Plzeň – historická metropole i kolébka výborného piva

Co se asi nejdříve vybaví lidem, když se řekne slovo Plzeň? Ano, jistě, je to pivo. Už je to poměrně dávno, co se toto slovo stalo synonymem pro kvalitní a uznávaný zlatavý mok u nás i ve světě. Plzeň je ale především krásné historické město v České republice, které stojí za návštěvu a poznání. Nabízí jedinečné památky, poutavou historii, romantická zákoutí i mnoho zajímavostí ve svém centru i okolí. Vydáte-li se do Plzeňského kraje, rozhodně nesmíte minout jeho srdce, kde to opravdu žije.

Historie Plzně se začala významněji psát v roce 976, tehdy tu kníže Boleslav II. porazil německého krále Oty II. Z původního přemyslovského hradiště se brzy poté stalo významné městské sídlo. Kvůli lepší dodávce vody ale město pod názvem Nová Plzeň přesídlil král Václav II. v roce 1295 o kousek jinam, na soutok řek Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy. Město tak leželo i na velmi důležité obchodní stezce z německých zemí do Prahy a bylo významnou křižovatkou západních Čech. To mu zajistilo významné postavení, bylo po Praze a Kutné hoře třetím nejdůležitějším a také největším městem v zemi, a urychlilo jeho rozvoj. Během středověku Plzeň statečně odolávala ve válečných dobách, dobyta byla jen jednou v roce 1618 vojskem knížete Mansfelda na počátku třicetileté války, v té době město upadalo, ale brzy poté se opět vzpamatovalo. Značný rozmach znamenal pro Plzeň počátek a průběh 19. století a ním přicházející průmyslová éra. V polovině 19. století byly založeny dva nejvýznamnější plzeňské podniky, které vnesly nový impuls do hospodářství města. Byly jimi Měšťanský pivovar a strojírenské závody Škoda. Obojí tu funguje dodnes, i když již v trochu pozměněné podobě. Plzeň je dnes čtvrtým největším městem České republiky a žije tu zhruba 167 000 obyvatel. Kromě toho sem samozřejmě přijíždí každý rok tisíce turistů, kteří tu kromě všech zajímavostí najdou i skvělé zázemí v podobě ubytování i stravování na vysoké úrovni. A samozřejmě také to zmiňované lahodné pivo snad v každé hospůdce.

plzen

Historické centrum Plzně je vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Jeho středem je náměstí Republiky, jehož dominantou je pak katedrála sv. Bartoloměje stojící na jeho severní straně. Tato monumentální stavba byla založena pravděpodobně hned se vznikem města v roce 1295. Z původně farního kostela se v roce 1993 stala katedrála, jelikož v Plzni byla založena diecéze a sv. Bartoloměj je tak od té doby sídelním kostelem plzeňského biskupa. Věž tohoto kostela měří celých 102 metrů a je tak nejvyšší v Čechách. Návštěvníci se mohou pokochat výhledem z ní a to z výšky 62 metrů, kam vede celkem 301 schodů. Určitě si tento pohled na město nenechte ujít ani vy, opravdu stojí za tu námahu. Na náměstí Republiky zajisté nepřehlédnete ani budovu radnice, významnou renesanční stavbu ze 16. století s překrásnými sgrafity. Druhou významnou sakrální památkou města je Františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. A své významné památky tu mají i Židé, především Velkou synagogu v ulici Sady Pětatřicátníků, která je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a třetí největší na celém světě. Postavena byla v letech 1888-1893 a nyní již delší dobu prochází postupnou rekonstrukcí.

Za prohlídku bezesporu stojí i Plzeňské podzemí, které se s délkou chodeb 17,5 km řadí k nejdelším podzemním labyrintům v Evropě. Vytvářeno bylo již od počátku města a sloužilo nejen jako úložný prostor pro skladování zásob, ale také jako úkryt před nepřáteli v dobách válek. Prohlídkový okruh je dlouhý 800 metrů a dozvíte se na něm spoustu zajímavostí z historie budování tohoto spletitého systému i města samotného. Vchod do podzemí najdete v Pivovarském muzeu, které je nejstarším svého druhu na světě. Jeho budova je původním středověkým právovárečným domem a expozice tu vypráví celý příběh vaření piva od středověku až po vznik velkých průmyslových pivovarů. O pivu, konkrétně o slavném Pilsner Urquell, se dozvíte více při prohlídce pivovaru Plzeňský Prazdroj, kde se toto pivo od svého prvopočátku vaří. Dalšími zajímavými muzei v Plzni jsou například Národopisné muzeum Plzeňska, Západočeské muzeum nebo Diecézní muzeum ve Františkánském klášteře.

Zapomenout nesmíme ani na zoologickou zahradu, to by nám jistě především děti při návštěvě Plzně neodpustili, vždyť jde o nejnavštěvovanější turistický cíl v Plzeňském kraji. Zoologická zahrada je zároveň i zahradou botanickou a je druhou nejstarší u nás, založena byla již v roce 1926, na dnešním místě na Lochotíně je však až od roku 1963. K vidění je tu téměř 7 000 zvířat ve více než 1 200 druzích z celého světa.

Město Plzeň vás určitě nezklame, o tom není pochyb. Mnoho nového a zajímavého pro město přináší i vybojovaný titul Evropské hlavní město kultury roku 2015. Přijeďte se i vy podívat, čím si toto místo komisi získalo.

Tipy na ubytování v Plzeňském kraji

Plzeňský kraj
Share

Napsat komentář