Plzeňský kraj

Na jihozápadě Čech leží rozlohou třetí největší kraj České republiky, Plzeňský kraj. Jeho metropolí je město Plzeň, kde se stékají čtyři řeky – Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava, a vzniká z nich Berounka. Každý správný vyznavač zlatavého moku moc dobře ví, že právě tady v Plzni vzniklo pivo světového věhlasu. Spodně kvašený světlý ležák se po celém světě označuje podle německého jména města Plzeň a to Pilsner nebo Pils. Značky piva se tu vyrábí dvě, Prazdroj a Gambrinus. Jistě stojí za to se ve městě ubytovat a pivo si pořádně vychutnat. Ubytování nebude problém najít, své služby tu nabízí řada hotelů, penzionů a jiných zařízení. Kromě pivovarnictví se v Plzni daří i průmyslu, konkrétně například továrně Škoda, kde vznikají dopravní prostředky a průmyslové stroje. Ale Plzeň je také město s dlouhou tradicí a mnohými historickými památkami. Celé jeho jádro je městskou památkovou rezervací. Nespornou dominantou města je gotická trojlodní katedrála sv. Bartoloměje, jež stojí na náměstí Republiky. Její věž je s výškou 102 metrů nejvyšší věží v Česku. Vyhlídka z ní se nachází ve výšce 62 m a zdolat při cestě na ni musíte 301 schodů. Odměnou vám bude ale krásný pohled na město i široké okolí. Náměstí Republiky je centrální obdélníkové náměstí, z něhož se rozbíhají pravidelné ulice. Stojí na něm například zajímavá renesanční budova radnice. Pokud navštívíte Pivovarské muzeum, určitě si nenechte ujít ani prohlídku Plzeňského historického podzemí, do kterého se dostanete právě z budovy tohoto muzea. Zdejší podzemí zahrnuje zhruba 17,5 km dvou až třípatrových sklepení a chodeb a také stovky studní. V Plzni se nachází zoologická zahrada, druhá nejstarší v Česku, a dinopark, jež sem dohromady lákají tisíce turistů každý rok.

Plzeň
Plzeňské podzemí

Kromě Plzně-města jsou dalšími dvěma okresy kraje Plzeň-sever a Plzeň-jih. Severní oblast nabízí především ticho a klid hlubokých lesů, krásu přírody a možnosti rekreace. Téměř na rozhraní Plzeňského a Karlovarského kraje leží malé město Manětín, kterému se přezdívá barokní perla západních Čech. Jeho unikátní komplexní barokní architektura, krásný zámek, husté lesy v okolí i údolí Manětínského potoka a řeky Střely sem lákají turisty nejen z Plzně a okolí, ale z celé republiky. Součástí Manětína je Rabštejn na Střelou, s 23 obyvateli nejmenší historické město v Česku a pravděpodobně druhé nejmenší na světě. V okolí, v povodí řeky Střely, se nachází zajímavá lesní žulová skalní městečka. V létě je největším rekreačním cílem této oblasti vodní nádrž Hracholusky, v jejímž okolí najdete spoustu kempů a jiných ubytovacích zařízení.

Jižní Plzeňsko nepatří k těm turisticky nejvyhledávanějším oblastem, přesto má jistě co nabídnout. Zajímavá a malebná je například krajina kolem města Nepomuk, rodiště svatého Jana z Nepomuku. Dominantou tohoto kraje je Zelená hora a na ní stojící barokní zámek. Další barokní zámek najdete v Nebílovech, krásný je také bývalý klášter premonstrátek v Chotěšově.

Město Domažlice a jeho okolí tvoří region Chodsko, kde se zachoval tradiční lidový folklór v podobě krojovaných slavností, nářečí i zvyků. Každý jistě někdy viděl alespoň v televizi dudy, typický chodský nástroj. Centrem tohoto regionu jsou právě Domažlice, jejichž krásné a cenné centrum je městskou památkovou rezervací. V jeho jádru se nachází měšťanské domy ze 14. a 16. století, zbytky gotického opevnění, gotický farní kostel a klášter nebo zámek, který vznikl v 18. století přestavbou původního hradu. Důležitou památkou je také Chodský hrad, i když z původního hradu po několika požárech zbyla pouze věž a zbytek byl přistavěn v polovině 18. století. Dnes zde sídlí Muzeum Chodska. Každý rok v srpnu se v Domažlicích konají známé Chodské slavnosti, jejichž tradice se táhne už od konce II. světové války, první slavnost byla pořádána v srpnu roku 1945.

Chodsko
Každý rok v srpnu se v Domažlicích konají známé Chodské slavnosti

Nedaleko Domažlic se nachází město Horšovský Týn, ve kterém najdete pěkný zámek. Známé letní turistické letovisko je pak obec Babylon, kde najdete přírodní koupaliště, jehož voda m údajně léčivé účinky. V okolí je celá řada pěších i cyklostezek.

Navštěvované je také město Tachov a jeho zajímavosti. Jednou z nich jsou jedny z nejzachovalejších městských hradeb v Česku, jejichž dnešní podoba pochází z přelomu 13. a 14. století. Krásný je i tachovský zámek, který vznikl přestavbou gotického hradu v 17. století. V roce 1770 sice vyhořel, ale už o čtrnáct let později byl zrekonstruován a získal tím svůj klasicistní kabát.

Město Stříbro bylo založeno jako hornická osada, v jejímž okolí se těžilo stříbro a odtud pochází i jeho název. Kromě něj si každý turista, který sem zamíří, jistě zapamatuje renesanční budovu radnice na náměstí. Její vzhled se štíty, sgrafitovou výzdobou a věží je poměrně netypický a velmi zajímavý.

Mezi významné kulturní památky této oblasti patří například ještě zřícenina románského hradu Přimda, barokní zámek v Trpístech či bývalý benediktinský klášter v Kladrubech. Ten pochází už ze začátku 12. století, v 17. století byl přestavěn a v roce 1712 zde začala stavba dnešní dominanty celého města, chrámu Nanebevzetí  Panny Marie, třetímu největšímu chámu v České republice. Postaven je ve stylu vrcholného baroka a jedná se o jedno ze stěžejních děl slavného architekta Jana Blažeje Aichl-Santiniho.

Na severovýchodě Plzeňského kraje je oblíbeným rekreačním místem oblast Rokycanska. Je to především díky její krásné zachovalé přírodě ze Středočeského kraje pokračujícího Křivoklátska, Podbrdska a údolí řeky Berounky. Ta je v tomto úseku velmi oblíbená vodáky. Zajímavými památkami tu jsou hlavně vodní hamr v Dobřívi, zřícenina hradu Libštejn nebo zámek ve Zbiroze. Rozkládá se tu také několik přírodních parků či rezervací, které nabízí možnosti nejen pro pěší turistiku.

Spoustu zajímavostí a turistických cílů skýtá další z okresů Plzeňského kraje, Klatovský okres. Městu Klatovy se někdy přezdívá „brána Šumavy“. V historickém jádru města stojí mnoho významných památek, například Černá věž, budova radnice, barokní lékárna nebo barokní kostel na náměstí, pod nímž se nachází klatovské katakomby. Kolem Klatov začíná oblast Pošumaví, která tvoří přechod mezi vnitrozemní rovinou a pásmem Šumavy, která leží při hranicích. Pro zdejší podhorské vesničky je typická architektura roubených domů, které jsou někde více, někde méně zachovalé. Dochované jsou určitě desítky historických staveb ve městě Sušice, jedna z nich je například budova, kde sídlí Muzeum Šumavy. Sušice jsou známy výrobou zápalek, firma Solo Sušice je tu vyráběla od roku 1839 až do roku 2008, kdy tu ukončila provoz. Stejně zajímavé je i město Horažďovice poblíž. Nedaleko něj se nachází zbytky hradiště Prácheň z 11. až 13. století.

V Pošumaví můžete navštívit také několik romantických hradů, například Velhartice, Švihov, Kašperk, Klenová nebo Rabí. Právě Rabí je z nich asi nejznámější a to díky tomu, že se jedná o nejrozsáhlejší hrad v Česku. Jeho rozloha činí zhruba 1 ha a najdete ho na vyvýšeném ostrohu nad řekou Otavou, je tak dominantou celého okolí. Mezi Horažďovicemi a Klatovy se nachází četné množství rybníků, které jsou v létě oblíbeným místem rekreace.

Hrad Rabí
Hrad Rabí – nejrozsáhlejší hrad v Česku

Šumava a její krásná a čistá příroda láká mnoho turistů. Hlavními středisky cestovního ruchu jsou v západní části Šumavy města Železná Ruda a Kašperské Hory. Železná Ruda je největším lyžařským střediskem Šumavy a hlavně v zimě sem tedy přijíždí velké množství návštěvníků. Právě kvůli tomu se ve městě nachází mnoho ubytovacích zařízení, restaurací i zábavních podniků. Město leží kousek od hory Špičák, na jejímž jižním svahu se nachází lyžařský areál Železná Ruda-Špičák. Pod Špičáckým sedlem na východním svahu hory vede donedávna nejdelší tunel v Česku, Špičácký tunel (1747 m) vybudovaný v druhé polovině 19. století. V okolí Železné Rudy se nachází také dvě ledovcová jezera, Černé a Čertovo jezero. Černé jezero je největší karové ledovcové jezero nejen na Šumavě, ale v celém Česku.

Šumava a vlastně celý Plzeňský kraj nabízí podmínky pro dovolenou v kterémkoli ročním období. Pro zimní sporty jsou tu upravené sjezdovky i běžecké stopy, pro pěší turistiku i cykloturistiku spletitá síť značených tras vedoucích krásnou divokou přírodou, pro milovníky historie různá města a obce s jejich památkami a pro ty, kdo mají rádi ruch velkých měst, je tu právě Plzeň a její živelnost.

Share

Napsat komentář