Po stopách druhé světové války

Jak už to tak bývá, tak v lidské historii je nespočet důležitých momentů. Ať už se jedná o ty pozitivní, na které vzpomínáme rádi, nebo na ty negativní, na které bychom raději chtěli zapomenout. Tak, nebo tak, jedná se o naši minulost, na kterou bychom jako lidstvo jistě neměli zapomínat. Pokud se jedná o špatné a negativní věci, měli bychom udělat vše proto, abychom se z nich poučili a nedošlo k jejich opakování.

Proto jsem se rozhodla, že se dnes zaměříme na Lidice. Vyrazte na výlet nebo dovolenou do středočeského kraje, ubytování je zde na vysoké úrovni. Jistě každý ví několik základních faktů, když se řekne pojem „Lidice“ – nebo aspoň každý z nás by měl nějaké základní informace znát. Právě z toho důvodu tu dnes máme článek na ne moc příliš hezké téma. Přesto je to věc, na kterou bychom neměli zapomenout a aspoň občas si ji připomenout .

Lidice je obec ve Středočeském kraji, která leží přibližně 20 km severozápadně od Prahy poblíž Kladna. Tato obec je známá především kvůli 2. světové válce, kdy dne 10. června 1942 došlo k vyhlazení vesnice německými nacisty. Po válce byla vesnice znovu obnovená jen několik málo set metrů od původní vyhlazené obce.

O vyhlazení Lidic se učí ještě dnes děti ve škole a nejspíš se ještě dlouhou dobu učit budou. Jednalo se o násilnou historickou událost. Došlo k vypálení a k dokonalému srovnání obce se zemí. Místí obyvatelé byli zavražděni, či přesunuti do koncentračních táborů. Byla to doba, kdy vládnul strach a lidé netušili, co se vlastně děje a zda přežijí.

Nikdo z okolí této obce jistě nezapomene na hroznou událost, která se zde stala. Na místě starých Lidic byl také zřízen památník obětem masakru a v obci bylo zřízeno muzeum připomínající tuto krutou tragédii.

Velmi dlouhou dobu obec Lidice byla jen obyčejnou obcí ležící v mělkém údolí Lidického potoka. První zmínka o obci pochází z roku 1318. Nacházel se zde barokní farní kostel sv. Martina, který byl považován za dominantní část celé obce. V roce 1942 měla obec 104 domů s 503 obyvateli. V tomto roce byla obec srovnána ze zemí. Jednalo se o akci, která je nazývaná jako Vyhlazení Lidic. Došlo k tomu kvůli domněnce, že zdejší obyvatelé spolupracovali s atentátníky na Reinharda Heydricha. Avšak se jednalo pouze o domněnku, neboť nikdo z obyvatel neměl s tímto atentátem vůbec nic společného.

Po 2. světové válce došlo k obnovení vesnice z pietních důvodů (=  vyjádření úcty k zemřelým). Avšak obec byla obnovena o několik set metrů dále od původní vesnice. Jak již bylo zmíněno výše, tak na původním místě byl zřízen památník jako úcta k zemřelým.

V dnešní době do Lidic jezdí velké množství turistů, nejlepší ubytování ve středočeském kraji najdete právě na našem webu.

Tipy na ubytování v Středočeském kraji

Lidice Památník Středočeský kraj
Share

Napsat komentář