Petřín, zelený ostrov v centru Prahy

Vrch Petřín se hrdě tyčí v centru Prahy a denně vítá tisíce návštěvníků, kteří v záplavě zeleně hledají klid a pohodu. Petřín je také místem zamilovaných, kteří si tu dávají svá dostaveníčka a pak se ruku v ruce toulají spletitými uličkami. A v neposlední řadě je to také rozhledna na jeho vrcholu, která sem láká zástupy lidí, kteří chtějí na Prahu pohlédnout pěkně z výšky.

Vrch Petřín měří 327 metrů a je pozůstatkem prapůvodní roviny, která byla před mnoha miliony let zničena erozí. Tento kopec odolal a prošel bohatou historií, ocitl se pod hladinou moře, sloužil jako pohřebiště nejedné civilizaci, prolívala se na něm krev popravovaných a také z něj Pražané postavili mnoho svých budov, tedy přesněji z kamene opuka, který se tu těžil. Od toho, že je místo velmi skalnaté, je zřejmě odvozen i název kopce, který vznikl nejspíše z latinského slova Petra – skála. O kamenných lomech v tomto kopci hovoří již Mnich Sázavský ve 12. století, kdy podle něj tímto kamenem měl nechal opat Sázavského kláštera vyzdobit dlažbu kláštera. Je z něj postavena také Hladová zeď, kterou nechal vybudovat Karel IV. napříč Petřínem z důvodu obrany. Tato zeď je dlouhá 1178 metrů, vysoká v průměru asi 4,5 metrů a široká 1,7 metrů. V průběhu času v ní byly vybourány průchody, které spojují petřínské cesty.

Na Petřín se dostanete mnoha trasami. Můžete se vydat od Strahova, ze Strahovského dvora, přes Kinského zahradu z náměstí Kinských či z Malostranského náměstí přes Tržiště ulicí Vlašská. Nejpohodlnější to však budete mít pomocí lanovky, jejíž dolní stanice se nachází u tramvajové zastávky Újezd. Lanovka sama je historickým unikátem, pochází již z roku 1891, i když za dobu své existence prošla dvěma rozsáhlými rekonstrukcemi. Její vybudování souviselo se stavbou rozhledny na vršku Petřína, která byla zahájena ve stejném roce. Za jejím návrhem i realizací stáli členové Klubu českých turistů, kteří navštívili roce 1889 světovou výstavu v Paříži a byli uchváceni pohledem na Eiffelovu věž a to natolik, že se rozhodli postavit v Praze její zmenšeninu. Petřínská rozhledna měří 65,5 metrů a je tak pětkrát menší než její francouzská předloha. Přesto se vám po zdolání 299 schodů na její druhou vyhlídkovou plošinu otevře překrásný výhled. Uvidíte panoramatický obrázek Prahy a všech jejích dominant, ale při jasném počasí třeba i Říp, České středohoří, vzdálený masiv Krkonoš a na jihu Brdy. Nemůžete-li schody nahoru vyšlápnout, nabízí se vám možnost využít výtah, takže nezůstanete ochuzeni. Na náhorní plošině Petřína kolem rozhledny se rozprostírá park U rozhlednys rozlohou 2,5 ha, který je chráněnou kulturní památkou. Stojí tu kostel sv. Vavřince, dvě kaple Božího hrobu a nachází se tu Křížová cesta. Mimo to tu najdete také oblíbenou atrakci dětí i dospělých, Zrcadlové bludiště.

petrin

Krásné výhledy na Petříně vás okouzlí nejen ze samotné rozhledny, ale také z mnoha zahrad a zákoutí pěšinek. Ty obtáčí vrch Petřínu ze všech stran a prostoru k procházkám tu tak budete mít dost na celé hodiny. Jistě přitom neminete ani některé z celé řady památek či zajímavých soch, například jednu z nejznámějších znázorňující romantického básníka K.H. Máchu, jež se pod Petřínem narodil. Kromě již zmiňované zahrady U rozhledny se jich tu nachází víc, například Velká strahovská, Lobkovická, Seminářská nebo Růžový sad. Přes část Petřína, od Kinského zahrady až po Strahovský klášter, se rozkládá přírodní památka Petřínské skalky. Skalnaté útvary vystupující nad povrch místy připomínají malé skalní město a jsou zajímavým místem k procházce.

Na vrchu Petřína můžete navštívit také Štefánikovu hvězdárnu, která je přístupná široké veřejnosti a můžete tu tak i vy pozorovat oblohu nebo se dozvědět zajímavosti z astronomie na některé z mnoha přednášek.

Strahovský klášter je jedním z míst na úpatí Petřína, které byste neměli minout. Je to nejstarší premonstrátský klášter v Čechách a také jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Dnes tu sídlí Památník českého písemnictví, nachází se tu také slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Petřínský vrch vám nabídne romantické procházky i výlety za zajímavostmi a historií. V ruchu velkoměsta je zelenou oázou, která stojí za návštěvu.

Share

Napsat komentář