž. Jeho tatínek byl totiž strážný, který ve dne v noci střežil toto město před ohněm.

Jako rekreační cíl převážně letních měsíců slouží v Pardubickém kraji vodní nádrž Seč. Byla vybudována na řece Chrudimce v chráněné krajinné oblasti Železných hor. Nad vodami přehrady se tyčí dvě zajímavé zříceniny hradů Oheb a Vildštejn, které můžete navštívit a prohlédnout. V okolí přehrady se nachází mnoho rekreačních chat a dalších objektů nabízejících ubytování.

Nedaleko odtud, v největším městě Železných hor Hlinsku, stojí za návštěvu čtvrť zvaná Betlém – seskupení lidových roubených staveb z poloviny 18. století. Můžete tu nahlédnout do minulosti a přiblížit si, jak tenkrát žili drobní řemeslníci obývající tuto osadu. Celkem je zpřístupněno jedenáct objektů bydlení i dílen. Betlém v Hlinsku patří pod Soubor lidových staveb Vysočina, což je jediná rozsáhlejší expozice lidové architektury ve Východních Čechách, nacházející se v obci Vysočina a městě Hlinsku. Patří do ní ještě stavby na Veselém kopci, osada Svobodné Hamry a Možďenice.

Jak vidíte, Pardubický kraj není jen o perníku a koních, i když na tyto pojmy zde narazíte při svých toulkách často. Na svém území nabízí vše pro turisty, cyklisty a v zimě i lyžaře.

Share

Napsat komentář